Wpisz kod
Wyszukiwarka
Koszyk jest pusty.

Matki Wielkich Polaków – ebook

TANIEJ 5 %

Barbara Wachowicz  

09.11.2016

polski

503

Wydawnictwo Muza

978-83-287-0198-4

  • EPUB
  • MOBI

Recenzja pochodzi z czasopisma Uważam Rze Historia:

 

W hołdzie matkom 

Powiedzieć, że jest to książka – zgodnie z tytułem – poświęcona matkom dziesięciu wybitnych Polaków, którzy zapisali się złotymi zgłoskami w naszej historii, to jak nic nie powiedzieć. Te wyjątkowe kobiety są powodem, dla którego Barbara Wachowicz zasiadła do pisania. Pięknie kreśli ich sylwetki, przywołując autentyczne dokumenty, korespondencję z epoki, wspomnienia, fragmenty dzieł literackich czy opracowania naukowe. Tyle że czytelnik otrzymuje znacznie więcej – poszczególne rozdziały to swoiste gawędy spisane stylizowaną polszczyzną, z obszernym rysem historycznym obejmującym zagadnienia społeczno-polityczne. To także mnóstwo dykteryjek i dygresji. Kiedy więc czytamy o którejś z matek, to poznajemy dzieje całego rodu – często jakże burzliwe, a tym samym niezmiernie ciekawe – poparte archiwaliami i osobistymi poszukiwaniami autorki czy spotkaniami z potomkami. Książka obejmuje sylwetki matek wybitnych Polaków od XVII do XX w. Są to: Teofila z Daniłłowiczów Sobieska, Tekla z Ratomskich Kościuszkowa, Barbara z Majewskich Mickiewiczowa, Salomea z Januszewskich Słowacka, Justyna z Krzyżanowskich Chopinowa, Stefania z Cieciszowskich Sienkiewiczowa, Józefa z Kloftów Kasprowiczowa, Józefa z Katerlów Żeromska Żeromskiego, Maria z Kisielnickich Kossakowa i Stefania z Zieleńczyków Baczyńska. Jeśli interesujesz się, drogi Czytelniku, historią Polski, a chciałbyś też wiedzieć, np. za co aresztowano Salomeę Słowacką, o co prosiła swego genialnego jedynaka „Mameczka” Justyna Chopinowa i czy naprawdę Henryk Sienkiewicz odziedziczył talent literacki po swej rodzicielce, koniecznie sięgnij po bogato ilustrowaną i ciekawie napisaną książkę Barbary Wachowicz.

 

Agnieszka Niemojewska


Opis

Książka prezentuje sylwetki matek wybitnych Polaków od XVII do XX wieku.

Są to: Teofila z Daniłłowiczów Sobieska – matka Jana III Sobieskiego, Tekla z Ratomskich Kościuszkowa - matka Tadeusza Kościuszki, Barbara z Majewskich Mickiewiczowa - matka Adama Mickiewicza, Salomea z Januszewskich Słowacka - matka Juliusza Słowackiego, matka Fryderyka Chopina, Stefania z Cieciszowskich Sienkiewiczowa - matka Henryka Sienkiewicza, Józefa Kasprowiczowa - matka Jana Kasprowicza, Józefa Żeromska - matka Stefana Żeromskiego, Maria Kossakowa - matka Lilki Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, Stefania z Zieleńczyków Baczyńska - matka Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.

Portrety bohaterek, Autorka kreśli w oparciu o autentyczne dokumenty, korespondencję, literaturę, wspomnienia, wskazuje rangę dziedzictwa matek w charakterze, psychice czy twórczości genialnych synów. Wizerunek wielu matek ukazany jest właśnie oczyma dzieci. W tle pojawiają się także ojcowie (np. Jakub Sobieski, Euzebiusz Słowacki czy Stanisław Baczyński).

Matki Wielkich Polaków - ebook

45,51 zł 47,90 zł
?
Ładowanie rekomendacji…

Opinie o produkcie

Ocena: 0 (0 oceniających)

Bądź pierwszą osobą, która doda opinię!