Wpisz kod
Wyszukiwarka
Koszyk jest pusty.

Bóg. Błędna hipoteza. Jak nauka wykazuje, że Bóg nie istnieje – ebook

TANIEJ 5 %

Victor J. Stenger  

polski

276

Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego

978-83-8088-972-9

Ocena: 4 (1 oceniający) Oceń produkt

  • EPUB
  • PDF
  • MOBI

Opis

Co to znaczy, że Bóg jest hipotezą naukową?

Dlaczego ciało ludzkie nie jest doskonałe?

Czy wszechświat został stworzony dla ludzi?

Victor J. Stenger, amerykański fizyk i filozof, rozwija popularną w środowisku neoateistycznym myśl, że Boga, takiego jakim się jawi w religii judeochrześcijańskiej i w islamie, należy traktować jak hipotezę naukową. Analizując akt stworzenia człowieka i wszechświata w świetle odkryć fizyki i astronomii, poszukuje argumentów za istnieniem Boga oraz nieśmiertelnej duszy. Bóg. Błędna hipoteza to odważna, kontrowersyjna i najbardziej znana książka Stengera, o której Richard Dawkins powiedział, że wiele jej zawdzięcza.

„Istnienie Boga potraktuję jako hipotezę naukową, a jej konsekwencji będę szukał w obiektywnych obserwacjach świata wokół nas. Przedstawię różne modele, w których Bóg będzie miał konkretne atrybuty, dające się badać empirycznie. Oznacza to, że jeśli Bóg wyposażony w takie atrybuty istnieje, to można zaobserwować określone zjawiska. Negatywny wynik konkretnego testu będzie dyskwalifikował konkretny model. Co więcej, jeśli rzeczywiste obserwacje będą potwierdzały założenie o nieistnieniu konkretnego bóstwa, będzie to traktowane jako dodatkowy argument przeciw jego istnieniu.”

Victor J. Stenger

Bóg. Błędna hipoteza

(fragment)

Bóg. Błędna hipoteza. Jak nauka wykazuje, że Bóg nie istnieje - ebook

37,90 zł 39,90 zł
?
Ładowanie rekomendacji…

Opinie o produkcie

Ocena: 4 (1 oceniający)

1 - 1 z 1 opinii

  • Ocena:4
    Marcin Surowski/2019-10-02

    Książka jest bardzo dobra, mimo, że jej główne założenie - możliwość testowania twierdzeń uzasadniających istnienie Boga - jest kontrowersyjne. Wydaje się jednak, że autor obronił słuszność tego założenia i na wielu polach w interesujący, oparty o fakty sposób, obala poszczególne argumenty teistów. Należy docenić interdyscyplinarność książki, gdyż Stenger zręcznie porusza się pomiędzy (jego macierzystą dyscypliną) fizyką, filozofią, psychologią czy kognitywistyką. Na minus zaliczam ostatni rozdział książki, gdzie autor podchodzi do problemu "życia bez Boga" i tego, czy takie życie może mieć sens i dawać satysfakcję. Autor nieco odchodzi w nim od chłodnej, naukowej analizy i zamiast zbadać "czy ateiści są mniej szczęśliwi", wdaje się w normatywne rozważania, używając również miejscami "dawkinsowskiego języka", który wydaje się zbędny. Te niuanse nie zmieniają jednak mojego bardzo pozytywnego odbioru książki.

1 - 1 z 1 opinii