Wpisz kod
Wyszukiwarka
Koszyk jest pusty.

Skorpion – audiobook

Odtwórz fragment:

audiobooki: Skorpion – audiobook
TANIEJ 5 %

Krzysztof Wójcik  

Adam Bauman  

18.05.2020

polski

10 godz. 34 min.

Wydawnictwo Muza

978-83-287-1517-2

Ocena: 5 (1 oceniający) Oceń produkt

 • MP3

Opis

Paweł Tuchlin, pseudonim Skorpion, to jeden z najbardziej krwawych seryjnych morderców w historii polskiej kryminalistyki. W latach 1975–1983 atakował kobiety młotkiem, uderzając je w głowę. Najczęściej wtedy, gdy wieczorem wracały z pracy czy ze spotkania z przyjaciółmi. Potrafił się przyczaić, śledzić swoją ofiarę i dopaść ją dosłownie na ostatnich metrach przed jej domem. Zamordował w ten sposób 9 kobiet, a kolejnych 11 ocalałych z napadu zostało kalekami. Ciężkie urazy czaszki spowodowały, że straciły słuch, mowę i pamięć. Tylko nielicznym udało się wrócić do normalnego życia, jak 19-letniej Jadwidze, która cudem przeżyła atak Skorpiona, chociaż dostała jedenaście ciosów młotkiem. Wyszła za mąż, urodziła córkę i wyjechała za granicę.

Tuchlin nie tylko mordował i bezcześcił swoje ofiary (dokonywał w ich obecności czynów seksualnych), ale także okradał. Rzeczy ofiar potrafił dać w prezencie żonie, jak np. obrączkę skradzioną Bożenie S.

Krzysztof Wójcik, autor „Mafii na Wybrzeżu” po raz kolejny z wprawą dziennikarza śledczego idzie tropem zbrodni popełnianych przez Tuchlina. Analizuje działania policji, która w czasie śledztwa popełniła wiele błędów. Między innymi nie wykorzystała faktu, że Tuchlin już podczas pierwszego morderstwa zgubił charakterystyczne narzędzie zbrodni, a miała wtedy szansę błyskawicznie rozpracować mordercę. Dziennikarz nie tylko przejrzał wielotomowe akta sprawy, w których znajdują się wstrząsające i drobiazgowe zeznania Tuchlina, ale i rozmawiał z żyjącymi świadkami jego zbrodni, m.in. milicjantami prowadzącymi śledztwo. Wspominali np., że Tuchlin nawet po aresztowaniu potrafił się tak zapomnieć opowiadając o swoich zbrodniach, że podczas wizji lokalnych musieli dawać mu młotek ze styropianu, aby nie zabił odgrywającej rolę ofiary policjantki.

Jego książka to poruszający obraz, gdyż Krzysztof Wójcik spogląda na dawne wydarzenia zarówno oczami mordercy, jak i bliskich jego ofiar, czy próbujących rozwikłać zagadkę śledczych. To nie tylko dokumentalny zapis sporządzony przez dziennikarza, ale głęboko poruszająca psychologiczna opowieść o jednym z najgroźniejszych morderców, który przez kilka lat paraliżował życie kobiet w okolicach Trójmiasta. Odetchnęły, gdy na Pawle Tuchlinie wykonano wyrok śmierci.

Skorpion - audiobook

37,90 zł 39,90 zł
?
Ładowanie rekomendacji…

Opinie o produkcie

Ocena: 5 (1 oceniający)

1 - 1 z 1 opinii

 • Ocena:5
  Renata Jezior/2020-08-03

  Tematyka książki przenosi nas do kryminalnej przeszłości czasów PRL.
  Nie wiem jak inni, ale ja bardzo lubię czytać o tej czarnej karcie tamtego systemu.
  Okazuje się, że my również mieliśmy kilku seryjnych morderców, którzy siali postrach czy to na Pomorzu, czy to na Śląsku czy w Małopolsce.
  Ta historia akurat rozgrywa się w Gdańsku i jego okolicach. Tamte czasy były zupełnie inne. Nie było telefonów komórkowych, a nawet zwykłych telefonów oraz internetu i poczty elektronicznej, więc komunikacja międzyludzka, a nawet pomiędzy samymi milicjantami była bardzo ograniczona. A brak komunikacji, to brak koordynacji działań, czego konsekwencją była śmierć wielu kobiet.
  Nie będę opisywać całości, ale mogę zdradzić, ze książka jest napisana bardzo ciekawie, wartkim językiem. Autor na prawdę pokazał klasę, dlatego wszystkim tym, których ciekawi kryminał w realu i to jeszcze osadzony w realiach PRL-u bardzo polecam. Warto przeczytać lub posłuchać - Pan Bauman jest na prawdę dobrym lektorem.

1 - 1 z 1 opinii