Wpisz kod
Wyszukiwarka
Koszyk jest pusty.

Ropa i krew. Walka o przywództwo w Arabii Saudyjskiej i wpływy na świecie – ebook

BestsellerTANIEJ 7 %

Bradley Hope   Justin Scheck  

24.11.2021

24.11.2021

polski

416

Sine Qua Non

978-83-8210-369-4

Ocena: 4 (1 oceniający) Oceń produkt

  • EPUB
  • MOBI

Opis

Rekonstrukcja konfliktów na szczytach władzy w Arabii Saudyjskiej pokazuje, że polityka może być bardziej fascynująca niż Gra o Tron.

Walka o sukcesję w Arabii Saudyjskiej wyłania charyzmatycznego księcia koronnego Muhammada ibn Salmana, znanego również jako MBS, który wydaje się przywódcą nowoczesnym i otwartym na reformy społeczno-gospodarcze. To jednak tylko pozory.

W rzeczywistości 35-letni Muhammad ibn Salman to brutalny, ekscentryczny i bajecznie bogaty człowiek, który z pomocą konsultantów i ekspertów od public relations pogrywa z całym światem.

Tłumiąc sprzeciw, nie waha się przed porwaniem i przetrzymywaniem przez kilka miesięcy w hotelu Ritz-Carlton trzystu osób (w tym prominentnych członków saudyjskiej rodziny królewskiej i biznesmenów). Nie dba o to, jak zareaguje świat na przejawy jego skrajnej brutalności czy ekscentryzmu. Za nic ma zarzuty o zlecenie zabójstwa dziennikarza Dżamala Chaszukdżiego w Stambule. Liczy się tylko władza.

Muhammad ibn Salman w sposób konsekwentny i przemyślany buduje potęgę ekonomiczno-gospodarczą, wykorzystując ropę na rzecz ochrony wojskowej. Dzięki koneksjom z przywódcami politycznymi (miał bliskie relacje z Białym Domem za pośrednictwem zięcia prezydenta Trumpa Jareda Kushnera) i biznesowymi (think tankami z Doliny Krzemowej i ważnymi postaciami z Wall Street) zwiększa swoje wpływy na Bliskim Wschodzie, ale również na całym świecie.

Arabia Saudyjska – państwo upadające, magnes dla islamskich ekstremistów czy potęga ekonomiczno-gospodarcza dyktująca warunki przemysłu naftowego?

Wielokrotnie nagradzani reporterzy Wall Street Journal przedstawiają zupełnie nowe spojrzenie na kulisy funkcjonowania jednej z najpotężniejszych rodzin królewskich na świecie.

Ropa i krew. Walka o przywództwo w Arabii Saudyjskiej i wpływy na świecie - ebook

51,14 zł 54,99 zł
?
Ładowanie rekomendacji…

Opinie o produkcie

Ocena: 4 (1 oceniający)

1 - 1 z 1 opinii

  • Ocena:4
    Alek/2021-12-08

    Książka opowiada o tym jak młody książę, Muhammad ibn Salman stał się przed paru laty władcą w Arabii Saudyjskiej. Z jednej strony to reformator pragnący wyprowadzić kraj z mroków średniowiecza, z drugiej to krwawy satrapa niecofający się przed morderstwem politycznym. Zaś jego polityka zagraniczna jest mocno kontrowersyjna. To bardzo ciekawe poczytać jak się robi politykę w kompletnie innej kulturze. Z drugiej strony za dużo w książce szczegółów biznesowo-finansowych oraz postaci, często się gubiłem w narracji autorów. Mimo to bardzo ciekawa lektura.

1 - 1 z 1 opinii