Wpisz kod
Wyszukiwarka
Koszyk jest pusty.

Sekretne życie arabskich kobiet – ebook

TANIEJ 7 %

Katherine Zoepf  

15.02.2017

15.02.2017

polski

Wydawnictwo Poznańskie

978-83-7976-619-2

  • EPUB
  • MOBI

Recenzja pochodzi z czasopisma Uważam Rze Historia:

 

Uniform zamiast burki

 

Mimo że w ostatnich latach temat praw muzułmanek w świecie arabskim przewija się w wielu mediach, to tak naprawdę wiemy niewiele. Na Zachodzie jedynie na potrzeby bieżącej polityki albo podkreśla się kwestię przymusu noszenia burek i hidżabów, albo niewolniczą zależność kobiet od mężczyzn. Ma to świadczyć o głębokim ubezwłasnowolnieniu muzułmanek – oczywiście, z punktu widzenia wartości obowiązujących w Europie. Jest to jednak obraz niepełny, czego dowodzi choćby książka Katherine Zoeof. Autorka, amerykańska dziennikarka, przez wiele lat mieszkała w Syrii i Libanie. W swojej książce opisuje postępującą emancypację muzułmanek, które dzięki swojemu uporowi i woli walki osiągają upragnioną wolność w życiu i pracy. Zoeof pokazuje jednak, że różnice kulturowe i prawne między chociażby Arabią Saudyjską a Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi są większe, niż się nam wydaje. Dorosłe Saudyjki „nie mogą pracować, uczyć się i podróżować bez zgody opiekunów płci męskiej. Ich zeznania w sądzie oficjalnie liczą się tylko w połowie, ważniejsze są zeznania mężczyzn”, a to tylko „wierzchołek góry lodowej”. Ale szansą na wolność dla młodych muzułmanek okazały się np. prężnie rozwijające się emirackie linie lotnicze. Praca w charakterze stewardesy to spełnienie ich marzeń: „Wiele młodych Arabek pracujących w Zatoce nie ukrywa, iż podoba im się ten status pionierek, wzorów do naśladowania dla przyjaciółek i młodszych krewnych”. Warto jednak podkreślić, że owe pionierki nierzadko spotykają się z ostracyzmem ze strony rodziny, nawet kobiet.

 

Agnieszka Niemojewska


Opis

Katherine Zoepf, amerykańska dziennikarka, przedstawia muzułmanki z zupełnie innej strony. Pokazuje, że pod burkami i hidżabami kryją się silne i odważne kobiety, którym niestraszny skostniały patriarchat. Autorka wiele lat mieszkała w Syrii i Libanie, gdzie była świadkiem licznych walk o prawa kobiet. Strona po stronie opisuje postępującą emancypację muzułmanek, które dzięki swojemu uporowi i woli walki osiągają upragnioną wolność w życiu i pracy.

Sekretne życie arabskich kobiet” to opowieść o krajach arabskich widzianych oczami kobiet. Ta szczera i ważna książka pozwala lepiej poznać zmieniającą się tę część świata.

Sekretne życie arabskich kobiet - ebook

27,81 zł 29,90 zł
?
Ładowanie rekomendacji…

Opinie o produkcie

Ocena: 0 (0 oceniających)

Bądź pierwszą osobą, która doda opinię!