Wpisz kod
Wyszukiwarka
Koszyk jest pusty.

Pokonani – ebook

Hanna Cygler  

06.05.2015

polski

392

Rebis

9788378183891

Ocena: 4 (1 oceniający) Oceń produkt

 • EPUB
 • MOBI

Pokonani - ebook

29,90 zł
?

Opis

Druga część sagi Hallmannów i Sarnowskich, rozpoczętej powieścią Czas zamknięty.

Czerwiec 1945 roku. Po wojennej zawierusze Włodek Hallmann chce zacząć nowe życie, podjąć przerwane studia medyczne. Los jednak po raz kolejny boleśnie go doświadczy. Włodek będzie musiał dokonać wyboru, po której stronie stanąć w panującym w kraju zamęcie politycznym, ale też zmierzyć się ze swoją słabością. Czy uda mu się pozostać wiernym swoim przekonaniom i uratować przyjaźń i miłość tych, którzy mu zaufali?

Ładowanie rekomendacji…

Opinie o produkcie

Ocena: 4 (1 oceniający)

1 - 1 z 1 opinii

 • Ocena:4
  Nina Nowakowska/2017-07-31

  91/2017 Hanna Cygler: Pokonani (Czas zamknięty, #2)

  Dalsze, powojenne losy Włodka Halmana, którego nazwisko w ludowej ojczyźnie zostało nieco zmienione, podobnie zresztą jak nazwisko jego wielkiej wojennej miłości, Lili. Kobiety swoje Włodek kocha namiętnie - po Lili, Emilkę, potem Wandę - choć nie zawsze jest w stanie je uszczęśliwić. Ludowej ojczyźnie służy wiernie, nawet jeśli rozkazy, które otrzymuje od swego przełożonego, Konstantego Mareckiego, w partyzantce znanego jako Adam, czasami napawają go przerażeniem, na przykład, gdy poznaje los ludzi, których namawiał do powrotu do Polski. Coraz więcej dowiaduje się o roli swojego wojennego kumpla, Feliksa Hirscha, którego miał za przyjaciela.

  Drugi tom cyklu jest moim zdaniem ciekawszy niż Czas zamknięty. Przynajmniej jeśli chodzi o historyczne tło, czasy, o których, paradoksalnie, niewiele jest przekazów w literaturze popularnej, która nie byłaby nacechowana ideologicznym zadęciem. Autorce udało się dotknąć takich kwestii jak przypadek, młodzieńcze lewicowe ideały, czy wydumany bądź rzeczywisty strach o losy najbliższych, które często wpływały na udział w aparacie represji. Niestety, sylwetki dwóch uczestników tego systemu, Włodka i Feliksa, nie są zbyt wiarygodne. Chyba że był to zabieg celowy, aby zderzyć ze sobą archetypy niedojrzałego i bezwolnego inteligenta z genetycznym zwyrodnialcem. Tyle że taka koncepcja nie bardzo przystaje do pozostałych, obyczajowo-romantycznych wątków powieści.

  Choć na brak zwrotów akcji w obydwu tomach sagi rodu Hallmannów zbytnio narzekać nie można, brak mi w nich atmosfery charakterystycznej dla innych książek Hanny Cygler. Może dlatego, że tam tworzyły ją kobiety, żyjące w czasach, które autorka zna z autopsji?

1 - 1 z 1 opinii