Wpisz kod aktywacyjny
Wyszukiwarka
Koszyk jest pusty.

Pomocnik Historyczny Polityki – e-wydanie – Polska broń

BestsellerTANIEJ 8 %

Polska broń

10.11.2016

polski

140

Polityka Spółdzielnia Pracy

1730-0525

Ocena: 4.8 (24 oceniających) Oceń produkt

 • PDF

W numerze:

Cywilizacyjnie i kulturowo jesteśmy, jako ludzkość, rozpięci między dwoma wskazaniami. Po jednej stronie jest rzymska dewiza „Chcesz pokoju, szykuj się do wojny” (Si vis pacem, para bellum, Tytus Liwiusz, I w. p.n.e./I w. n.e.). Po drugiej – ewangeliczne „Zło dobrem zwyciężaj” (z listu św. Pawła do Rzymian, 12,21). Pośrodku – całe doświadczenie człowieka, który już kamienia używał jako broni.
Broń wyznaczała status społeczny, była fetyszem i lustrem kultury, filozofowie i teolodzy szukali uzasadnień dla wojen sprawiedliwych, powszechnemu poborowi wojskowemu towarzyszyło zrównywanie ludzi wobec prawa, nowożytne zbrojenia wplotły się w rewolucję przemysłową i stały poligonem zdobyczy cywilizacyjnych (internet, GPS, drony itd.). Dla jednych miłość do broni także dziś ma być wyrazem patriotyzmu. Dla innych – skutki jej użycia powodem do utwardzania się w postawach pacyfistycznych.
Jedno jest poza dyskusją: produkcja uzbrojenia to globalna rzeczywistość. Za bronią idą pieniądze i władza. Na broni bogacą się nawet państwa oficjalnie neutralne. Jak na tym tle wygląda historia polskiego przemysłu – w II RP zwanego wojennym, w PRL obronnym, a dziś zbrojeniowym?
W prologu opisujemy, jak w epoce przedprzemysłowej fabrykowano husarskie kopie, gdzie odlewano działa, kuto szable i kościuszkowskie kosy, jak i czym Polacy walczyli w powstaniach w dobie rozbiorów.
Wraz z odzyskaniem niepodległości w 1918 r. podjęto wysiłek zbudowania własnego przemysłu militarnego. Wyrazem próby pogodzenia potrzeb cywilnych i wojskowych w II RP była, już w latach 30., koncepcja Centralnego Okręgu Przemysłowego. Wytworzona w polskich fabrykach broń służyła na wojennych frontach nie tylko w polskich wojskach.
Po wojnie, w PRL, zbrojeniówka miała silny bodziec w postaci zimnowojennego wyścigu zbrojeń i potężny parasol ideologiczny. Gdy ich zabrakło, przyszły dla niej lata relatywnie chude. Wraz z przemianami ustrojowymi i rynkowymi oraz wejściem Polski do NATO zaczęła się próba uporządkowania i konsolidacji branży, która dziś skupia się w konsorcjum Polskiej Grupy Zbrojeniowej.
Przedstawiając dzieje rodzimego przemysłu zbrojeniowego, prezentujemy najważniejsze jego produkty: zarówno skonstruowane w Polsce, jak i wytwarzane na licencji, często modyfikowane własnymi siłami. Przybliżamy przy okazji sylwetki kilkunastu słynnych polskich konstruktorów z tej dziedziny.
W ostatnim rozdziale spoglądamy na broń jako zjawisko kulturowe, gospodarcze i cywilizacyjne. Bo podziw dla najskuteczniejszego karabinu á la Rambo nie zwalnia z refleksji o celowości i warunkach jego użycia.

Pomocnik Historyczny Polityki - e-wydanie – Polska broń

23,00 zł 24,99 zł
?

Kup Pomocnik Historyczny Polityki – e-wydanie – Polska broń

Forma zakupu
 

Pomocnik Historyczny Polityki – e-wydanie – Polska broń

 • Polska broń
  • PDF
23,00 zł 24,99 zł
Ładowanie rekomendacji…

Opinie o produkcie

Ocena: 4.8 (24 oceniających)

1 - 5 z 24 opinii

 • Ocena:4
  Robert Richter/2015-02-18

  Ciekawe informacje zebrane w jednym miejscu.

 • Ocena:5
  JW/2015-01-16

  Świetna pozycja przybliżająca skomplikowane dzieje naszych sąsiadów. Rzuca nowe światło na dzisiejszą sytuację geopolityczną. Pozwala zrozumieć rosyjski punkt widzenia - mocarstwa, które uważa, że wyznaje inne wartości niż Zachód i że są to wartości równoważne zachodnim...

 • Ocena:5
  JW/2015-01-16

  Świetna pozycja przybliżająca skomplikowane dzieje naszych sąsiadów. Rzuca nowe światło na dzisiejszą sytuację geopolityczną. Pozwala zrozumieć rosyjski punkt widzenia - mocarstwa, które uważa, że wyznaje inne wartości niż Zachód i że są to wartości równoważne zachodnim...

 • Ocena:5
  Paweł Sacha/2014-10-11

  Jak zwykle dodatki historyczne Polityki sa znakomite. Sporo wiedzy przekazanej w atrakcyjnej formie zachęcają do czytania.Polecam

 • Ocena:5
  Andy/2014-09-30

  Wspaniała pozycja wydawnicza. Gorąco polecam !

1 - 5 z 24 opinii

100% gwarancji satysfakcjiMożesz absolutnie bez żadnego ryzyka kupić wybrany produkt z naszej oferty. Chcemy przekonać Cię, że cyfrowe publikacje to przyszłość. Jesteśmy pewni, że ta forma publikacji przypadnie Ci do gustu, dlatego też dajemy 100% gwarancję. Dzięki temu możesz mieć pewność, że albo będziesz zadowolony z naszych produktów... albo zwrócimy Ci pieniądze.