Wpisz kod
Wyszukiwarka
Koszyk jest pusty.

Operacja Kustosz – ebook

TANIEJ 7 %

Jolanta Maria Kaleta  

23.01.2013

04.01.2013

polski

350

Psychoskok

978-83-63548-40-7

Ocena: 4 (6 oceniających) Oceń produkt

 • EPUB
 • MOBI

Opis

Operacja Kustosz to powieść sensacyjna, w której Autorka sięgnęła po solidną garść faktów z przeszłości – tej dawnej, z czasów II wojny światowej, jak i tej ostatniej, z 1989 roku, kiedy to w Polsce toczyły się obrady Okrągłego Stołu. Sam tytuł sugeruje, i słusznie, że motorem wydarzeń jest operacja służb specjalnych o kryptonimie Kustosz, której celem było odnalezienie złota, dzieł sztuki i innych tzw. skarbów ukrytych przez nazistów na terenie Dolnego Śląska, w ostatnich miesiącach II wojny światowej.

Fabuła wciąga od samego początku, a książkę czyta się szybko, z niekłamaną przyjemnością, chcąc jak najprędzej poznać ciąg dalszy wydarzeń. Wraz z bohaterami Czytelnik przeszukuje podziemia zrujnowanych pałaców, penetruje ciemne jaskinie, bunkry, kazamaty srebrno-górskiej twierdzy, szpera w magazynach enerdowskich ministerstw, prowadzi skomplikowane pertraktacje z podejrzanymi typkami, a nawet płynie statkiem na bałtycką wyspę Hiddensee.

Mocną stroną powieści jest nie tylko wartka akcja i dobrze skonstruowana intryga, ale także postaci głównych bohaterów. Każdy z nich ma własną przeszłość, która go ukształtowała, ulega zwykłym ludzkim namiętnościom, ponosi koszty błędnych decyzji. Ponieważ gra toczy się o najwyższą stawkę dochodzi do zbrodni, zdrady, oszustwa, ale także narodzin gorącej, prawdziwej miłości.

Wydanie dostępne w nowej wersji formatu MOBI.

Operacja Kustosz - ebook

18,51 zł 19,90 zł
?
Ładowanie rekomendacji…

Opinie o produkcie

Ocena: 4 (6 oceniających)

1 - 5 z 6 opinii

 • Ocena:5
  annakowa/2013-09-20

  Przeczytałam właśnie kolejną z książek autorstwa Pani Kalety i przymierzam się do kupienia kolejnej Operację Kustosz, Lawinę i Madonnę. Klimat, bohaterowie, prowadzenie wątków, fakty historyczne wplecione w fikcje literacką - to rzeczy, które ja bardzo cenię w powieściach i Autorka w pełni zaspokoiła moje oczekiwania. Tematyka poruszana w Jej powieściach - czasy PRL, a zwłaszcza region - Dolny Śląsk, to nisza, którą mało kto się zajmuje. Jeśli ktoś - np. Pan Smolny - oczekuje aby w powieści beletrystycznej wszystko odbywało się w zgodzie z zaistniałymi faktami i rzeczywistością, to niech sobie kupi podręcznik naukowy z określonej dziedziny. Od tego pisarz ma wyobraźnię, aby nie tylko rzecz ubarwić ale także wymyśleć. Dzięki temu właśnie można je czytać jednym tchem, a nie ślęczeć jak uczeń przed maturą. Zawsze można się do czegoś przyczepić, ale nie można się czepiać.

 • Ocena:2
  smolny/2013-07-13

  Przeczytałem pięć dostępnych w Nexto książek Autorki. Tematyka bardzo ciekawa, pomysł na książkę świetny. Zadanie przybliżania historii młodym ludziom (z wywiadu z Autorką) spełniają przyzwoicie. Natomiast porażają nagromadzeniem błędów merytorycznych, odbierających w tym stężeniu przyjemność czytania, uniemożliwiających wczucie się w opowiadaną historię. No cóż, błędy się zdarzają, rozwiązaniem jest pisać bardziej ogólnie w kwestiach, na których pisarz się nie zna. Albo sprawdzać czy to co się napisało, odpowiada rzeczywistości. Ewentualnie zająć się fantastyką, gdzie można wykreować co się chce, nawet beż żadnego odniesienia do rzeczywistości (byle konsekwentnie). Szkoda, bo wcześniejsze opinie o twórczości Autorki rozbudziły mój apetyt.

 • Ocena:4
  weronika wolkowa-grabas/2013-06-19

  Autorka to wrocławianka, z wykształcenia historyk i politolog, zafascynowana Dolnym Śląskiem, jego historią i przyrodą. Akcja powieści jest zamknięta w klamrę czasową koniec drugiej wojny/rok 1989. Na fali rozpoczynających się przemian ludzie zaczynają zmieniać swoje życie. Jedni zaczynają dążyć do spełnienia swoich marzeń i pasji, inni chcą dorobić się w niespokojnych czasach i zabezpieczyć sobie dostatnią przyszłość za wszelką cenę. Legenda skarbów nagrabionych przez Niemców, które wciąż mogą pozostawać w sekretnych miejscach, jest inspiracją zarówno dla jednych, jak i drugich...

  Sympatycznie się to czyta, bohaterowie są wiarygodni, atmosfera końca PRLu nawiewa nostalgię (nie ustrój tu dla mnie przyczyną, tylko czasy młodości), przygody, intrygi i skarby, miłość i zdrada - wszystko na miejscu. Przyjemna lektura, doprawiona faktami historycznymi - sama autorka przyznaje, że jednym z celów jej pisarstwa jest "przemycenie" odrobiny polskiej historii do młodych głów. Cóż, cel szczytny, oby tak było. Polecam jednak wszystkim :)

  http://bookshelf.blox.pl/2013/06/Jolanta-Maria-Kaleta-Operacja-Kustosz.html

 • Ocena:4
  Stanisław Rozalski/2013-06-14

  Autorka w swoich powieściach wykorzystała wątki z okresu drugiej wojny światowej oraz wydarzeń związanych z ucieczką hitlerowców ze zrabowanymi dobrami narodowymi. Dolny Śląsk jest terenem na którym rozgrywa się akcja powieści. Czyta się to lekko, pisane jest z perspektywy kobiety, co wpływa w pewnym stopniu na klimat i zawiera trochę uproszczeń wpływających na przebieg akcji. Czasem trochę irytuje takie podejście, ale to nie jest przecież wybitna literatura. Zachęcam do przeczytania wszystkich pozycji autorki, choćby po to, aby oprócz rozrywki, przyswoić sobie kawałek historii terenów Dolnego Śląska oraz ludzi tam zamieszkujących.
  Czyta się to z zainteresowaniem a forma i język jest akceptowalna dla wszystkich.

 • Ocena:5
  teofila Milej/2013-03-23

  Dla mnie fascynująca historia. Opisuje miejsca znane mi osobiście, a dla młodych wspaniała lekcja historii okresu końca wojny aż do lat 90. Przy tym fabuła kryminału i miłości.

1 - 5 z 6 opinii