Wpisz kod
Wyszukiwarka
Koszyk jest pusty.

Tesco jest wszędzie – ebook

TANIEJ 7 %

Wojciech Brzoska  

15.12.2011

01.01.2010

polski

46

E-bookowo

978-83-62480-13-5

  • EPUB
  • PDF

Opis

Tesco jest wszędzie to pierwszy, autorski wybór wierszy Wojciecha Brzoski - poety, autora sześciu tomików: "Blisko coraz dalej" (2000), "Niebo nad Sosnowcem" (2001), "Wiersze podejrzane" (2003), "Sacro casco" (2006), "Przez judasza" (2008) oraz "Drugi koniec wszystkiego".

Utwory pomieszczone w tomie Tesco jest wszędzie pochodzą z lat 2000-2010, a tytuł został zaczerpnięty z wiersza premierowego. Poeta do tej pory publikował  w wielu czasopismach literackich i kulturalnych w kraju i za granicą (m.in. "FA-art.", "Kresy", "Czas Kultury", "Tygodnik Powszechny", "Zeichen &Wunder", "Sodobnost").Jego wiersze były tłumaczone na: angielski, niemiecki, czeski, słowacki, słoweński i serbski.

 

Recenzje:

"But kształtuje świadomość" - bracia Marx.
Na okładce widać garaże, z napisem wymalowanym na tynku: "Judeochrześcijaństwo - Nie!" Bliżej czytelnika stoi kubeł na śmieci, taki kubeł na wszystko, bez segregacji. Między hasłem na murze, a kubłem znajduje się kawałek betonu, gdzie można grać w piłkę albo umyć w słońcu samochód. Można na tym placyku dać komuś w mordę, lub stanąć do pierwszo-komunijnej fotki i być szczęśliwym. Miejsce jest chwilowo puste. Zapełni je poezja.
Wybór wierszy z ostatniej dekady, dokonany przez samego autora, łączy jeden temat i hasło: "tesco".
Jest to poezja - między innymi - o Bogu. Albo lepiej: o bogu - gdyż tak każe pisać imię stwórcy użyta konwencja małej litery. Konwencja pamiętająca dadaizm, ale również codzienne powiedzenie, że "wszystko jedno". Krzyż pisany jest z dużej, gdy w tym samym utworze pojawia się miasto Poznań (jako powrót do rzeczywistości). "Tesco" jest o bogu, i o wiele bardziej mówi o "bogu", jako elemencie świadomości, niż o pozaziemskiej istocie, mającej jakiś wpływ na życie człowieka (to "jakieś" zależy od stopnia wiary), a przedstawianej na świętych obrazach pod postacią Pana w niebiosach (w islamie - już bez obrazowań). I właśnie o znaczenie tego elementu, jego wpływ na jakość życia, egzystencji i tożsamość poety, najpewniej chodzi tutaj, a nie o żadną konfesję, czy dawanie świadectwa, jak powiedziałby katolik. O to, jak ten wszechobecny ELEMENT spaja kulturę bycia, w jakiej się oddycha, kulturę polską, śląską. Wszystko mniej lub bardziej w opisanej przestrzeni zahacza o wiarę, niedzielny obrządek, o dekalog. Ani na moment nie znika też świadomość, że "święte" patrzy.


Wojciech Brzoska skonfrontował Boga z Tesco. Dlaczego? Bóg jest wszędzie, Tesco też. Wszechobecność komercji i konsumpcjonizmu są już tak dalece posunięte, że stają się one niejako bogami. Pustkę jaką napotykamy patrząc wpierw na okładkę, a potem analizując kolejne wiersze, wypełnić można tylko poezją. Warto wspomnieć w tym momencie, że podejmowany temat jest tak samo jak Bóg, bóg i tesco wszechobecny. Wielu współczesnych twórców zarówno w świecie filmu, teatru, muzyki, czy wreszcie literatury, zarówno w formie prozatorskiej, jak i poetyckiej nawiązuje do tematu globalizmu, konsumpcjonizmu, zagubienia w świecie idei, a wręcz czasami podejmuje niniejsze tematy, jako główne. Jest to dowód na potrzebę mówienia o tym i autor potrafił to zauważyć. Potrafił w sposób prosty, dobitny i widzialny oczami zwykłego człowieka, przedstawić nurtujące świat dylematy i wyjść naprzeciw wyzwaniu podzielenia się swymi refleksjami z czytelnikiem.

Tesco jest wszędzie?
Nie, to poezja jest wszędzie. Wystarczy się rozejrzeć.
Udowadnia to tomik Wojciecha Brzoski. Udowadnia i zaskakuje, bo ? szczerze mówiąc ? przeczytawszy tytuł spodziewałam się raczej poezji zaangażowanej społecznie, o wyraźnym antyglobalistycznym zabarwieniu. Tymczasem autor serwuje czytelnikowi zbiór tekstów z różnych lat, które łączy jedno ? rzadko już we współczesnym, rozwrzeszczanym świecie spotykany nastrój lirycznej refleksji nad nieuchronnie przemijającym światem.

W ten refleksyjny nastrój wprowadza już pierwszy tekst - "Znicz" - przejmujący w swej prostocie obraz wizyty na cmentarzu ojca i syna odwiedzających grób dziadka. "Mój dziadek od roku sypia gdzie indziej" - stwierdza postać mówiąca w wierszu, jakby z dziecinnym zdziwieniem, że tak w ogóle może być - że porządek świata może się tak odwrócić i ten, kto do tej pory był w nim ważną osobą - nagle znika, przeprowadziwszy się do innego świata.Wojciech Brzoska

Poeta, autor książek poetyckich.  Współautor filmu Scrafitto (2005) oraz płyty NIE- takty (2008). Laureat Nagrody Otoczaka (2007).

Jego wiersze tłumaczone były na angielski, niemiecki, czeski, słowacki, słoweński i serbski. Pochodzi z Sosnowca, obecnie mieszka w Katowicach.

 

TOMIKI:

  • Blisko coraz dalej (2000),
  • Niebo nad Sosnowcem (2001),
  • Wiersze podejrzane (2003),
  • Sacro casco (2006),
  • przez judasza (2008),
  • Drugi koniec wszystkiego (2010).

Tesco jest wszędzie - ebook

9,30 zł 10,00 zł
?
Ładowanie rekomendacji…

Opinie o produkcie

Ocena: 0 (0 oceniających)

Bądź pierwszą osobą, która doda opinię!