Wpisz kod
Wyszukiwarka
Koszyk jest pusty.

Pomocnik Historyczny Polityki – e-wydanie – Rewolta 1968

BestsellerTANIEJ 8 %

Rewolta 1968

28.02.2018

polski

164

Polityka Spółdzielnia Pracy

1730-0525

Ocena: 4.8 (24 oceniających) Oceń produkt

 • PDF
 • EPUB
 • MOBI
 • Dostęp online EPUB
 • Dostęp online PDF

W numerze:

Z perspektywy 50 lat wydarzenia mogą przypominać falę tsunami, która przetoczyła się przez świat w latach 60. XX w., z kulminacją w 1968 r. W rzeczywistości była to wielka liczba wirów, o różnorodnej skali i różnym kierunku obrotu, z których część wzajemnie się wzmacniała, inne zderzały ze sobą. Gdy w USA studenci – w proteście przeciw wojnie w Wietnamie – palili karty powołania do wojska, w Polsce protestowali przeciw ograniczaniu wolności słowa („prasa kłamie”). Gdy w Meksyku od kul formacji wojskowych ginęli manifestanci na placu Tlatelolco, w Chinach ich rówieśnicy, hunwejbini, nakładali czapki hańby swym profesorom, stając się pionkiem w grze despotycznego wodza. Gdy członkowie niemieckiej Kommune 1 postulowali rewolucję seksopolu (zmienianie świata należy zacząć od uwolnienia się od ograniczeń seksualnych narzucanych przez konserwatywne społeczeństwa), młodzi Czesi i Słowacy projektowali ustrój „socjalizmu z ludzką twarzą”. Gdy zrewoltowany Paryż ogłaszał, że praca jest torturą i hańbą, w młodych państwach zdekolonizowanej Afryki lokalni przywódcy, często wykształceni na europejskich uczelniach, praktykowali utopie – na żywej tkance plemion poskładanych w społeczeństwa.

Wydarzenia lat 60. miały swoje aspekty polityczne, społeczne, ekonomiczne, artystyczne i obyczajowe – z najbardziej rozpoznawalnymi figurami dzieci kwiatów, hipisów, czyniących miłość, a nie wojnę. Różnych słów używa się w związku z tym na opisanie zjawiska: kontestacja, kontrkultura, bunt, rewolucja, rewolta, rebelia. Dwie co najmniej rzeczy rzucają się w oczy – pokoleniowość protestu pierwszej powojennej generacji oraz wrażliwość buntowników odmienna od cechującej ich ojców i dziadów. Ducha czasu opisał Bob Dylan, wówczas bard kontestacji, w swej pieśni „Czasy nadchodzą nowe”: „Słuchajcie mnie wy, jakikolwiek wasz los/oto fala nadciąga, zaleje ten ląd/więc zrozumcie, to koniec, potop zmiecie was stąd/jeśli chcecie ocalić głowy/Lepiej uczcie się pływać, bo pójdziecie na dno/oto czasy nadchodzą nowe” (tłum. Filip Łobodziński; w 2018 r. utworu można posłuchać w ramach projektu Dylan.pl).

Trudno znaleźć wspólny mianownik dla wszystkich zjawisk składających się na rewoltę lat 60. Teksty pogrupowaliśmy więc w trzech blokach: w pierwszym (Bunt i kontrkultura) opisujemy ich kontekst społeczno-obyczajowy, w drugim (Odcienie rebelii) – społeczno-polityczny, w trzecim (Polski Marzec) – studencki bunt w PRL, wykorzystanie go w walkach na szczytach władzy oraz odblokowanie ksenofobii oraz antysemityzmu, prowadzących do czystek i emigracji.

Wielobarwność Rewolty 1968 nie pozwala na jednoznaczne skwitowanie jej miejsca w historii świata. Sami bohaterowie rozeszli się w różne strony (chociażby w Polsce byli hipisi są zarówno w obozie PiS, jak i w szeregach opozycji). Co nie znaczy, że takie wysiłki ujednoznacznienia nie są podejmowane. Jedni widzą w rebelii lat 60. nową energię przydaną skostniałemu światu (czego symbolem mogliby być wiecznie żywi Rolling Stonesi); inni mrok, którym okrył się porządek ugruntowany na wierze, tradycji i hierarchii (czego dowodem miałby być duchowy i moralny eklektyzm Ery Wodnika).

Na dobre czy na złe, czasy wówczas nadeszły nowe.

Zanurzmy się w lata 60. – jedni dla wspomnienia swej młodości, inni dla spojrzenia, być może, innym okiem na nasze czasy.

Jerzy Baczyński
Redaktor naczelny POLITYKI

Leszek Będkowski
Redaktor POMOCNIKÓW HISTORYCZNYCH

Pomocnik Historyczny Polityki - e-wydanie – Rewolta 1968

23,00 zł 24,99 zł
?

Kup Pomocnik Historyczny Polityki – e-wydanie – Rewolta 1968 / e-wydanie

Forma zakupu
 

Pomocnik Historyczny Polityki – e-wydanie – Rewolta 1968

 • Rewolta 1968
  • PDF
  • EPUB
  • MOBI
  • Dostęp online EPUB
  • Dostęp online PDF
23,00 zł 24,99 zł
46 pkt?
Ładowanie rekomendacji…

Opinie o produkcie

Ocena: 4.8 (24 oceniających)

1 - 5 z 24 opinii

 • Ocena:4
  Robert Richter/2015-02-18

  Ciekawe informacje zebrane w jednym miejscu.

 • Ocena:5
  JW/2015-01-16

  Świetna pozycja przybliżająca skomplikowane dzieje naszych sąsiadów. Rzuca nowe światło na dzisiejszą sytuację geopolityczną. Pozwala zrozumieć rosyjski punkt widzenia - mocarstwa, które uważa, że wyznaje inne wartości niż Zachód i że są to wartości równoważne zachodnim...

 • Ocena:5
  JW/2015-01-16

  Świetna pozycja przybliżająca skomplikowane dzieje naszych sąsiadów. Rzuca nowe światło na dzisiejszą sytuację geopolityczną. Pozwala zrozumieć rosyjski punkt widzenia - mocarstwa, które uważa, że wyznaje inne wartości niż Zachód i że są to wartości równoważne zachodnim...

 • Ocena:5
  Paweł Sacha/2014-10-11

  Jak zwykle dodatki historyczne Polityki sa znakomite. Sporo wiedzy przekazanej w atrakcyjnej formie zachęcają do czytania.Polecam

 • Ocena:5
  Andy/2014-09-30

  Wspaniała pozycja wydawnicza. Gorąco polecam !

1 - 5 z 24 opinii