Wpisz kod
Wyszukiwarka
Koszyk jest pusty.

Rokossowski – ebook

Boris Sokołow  

19.11.2014

polski

480

Wydawnictwo Poznańskie

978-83-7976-206-4

  • EPUB
  • MOBI

Rokossowski - ebook

39,90 zł
?

Recenzja pochodzi z czasopisma Uważam Rze Historia:


Marszałek ZSRR i Polski

Boris Sokołow, autor biografii m.in. Michaiła Tuchaczewskiego i Siemiona Budionnego (niestety, na razie nieprzetłumaczonych na język polski), wziął na swój pisarski warsztat życie i dokonania marszałka Konstantego Rokossowskiego. Dla polskiego czytelnika to ważna postać historii najnowszej. Bez wątpienia miał polskie, szlacheckie korzenie – jego ojciec Ksawery Józef brał nawet udział w powstaniu styczniowym, a jego dziadek „Jan Wincenty nie uniknął więzienia w warszawskiej cytadeli za sprzyjanie powstańcom”. Był pół-Rosjaninem ze strony matki, nauczycielki Antoniny Owsiannikowej, i to za jej sprawą został ochrzczony i wychowany w obrządku prawosławnym. Jeden z najwybitniejszych dowódców II wojny światowej urodził się w Warszawie (co prawda, pojawiają się też sowieckie Wielkie Łuki, ale po rozwikłanie biograficznych zagadek odsyłam do książki), między 8 a 20 grudnia 1896 r. Zgodnie z chronologią zdarzeń publikacja Sokołowa w pierwszych rozdziałach przybliża czytelnikom młodość przyszłego marszałka, jego udział w I wojnie światowej i służbę w Armii Czerwonej. „Błyskotliwa kariera wojskowa podczas wojny domowej nie uchroniła Rokossowskiego od represji stalinowskich. Aresztowany w 1937 r. pod zarzutem szpiegostwa na rzecz Polski i Japonii, spędził ponad dwa lata w więzieniu. Po wyjściu na wolność i przywróceniu do służby wojskowej został jednym z głównych architektów zwycięstwa Związku Radzieckiego w II wojnie światowej. Dowodził 16. Armią w bitwie pod Moskwą, a później Briańskim, Dońskim, Centralnym, 1. i 2. Frontem Białoruskim. Rozbił niemiecką armię pod Stalingradem i wziął do niewoli feldmarszałka von Paulusa. Jednak gdy wojna dobiegała końca, ku zaskoczeniu wszystkich, Stalin odwołał Rokossowskiego ze stanowiska dowódcy, mianując na jego miejsce Rosjanina Żukowa. Radziecki dyktator nie mógł pozwolić, aby chwała zdobycia Berlina przypadła Polakowi. Żaden z legendarnych generałów i marszałków wojsk alianckich nie może się równać z Rokossowskim, jeśli chodzi o dokonania wojenne. Najsławniejszy z nich – marszałek Montgomery – powiedział: »to, czego dokonałem, nie dorównuje temu, czego dokonał marszałek Rokossowski«”. I właśnie wojennym dokonaniom marszałka Sokołow poświęca najwięcej miejsca. Rozdziały te, choć może nie są wybitne pod względem narracji, z mojego punktu widzenia mają dużą wartość historyczną, w znacznej mierze bowiem składają się z cytowanych materiałów źródłowych, listów i dokumentów pochodzących z omawianego okresu.

Stosunkowo najmniej uwagi autor biografii Rokossowskiego poświęca czasom powojennym, a szkoda, bo te lata byłyby dla polskiego czytelnika szczególnie interesujące. Trzeba przecież pamiętać, że dowódca Północnej Grupy Wojsk stacjonujących w Polsce pełnił m.in. funkcję polskiego ministra obrony narodowej i wicepremiera, był też członkiem Biura Politycznego PZPR. Choć sam Rokossowski uważał się przede wszystkim za żołnierza, to jednak uwikłał się w politykę i miał swój udział (decyzyjny) w tłumieniu protestów poznańskich robotników w 1956 r.

Książkę Sokołowa polecam zwłaszcza tym, którzy chcieliby bliżej poznać życie osobiste marszałka oraz różne opinie na jego temat – zarówno ze strony innych historyków, jak i jego wnuka Konstantina Wiljewicza Rokossowskiego.

Agnieszka Niemojewska


Opis

Pierwsza biografia kontrowersyjnego marszałka, napisana przez wybitnego rosyjskiego historyka.

Konstanty Rokossowski był jednym z najwybitniejszych dowódców drugiej wojny światowej. Nieraz z goryczą powtarzał, że w Rosji uważa się go za Polaka, a w Polsce za Rosjanina. W obu krajach raczej mu to nie pomagało.

Błyskotliwa kariera wojskowa podczas wojny domowej nie uchroniła Rokossowskiego od represji stalinowskich. Aresztowany w 1937 roku pod zarzutem szpiegostwa na rzecz Polski i Japonii, spędził ponad dwa lata więzieniu. Po wyjściu na wolność i przywróceniu do służby wojskowej został jednym z głównych architektów zwycięstwa Związku Radzieckiego w drugiej wojnie światowej. Dowodził 16 armią w bitwie pod Moskwą, a później Briańskim, Dońskim, Centralnym, 1 i 2 frontem Białoruskim. Rozbił niemiecką armię pod Stalingradem i wziął do niewoli feldmarszałka von Paulusa.

Jednak gdy wojna dobiegała końca, ku zaskoczeniu wszystkich, Stalin odwołał Rokossowskiego ze stanowiska dowódcy, mianując na jego miejsce Rosjanina Żukowa. Radziecki dyktator nie mógł pozwolić, aby chwała zdobycia Berlina przypadła Polakowi.

Żaden z legendarnych generałów i marszałków wojsk alianckich nie może się równać z Rokossowskim, jeśli chodzi o dokonania wojenne. Najsławniejszy z nich – marszałek Montgomery – powiedział: „to, czego dokonałem, nie dorównuje temu, czego dokonał marszałek Rokossowski”.

Ładowanie rekomendacji…

Opinie o produkcie

Ocena: 0 (0 oceniających)

Bądź pierwszą osobą, która doda opinię!