Wpisz kod
Wyszukiwarka
Koszyk jest pusty.

Niezbędnik Inteligenta - Wydanie specjalne POLITYKI – e-wydanie – Współczesny

BestsellerTANIEJ 5 %

Współczesny

05.12.2018

polski

108

Polityka Spółdzielnia Pracy

1730-0525NI

Ocena: 4.8 (20 oceniających) Oceń produkt

 • PDF
 • EPUB
 • MOBI
 • Dostęp online EPUB
 • Dostęp online PDF

W numerze:

Z przyjemnością przedstawiamy Państwu trzeci numer „Niezbędnika” w nowej odsłonie. Proponujemy namysł nad kilkunastoma kolejnymi współczesnymi zjawiskami i wyzwaniami.

„Człowiek zniewolony, ubezwłasnowolniony, pozbawiony ducha inicjatywy, nieumiejący myśleć krytycznie, (...) który nie chce i nie umie swego losu wziąć we własne ręce” – tak Jerzy Turowicz opisał Polaka, którego ks. Józef Tischner na początku lat 90. nazwał Homo sovieticus. On ciągle w nas pokutuje – stwierdził niedawno ks. Adam Boniecki. Homo sovieticus przeminął wraz z systemem, którego był wytworem – oponuje u nas Tadeusz Zatorski. I na pytanie, kto zajął jego miejsce, odpowiada: Homo catholicus.

Prof. Maciej Dymkowski zastanawia się nad inną odsłoną polskiej duszy. „Potomkowie przez wieki zniewolonych chłopów pańszczyźnianych, wyzutych przez szlachtę z politycznej (i wszelkiej innej) podmiotowości, upodobnili się psychospołecznie do ciemiężycieli ich przodków” – pisze. I analizuje rzeczywistość, jaką zbudowali ci, którzy uwierzyli w swoją sarmacką przeszłość i wielkość.

Przyglądamy się także bardziej jeszcze zdumiewającej wielkości. „Ekshumował strachy i lęki, widma rasizmu i bigoterii, nienawiści i uprzedzeń. Przez dwa lata swych rządów zadbał o to, aby ich nie pogrzebać. Przeciwnie – starannie je reanimował i wzmacniał. Zadbał o to, aby pogłębić rowy dzielące Amerykanów”. A jednak są tacy, którzy widzą w nim mesjasza. Jak to możliwe – zastanawia się Andrzej Lubowski, analizując fenomen Donalda Trumpa.

Z Andrzejem Hołdysem kibicujemy nowym planom lotów na Księżyc. Z Karolem Jałochowskim słuchamy fizyków, dla których Natura okazuje się znacznie mniej łaskawa, niżby sobie życzyli. Z dr. Maciejem Ogrodniczukiem rozważamy, czy warto uczyć się języków, kiedy z pomocą przychodzą coraz bardziej zręczni elektroniczni tłumacze. Z prof. Krystianem Jażdżewskim przyglądamy się genom, a z dr. hab. Piotrem Sankowskim – wszechwładnym algorytmom. I tak dalej.

A na koniec – w kolejnej rozmowie Jacka Żakowskiego – psycholog osobowości i motywacji, pisarz, prof. Wiesław Łukaszewski mówi nam, co jest w życiu mądre.

Zapraszamy do lektury. Następny numer już w nowym roku.

KATARZYNA CZARNECKA
REDAKTOR WYDANIA

Niezbędnik Inteligenta - Wydanie specjalne POLITYKI - e-wydanie – Współczesny

12,35 zł 13,00 zł
?

Kup Niezbędnik Inteligenta - Wydanie specjalne POLITYKI – e-wydanie – Współczesny / e-wydanie

Forma zakupu
 

Niezbędnik Inteligenta - Wydanie specjalne POLITYKI – e-wydanie – Współczesny

 • Współczesny
  • PDF
  • EPUB
  • MOBI
  • Dostęp online EPUB
  • Dostęp online PDF
12,35 zł 13,00 zł
Ładowanie rekomendacji…

Opinie o produkcie

Ocena: 4.8 (20 oceniających)

1 - 5 z 20 opinii

 • Ocena:3
  Sergiusz Patela/2014-05-20

  Uniwersytety - najgorszy Niezbędnik jaki do tej pory czytałem, mam nadzieję że to chwilowy spadek formy. Pisany jednostronnie, mało ciekawie, bezkrytycznie. Trochę autoreklamy uniwersyteckiej. Brak konfrontacji opinii. Tekst o edukacji zdalnej (MOOCs, e-learnig) na żenująco niskim poziomie - ani słowa o tym, że te techniki wzbudzają coraz więcej wątpliwości.

 • Ocena:5
  Norbi L/2014-04-02

  Niezbędnik Inteligenta to obowiązkowa pozycja dla każdego, kto oczekuje dokładniejszej i rzetelnej informacji. Jak najbardziej dla tych, co są ciekawi świata.

 • Ocena:3
  Nikodem Piskorski/2013-12-25

  Niektóre artykuły lepsze, inne gorsze - jakościowo dobre i czyta się nieźle, ale zupełnie nie pasujące do tytułu "Niezbędnik Inteligenta". Raczej licealisty.

 • Ocena:5
  Miłosz Król/2013-11-14

  W niezbędniku ciekawe artykuły dotyczące krajowych możliwości wykorzystania energii odnawialnej w stosunku do rodzimych paliw kopalnianych.

 • Ocena:5
  Crysia/2013-05-12

  Ciekawostki o ludzkim mózgu - pełne kompendium na temat myślenia, wyobraźni, uczuć, zapamiętywania.

1 - 5 z 20 opinii