Wpisz kod
Wyszukiwarka
Koszyk jest pusty.

AutoRok 2018/2019 – e-wydanie

TANIEJ 5 %

18.07.2019

18.07.2019

polski

Motoryzacyjna Agencja Sierpowski MAS

1643-4582

  • PDF
  • Dostęp online PDF

Opis

18 numer magazynu motoryzacyjnego AutoRok wyraźnie pokazuje, że rewolucja w motoryzacji zbliża się wielkimi krokami. Kilka krajów już ogłosiło datę końca rejestracji aut z silnikami spalinowymi pod dowolną postacią. To kres nie tylko diesli, ale również benzyniaków, a nawet hybryd. W AutoRok 2018/2019 możemy zobaczyć w jakie elektryczne auta wsiądziemy za kilka lat. Ale czym byłaby motoryzacja bez emocji?

Największą ich porcję zapewnia sport samochodowy. Dwa materiały cieszą nas szczególnie, bowiem Kuba Przygoński został Mistrzem Świata w rajdach Cross-Country, a od sezonu 2019 znów możemy fascynować się Formułą F1 z udziałem Roberta Kubicy. Sporo emocji wzbudza też kolejna edycja konkursu Car of the Year, a dla najmłodszych w dziale Modelandia przygotowaliśmy kilka stron o samochodach RC 1:10 i makietach

Od redaktora naczelnego

Historia zatoczyła wielkie koło. Nieco ponad 100 lat temu ostro rywalizował napęd elektryczny ze spalinowym. Być może wygrałby ten pierwszy, gdyby nie fakt, że poza miastami nie było prądu, nie mówiąc o tym, że ówczesne technologie nie pozwalały zrewolucjonizować akumulatora. Tymczasem z sezonu na sezon samochody benzynowe jeździły lepiej i szybciej. Rozpoczął się trwający niemal do dziś wyścig mocy i sprawności. Dopiero pierwsze kryzysy paliwowe, wieść o kończącej się ropie naftowej, a następnie ekologia rzuciły cień na taki rodzaj napędu. Myślami powrócono do dawnego wynalazku jakim było połączenie napędu spalinowego i elektrycznego. Rzeczywiście taka hybryda wydawała się dobrym rozwiązaniem, choć od razu niektórzy konstruktorzy byli jej przeciwni, bo wożenie dwóch układów napędowych nie idzie w parze z chęcią uproszczenia samochodu i obniżenia jego masy własnej. Dlatego też hybrydy w takim wydaniu traktujemy jako zjawisko przejściowe, zwłaszcza że po wprowadzeniu norm WLTP wiele firm ma problemy ze swoimi hybrydami, które jak się okazuje nie spełniają normy ograniczającej emisję CO2. Dla przykładu Porsche musiało wstrzymać sprzedaż Panamery i Cayenne w takiej wersji.

Dziś wiadomo, że przemysł motoryzacyjny zdecydował się na zmianę napędu i powrót do elektryczności, co w pewnym sensie nie wyklucza układów elektryczno-wodorowych. Choć takie już się pojawiły, ich droga do popularyzacji może nie być usłana różami, bo takie pojazdy wymagają rozwinięcia infrastruktury, czyli sieci stacji do tankowania wodoru. A te są kosztowne i dość skomplikowane. Mało tego, drogie są też samochody, a co gorsza, wiele osób nie chce wozić na pokładzie wybuchowego gazu i to gromadzonego w butli pod dużym ciśnieniem. Póki co, łatwiej i taniej jest rozwijać sieć szybkich ładowarek do samochodów elektrycznych. Siłą rzeczy najpierw takie auta będą dominowały na naszych drogach. Od roku 2020 nastąpi ich zmasowany atak. Jeśli  sprawdzą się scenariusze, już za 6 lat nikt nie będzie chciał kupić nowego samochodu z silnikiem spalinowym. Jestem pewien, że polski przemysł będzie gotowy stawić czoła nowej rzeczywistości. 

Wojciech Sierpowski

Spis treści

12-26 COTY

Kolejna edycja najbardziej prestiżowego na świecie konkursu motoryzacyjnego Car of the Year na finiszu. Z nominowanej ‘siódemki’ tylko jedno auto otrzyma ten zaszczytny tytuł.

30-125 KONCEPTY

Czy znacie drugi magazyn motoryzacyjny, który poświęcałby tym wizjom i prototypom tyle miejsca co AutoRok? Raczej nie ma takiego. Auta te pokazują kierunek rozwoju motoryzacji.

126-133 MODELANDIA

Pasja, hobby, zainteresowanie konkretnym tematem łączy ludzi i to niezależnie od ich wieku. Bez wątpienia pomocne jest w tym modelarstwo.

134-281 PREZENTACJE

Większością nowych modeli jeździmy zanim pojawią się w sprzedaży. Warto spojrzeć na podstawowe cechy aut, wchodzących na rynek.

282-295 TESTY

Co roku dziennikarze motoryzacyjni z polskich mediów, biorący udział w naszych testach, pozostawiają szereg opinii dotyczących nowych modeli. W tym dziale znajdziemy najczęściej wymieniane cechy.

296-309 BOUTIQUE

Samochodziarze raczej nie kupują gazet branżowych, więc tu mogą dowiedzieć się o produktach z różnych dziedzin.

310-321 SPORT

Od startu do mety – jak co roku, sport samochodowy sprawia, że mamy czym się emocjonować. Cieszy nas udział Polaków w rajdach i wyścigach najwyższych kategorii.

Wydawnictwo AutoRok

Ilustrowana Kronika Samochodowa AutoRok wydawana od 2000 roku wyrobiła sobie dobrą markę w kraju i ma liczne grono entuzjastów również za granicą. Jest wydawnictwem ponadczasowym, ukazującym się zawsze w drugiej połowie grudnia. Dodatkowo ukazały się dwa numery specjalne AutoRok 1900-2000, przedstawiający historię motoryzacji oraz AutoRok Design poświęcony szeroko pojętej stylizacji samochodów. Autorami materiałów są najlepsi polscy dziennikarze z różnych redakcji motoryzacyjnych oraz redaktor naczelny będący członkiem jury
najbardziej prestiżowego w przemyśle motoryzacyjnym konkursu Car of the Year.
AutoRok nie jest adresowany do konkretnych grup wiekowych ani zawodowych, lecz do wszystkich, którzy chcą nadążać za ogromnym tempem rozwoju motoryzacji i posiadać zbiór materiałów, do których zawsze mogą wrócić. AutoRok został doceniony przez PZM wyróżnieniem Złote Koło.

AutoRok 2018/2019 - e-wydanie

11,40 zł 12,00 zł
?

Kup AutoRok 2018/2019 – e-wydanie / e-wydanie

Forma zakupu
 

AutoRok 2018/2019 – e-wydanie

    • PDF
    • Dostęp online PDF
11,40 zł 12,00 zł
Ładowanie rekomendacji…

Opinie o produkcie

Ocena: 0 (0 oceniających)

Bądź pierwszą osobą, która doda opinię!