Wpisz kod
Wyszukiwarka
Koszyk jest pusty.

Mówią Wieki - wydanie specjalne – e-wydanie – 4/2019

TANIEJ 5 %

4/2019

12.11.2019

polski

Oficyna Wydawnicza "Mówią Wieki"

18978088

  • PDF
  • Dostęp online PDF

W numerze:

Druga Rzeczpospolita. Bilans otwarcia.

Nowa era nie oznacza wcale wkroczenia w nowy, wspaniały świat. Stare problemy nie znikają i wymagają przezwyciężenia oraz dostosowania do nowej rzeczywistości.

Ta właśnie refleksja legła u podstaw tego numeru „Mówią wieki”: procesy gospodarcze dzieją się w znacznie dłuższej perspektywie czasowej niż polityczne, więc zainteresowanie odpowiedzią na pytanie − niepodległość i co dalej − jest w pełni uzasadnione. A dalej trzeba było przecież wywalczyć z bronią w ręku oraz przy negocjacyjnym stole ramy terytorialne odrodzonego państwa, przy okazji podejmując kluczową decyzję, jaki ma być jego profil etniczny. Trzeba było stworzyć podstawowe instytucje nowej republiki. Trzeba było wreszcie, odbudować zniszczony wojną i okupacją kraj oraz zadbać o jego modernizację. 

Ten numer specjalny, ma za zadanie uświadomić naszym czytelnikom jak trudne było po ponad stuletnim okresie państwowego niebytu odbudowanie  Rzeczypospolitej. Udało się ją obronić przed sowiecką agresją, ale kwestie militarne, to tylko jeden z aspektów tytanicznej pracy, której podjęli się nasi przodkowie. Na ziemiach polskich funkcjonowały trzy odrębne systemy podatkowe, walutowe i bankowe, administracyjne, prawne, szkolnictwa, transportu kolejowego, itp. Te problemy postaraliśmy się tutaj ukazać naszym czytelnikom. Postawiliśmy wreszcie – może najistotniejsze pytanie – czy po latach niewoli Polacy stanowili wspólnotę, czy były to trzy odrębne społeczeństwa? 

W numerze liczącym 120 stron o tych i wielu innych dylematach, związanych z odbudową państwa polskiego piszą m.in. Andrzej Szwarc, Włodzimierz Mędrzecki, Michał Kopczyński, Maciej Górny, Błażej Brzostek, Janusz Odziemkowski, Zbigniew Tucholski, Waldemar Gliński, Janusz Mierzwa.

Numer powstał we współpracy z Narodowym Bankiem Polskim, w ramach programu edukacji ekonomicznej.

Mówią Wieki - wydanie specjalne - e-wydanie – 4/2019

9,40 zł 9,90 zł
?

Kup Mówią Wieki - wydanie specjalne – e-wydanie – 4/2019 / e-wydanie

Forma zakupu
 

Mówią Wieki - wydanie specjalne – e-wydanie – 4/2019

  • 4/2019
    • PDF
    • Dostęp online PDF
9,40 zł 9,90 zł
Ładowanie rekomendacji…

Opinie o produkcie

Ocena: 0 (0 oceniających)

Bądź pierwszą osobą, która doda opinię!