Wpisz kod
Wyszukiwarka
Koszyk jest pusty.

Pokolenie zimy – ebook

Bestseller

Wasilij Aksionow  

10.02.2017

polski

504

Prószyński Media

9788380978638

Ocena: 5 (1 oceniający) Oceń produkt

 • EPUB
 • MOBI

Pokolenie zimy - ebook

33,60 zł
?

Opis

Inteligencka rodzina Gradowów, niegdyś żyjąca spokojnie i dostatnio w podmoskiewskim Srebrnym Borze, walczy o przetrwanie. Lata dwudzieste – w kraju panuje terror i kult wodza narodu, Józefa Stalina.
Minęły w Rosji trudne czasy wojennego komunizmu i nastała ożywcza epoka NEP-u, ale mimo większej obfitości dóbr na rynku i pozornej swobody, ludziom to nie przynosi nic dobrego. Życiem każdego sterują zakazy i nakazy. Strach przed represjami NKWD za niesubordynację jest wszechobecny.
Niełatwo dokonać wyboru, jak przetrwać, by nie stracić godności. Członkowie rodziny wziętego chirurga Borysa Gradowa – córka, awangardowa poetka, starszy syn, dowódca Armii Czerwonej, młodszy, dogmatyczny komunista - oraz ich bliscy i przyjaciele stają przed takim dylematem w mrocznych czasach stalinizmu.

Wasilij Pawłowicz Aksionow (1932–2009) – jeden z największych współczesnych prozaików rosyjskich, pisarz, dramaturg filmowy, scenarzysta. Syn pisarki Jewgieniji Giznburg.

Ładowanie rekomendacji…

Opinie o produkcie

Ocena: 5 (1 oceniający)

1 - 1 z 1 opinii

 • Ocena:5
  Nina /2018-04-09

  Borys Nikiticz Gradow, senior rodu, jest zasłużonym chirurgiem, mężem Gruzinki, Mary Wachtangowny, damy umilającej spotkania rodzinne grą na fortepianie. Mają troje dorosłych dzieci, dwie synowe i zięcia oraz kilkoro wnucząt. Najstarszy syn, Nikita, wysoki oficer armii czerwonej, po tym jak uczestniczył w tłumieniu powstania w Kronsztadzie, unika zaangażowania politycznego. Inaczej niż Kirył, ideowy marksista, instruktor partyjny, gorąco wierzący w rewolucję i w Stalina. Z kolei najmłodsza latorośl, piękna Nina, pisze wiersze, sympatyzuje z trockistami i awangardowymi artystami. Każde z Gradowów ma swój krąg znajomych, kobiety wiernych wielbicieli, mężczyźni przyjaciół, szefów i podwładnych. Domem rodzinnym jest podmoskiewska willa w Srebrnym Borze, ale z racji obowiązków zawodowych mieszkają okresowo w różnych regionach kraju, odwiedzają też rodzinę w Tyflisie.

  Pierwszy tom sagi rozpoczyna się w roku 1925, w czasach NEP-u, kończy w latach trzydziestych, gdy czystka zmiotła już nie tylko dużych graczy stalinowskiego reżimu, lecz dosięgła również szerokich kręgów inteligencji. Przejmujący jest szczegółowy opis mechanizmu terroru. Trudno powiedzieć, co w nim jest bardziej szokujące, system wszechogarniającego zniewolenia społeczeństwa, donosicielstwa, strachu połączonego z rezygnacją, czy naturalistyczna prezentacja wymyślnych tortur, określanych przez czekistów jako „dwadzieścia dwie metody prowadzenia aktywnego śledztwa”.

  W epopei Aksionowa Gradowowie i niektórzy ich znajomi są bohaterami wyrazistymi, pełnowymiarowymi, nawet jeśli ich życiowe postawy trudne są do pojęcia w oderwaniu od historyczno-ideologicznych realiów. Książkę zaludnia także cała masa postaci historycznych, często wymienianych, w różnych układach, jedynie z nazwiska, co wymaga od czytelnika pewnej znajomości faktów i tła opisywanych wydarzeń. Dyskretną rolę zewnętrznego obserwatora pełni amerykański dziennikarz, Thowsend Raston, komentując podobieństwa między klasowym i narodowym socjalizmem i wieszcząc ich rychłe zbliżenie. „Na świecie powstanie ustrój bez liberałów lewicowych i prawicowych. Słowem „liberał” czekiści i gestapowcy będą sobie wycierać tyłki.”

  Wasilij Aksionow (1932-2009) skończył pisać Moskiewską sagę, porównywaną czasami do Wojny i pokoju, w roku 1992. Już pierwszy tom zapowiada prawdziwą czytelniczą ucztę, nie tylko dla miłośników literatury rosyjskiej.

1 - 1 z 1 opinii