Wpisz kod
Wyszukiwarka
Koszyk jest pusty.

Dziewczyna z Brooklynu – ebook

Bestseller

Guillaume Musso  

02.08.2017

polski

368

Wydawnictwo Albatros

978-83-6578-174-1

Ocena: 3 (1 oceniający) Oceń produkt

 • EPUB
 • MOBI

Dziewczyna z Brooklynu - ebook

29,90 zł
?

Opis

Doskonale pamiętam ten moment: stoimy nad brzegiem morza, patrząc, jak zachodzące słońce rozświetla horyzont. Wtedy Anna zapytała: „Czy wciąż byś mnie kochał, gdybym zrobiła coś naprawdę złego?”.

Co mogłem odpowiedzieć? Anna była kobietą mojego życia. Za trzy miesiące mieliśmy się pobrać. Oczywiście, że ją kochałem, niezależnie od tego, co zrobiła.

Tak przynajmniej myślałem, gdy ona gorączkowo szperała w torebce i wręczała mi zdjęcie, mówiąc: „Oto, co zrobiłam”.

Patrzyłem oszołomiony na jej sekret i wiedziałem, że nasz los odmienił się bezpowrotnie. Zszokowany, odszedłem bez słowa. Kiedy wróciłem, było już za późno – Anna zniknęła.

Od tamtej chwili wciąż jej szukam.

Raphaël jest wziętym pisarzem. Od kilku miesięcy spotyka się z Anną, która pracuje jako stażystka na pogotowiu w paryskim szpitalu, gdzie oboje się poznali. Podczas romantycznej podróży na Lazurowe Wybrzeże Raphaël, którego męczy tajemniczość Anny, przypiera ją do muru pytaniami o jej przeszłość. Po burzliwej kłótni dziewczyna opuszcza ukochanego i wraca do Paryża. Raphaël jedzie za nią. Na miejscu okazuje się, że dziewczyna znikła. Raphaël wraz z najbliższym przyjacielem, emerytowanym inspektorem policji, zaczyna jej szukać. Poszukiwania okazują się dużo bardziej skomplikowane, niż obaj początkowo myśleli. W wyniku prywatnego dochodzenia wychodzi na jaw, że Anna nie jest wcale tą osobą, za którą się podawała. Kobieta znalazła się w wielkim niebezpieczeństwie z powodu swojego udziału w nierozwiązanej sprawie sprzed dziesięciu lat. 

Ładowanie rekomendacji…

Opinie o produkcie

Ocena: 3 (1 oceniający)

1 - 1 z 1 opinii

 • Ocena:3
  Nina /2017-08-29

  Nietypowy Guillaume Musso, w zamierzeniu wielogatunkowy, z wysuniętymi na plan pietwszy elementami psychologicznego i politycznego thrillera, choć z zachowaniem charakterystycznego dla autora przesłania, że miłość musi zwyciężyć. W moim odczuciu rezultat wypadł średnio, i to pod kilkoma względami.

  Raphaël podczas podróży przedślubnej wymusza na Annie wyznanie dotyczące jej przeszłości. Dziewczyna uchyla zaledwie rąbka tajemnicy, ale to wystarcza, by przerażony niedoszły pan młody uciekł w popłochu. Kiedy trochę ochłonął i wrócił, Anny już nie było w hotelu. Nie zastał jej także ani w swoim, ani w jej paryskim mieszkaniu. Ponieważ Anna jest kobietą życia Raphaëla, nie potrafi z niej zrezygnować. Jednak już pierwsza próba trafienia na jej trop pokazuje, że sprawa jest poważna, a zagadka przeszłości narzeczonej jeszcze straszniejsza, niż się wydawało. W jej stopniowym rozwikłaniu towarzyszy Raphëlowi przyjaciel, były policjant Marc.

  Główny plan akcji to zaledwie trzy dni po zniknięciu Anny, które nastąpiło 31 sierpnia 2016 roku. Ale ponieważ wszystko zaczęło się wiele lat wcześniej, akcja przenosi się w czasie w tę i z powrotem. Zmienia się także nie tylko sposób narracji poszczególnych epizodów lecz również tożsamość nowych postaci, odkrywanych na kolejnych etapach poznawania szczegółów mrocznej tajemnicy. Niektóre epizody relacjonowane są w pierwszej osobie, przede wszystkim przez Raphaëla, ale również przez sprawców i ofiary stopniowo ujawnianej intrygi. Wśród tych pierwszych są osobnicy z różnych kręgów, obok seryjnego zwyrodnialca, którego tożsamość poznajemy dość wcześnie, także ludzie których do zbrodni pchają osobiste ambicje, chciwość, zemsta…

  Nie byłoby w takim nagromadzeniu i różnorodności zbrodniczych działań nic nagannego, tak przecież w realnym świecie bywa, gdyby nie nieznośna wtórność poszczególnych wątków w stosunku do tego, co znamy z powieści innych autorów. Na przykład zbrodnia polityczna to niemal kopia jednego z thrillerów znanego amerykańskiego autora bestsellerów.

  Najwięcej zastrzeżeń mam jednak do języka, i w opisach rozmaitych sytuacji, i przede wszystkim w stylistyce wyznań i wspomnień bohaterów, na czele z Raphaëlem, skądinąd popularnym pisarzem. Roztrząsaniu własnego losu, nietrafionych decyzji i ponurych prognoz, towarzyszą w powieści liczne kulturowe dygresje oraz obrazki tła, krajobrazu, pogody i innych elementów mających tworzyć tzw. nastrój. A wszystko to, zamierzone zapewne jako gra na emocjach, często przypomina tandetny wyciskacz łez

  Lektura książki zajęła mi parę godzin. Niestety, nie znalazłam w niej ani owej nieco bajkowej, niepowtarzalnej atmosfery świata Guillaume’a Musso, którą kiedyś polubiłam, ani sensacyjnego thrillera choćby zbliżonego do wielu mistrzowskich dokonań w tym gatunku.

1 - 1 z 1 opinii