Wpisz kod
Wyszukiwarka
Koszyk jest pusty.

Jak zawsze – ebook

Bestseller

Zygmunt Miłoszewski  

06.11.2017

polski

383

WAB

978-83-280-4935-2

Ocena: 4.5 (2 oceniających) Oceń produkt

 • EPUB
 • MOBI

Jak zawsze - ebook

31,99 zł
?

Opis

Najbardziej oczekiwana powieść roku!

Bywają małżeństwa zbudowane na przyjaźni, na czułości, na porozumieniu dusz. Związek Grażyny i Ludwika zawsze napędzała namiętność. Dlatego co roku uroczyście świętują rocznicę wieczoru 1963 roku, kiedy pierwszy raz rzucili się na siebie, aby uprawiać seks. To zawsze dzień podsumowań, planów i – coraz bardziej – pożegnań. W dniu, kiedy celebrują okrągłą pięćdziesiątą rocznicę, on jest po osiemdziesiątce, ona tuż przed. Czy coś jeszcze ich czeka?
Smutek jak zawsze zwalczają namiętnością, aby rano ku swojemu zdumieniu obudzić się w swoich młodych ciałach, z powrotem w roku 1963. W Polsce, w której zamiast Pałacu Kultury i Nauki jest wieża przyjaźni polsko-francuskiej, Warszawa jest w ścisłym sojuszu z Paryżem, a Edward Gierek to porywający tłumy opozycyjny polityk. Czy bohaterowie powtórzą swoją miłość? Czy pójdą innymi drogami? Jak wykorzystają swoją wiedzę ludzi z XXI wieku? I jakie ciemne strony kryje w sobie ten świat, pozornie tak lepszy od naszej historii Polski? Jak zawsze to pełna humoru powieść, zabawa w historię alternatywną i ćwiczenie praktyczne z powiedzenia „gdyby młodość wiedziała, gdyby starość mogła”. To opowieść o tym, czy potrafimy wykorzystać drugą szansę i oszukać los. Czy może jesteśmy skazani na „jak zawsze”?

Zygmunt Miłoszewski mistrzowsko eksploruje nowy gatunek literacki, pokazując, że niezależnie od tego, czy bierze na warsztat horror, kryminał, czy osadzony w historii alternatywnej romans, zawsze pisze o tym jak osobiste dzieje jego bohaterów plotą się z dziejami Polski.

Zygmunt Miłoszewski (ur. 1976) – powieściopisarz. Debiutował powieścią grozy Domofon (W.A.B. 2005). Międzynarodową sławę zyskał dzięki bestsellerowemu cyklowi kryminałów z prokuratorem Teodorem Szackim: Uwikłanie (W.A.B 2007), Ziarno prawdy (W.A.B. 2011) i Gniew (W.A.B. 2014). Wszystkie książki z serii zostały przetłumaczone na kilkanaście języków, ukazały się m.in. w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Francji, gdzie zebrały entuzjastyczne recenzje i były nominowane do prestiżowych nagród literackich. Dwie pierwsze powieści z cyklu zostały sfilmowane: Uwikłanie przez Jacka Bromskiego (2011), Ziarno prawdy przez Borysa Lankosza (2015). W 2013 roku Miłoszewski opublikował thriller Bezcenny (W.A.B), który również odniósł ogromny sukces rynkowy. Autor jest laureatem licznych nagród, m.in. Paszportu „Polityki” w kategorii „Literatura 2014”, dwukrotnym laureatem Wielkiego Kalibru dla najlepszej polskiej powieści kryminalnej i sensacyjnej, a Bezcenny i Gniew zdobyły tytuł Bestsellera Empiku w kategorii literatura polska – dla najlepiej sprzedającej powieści roku.

Ładowanie rekomendacji…

Opinie o produkcie

Ocena: 4.5 (2 oceniających)

1 - 2 z 2 opinii

 • Ocena:4
  Edyta Zaorska/2018-11-27

  Miłoszewski w zupełnie innym wydaniu niż to, do którego zdążył już przyzwyczaić swoich fanów. Wolę go w kryminałach, ale tą książkę również warto przeczytać.

 • Ocena:5
  Nina /2018-03-20

  Zaczyna się zabawnie. Potem jest ... jak zawsze?

  Pięćdziesiątą rocznicę wspólnego życia Grażyna i Ludwik świętują podobnie jak poprzednie, małe niespodzianki, dobry seks, rozpamiętywanie minionych lat, przekomarzanie, czy można było te lata przeżyć lepiej, ciekawiej, więcej zobaczyć i osiągnąć, co by było gdyby... No i stało się. Rano obydwoje budzą się pięćdziesiąt lat młodsi. Jest rok 1963, ale Polska jest inna niż ją pamiętają z czasów swej pierwszej młodości. Lepsza? Nowe szanse dla nich osobiście i dla całego kraju?

  Dość karkołomny lecz ciekawy i udany literacki eksperyment Zygmunta Miłoszewskiego. Miłośnikom swoich kryminałów chyba sprawił sporą niespodziankę. Mnie mile zaskoczył, jak znakomicie czuje Polskę, jak zna Polaków. Zdaję sobie sprawę, że nie wszyscy z taką opinią się zgodzą. Niektórzy mogą argumentować np. że operuje stereotypami często używanymi w tzw. debacie publicznej, że forma jest dziwaczna, przefajniona, że zamiast śmiechu budzi niesmak. Cóż, na pewno nie jest to lektura dla każdego. Sądzę, że nieprzypadkowo zadedykował autor tę powieść swoim rodzicom. Co nie znaczy pewnie, że tylko czytelnicy z ich pokolenia podobnie jak bohaterowie powieści widzą świat. Sama byłabym ciekawa, czy/jak różni się odbiór książki w zależności od wieku czytelników. Jeśli czegoś jest w niej dla mnie ciut za dużo, to ... Warszawy. Ale zdaję sobie sprawę, że wybór i szczegółowość opisu scenerii odgrywają istotną rolę w tej polskiej współczesnej antyutopii. Zastanawiam się też, jaka będzie następna książka Zygmunta Miłoszewskiego.

1 - 2 z 2 opinii