Wpisz kod aktywacyjny
Wyszukiwarka
Koszyk jest pusty.

Niezbędnik Inteligenta - Wydanie specjalne POLITYKI – e-wydanie – Wielkie Post

TANIEJ 23 %

Wielkie Post

05.04.2017

polski

168

Polityka Spółdzielnia Pracy

1730-0525NI

Ocena: 4.8 (20 oceniających) Oceń produkt

 • PDF
 • Dostęp online PDF

W numerze:

Koń jaki jest, każdy widzi – pisał Benedykt Chmielowski w „Nowych Atenach”, pierwszej polskiej encyklopedii powszechnej. Równie prosta jest klasyczna definicja prawdy – głosi ona, że prawdziwe jest zdanie, które jest zgodne z rzeczywistością. Czyli z faktami. A fakty, jakie są, każdy widzi.

Ta prosta logika pęka, gdy dowiadujemy się, że rzecznik Białego Domu posługuje się „faktami alternatywnymi”. Czy to oznacza, że po prostu kłamie? Czy też należy przyjąć, że koń, którego widzi, wygląda inaczej niż koń widziany przez politycznych przeciwników? Który koń jest w takim razie prawdziwy?

Te pytania byłyby zasadne, gdyby nie to, że nie miały znaczenia dla Amerykanów, którzy swymi głosami wybrali Donalda Trumpa na prezydenta Stanów Zjednoczonych. Dla nich fakty alternatywne są faktami autentycznymi, tak jak autentyczny jest Donald Trump. Podobnie jak dla wyznawców koncepcji zamachu smoleńskiego faktami autentycznymi są fakty alternatywne Antoniego Macierewicza.

Witajcie w świecie post-prawdy! To właśnie pojęcie już od jakiegoś czasu toruje sobie drogę do świata polityki i debaty publicznej, by w 2016 r. osiągnąć triumf – redakcja Słownika Oksfordzkiego uznała „post-truth” za słowo roku. Werdykt oksfordczyków rozognił dyskusję zamiast ją uporządkować. Bo do świata, w którym ludzie – również ci sprawujący władzę – kłamią, zdążyliśmy przywyknąć. Jak jednak żyć w epoce, kiedy rozróżnienie na prawdę i kłamstwo dla coraz większych rzesz ludzi ma coraz mniejsze znaczenie, co waży na podejmowanych przez nich wyborach politycznych?

Post-prawda triumfuje, za co winą obarcza się internet, media, polityków, system edukacji, popkulturę, elity. Sprawa jest jednak bardziej złożona: mamy do czynienia z poważniejszą chorobą – kryzysem rzeczywistości. To sytuacja, kiedy odkrywamy, że używane dotychczas pojęcia przestają właściwie opisywać świat, bo ten zmienia się szybciej niż używany na co dzień język. Na dodatek nie ma żadnej pewności co do kierunku tych zmian.

Czy zatem jesteśmy skazani na bezradność i rządy post-prawdy? Jak odzyskać kontrolę nad rzeczywistością? Poszukiwanie odpowiedzi proponujemy rozpocząć od lektury Niezbędnika Inteligenta.

Niezbędnik Inteligenta - Wydanie specjalne POLITYKI - e-wydanie – Wielkie Post

13,00 zł 16,99 zł
?

Kup Niezbędnik Inteligenta - Wydanie specjalne POLITYKI – e-wydanie – Wielkie Post

Forma zakupu
 

Niezbędnik Inteligenta - Wydanie specjalne POLITYKI – e-wydanie – Wielkie Post

 • Wielkie Post
  • PDF
  • Dostęp online PDF
13,00 zł 16,99 zł
26 pkt?
Ładowanie rekomendacji…

Opinie o produkcie

Ocena: 4.8 (20 oceniających)

1 - 5 z 20 opinii

 • Ocena:3
  Sergiusz Patela/2014-05-20

  Uniwersytety - najgorszy Niezbędnik jaki do tej pory czytałem, mam nadzieję że to chwilowy spadek formy. Pisany jednostronnie, mało ciekawie, bezkrytycznie. Trochę autoreklamy uniwersyteckiej. Brak konfrontacji opinii. Tekst o edukacji zdalnej (MOOCs, e-learnig) na żenująco niskim poziomie - ani słowa o tym, że te techniki wzbudzają coraz więcej wątpliwości.

 • Ocena:5
  Norbi L/2014-04-02

  Niezbędnik Inteligenta to obowiązkowa pozycja dla każdego, kto oczekuje dokładniejszej i rzetelnej informacji. Jak najbardziej dla tych, co są ciekawi świata.

 • Ocena:3
  Nikodem Piskorski/2013-12-25

  Niektóre artykuły lepsze, inne gorsze - jakościowo dobre i czyta się nieźle, ale zupełnie nie pasujące do tytułu "Niezbędnik Inteligenta". Raczej licealisty.

 • Ocena:5
  Miłosz Król/2013-11-14

  W niezbędniku ciekawe artykuły dotyczące krajowych możliwości wykorzystania energii odnawialnej w stosunku do rodzimych paliw kopalnianych.

 • Ocena:5
  Crysia/2013-05-12

  Ciekawostki o ludzkim mózgu - pełne kompendium na temat myślenia, wyobraźni, uczuć, zapamiętywania.

1 - 5 z 20 opinii