Wpisz kod
Wyszukiwarka
Koszyk jest pusty.

Ostatnich gryzą psy – ebook

CENA NEXTO

Naval .  

11.01.2017

11.01.2017

polski

300

Bellona

9788311144651

  • EPUB
  • MOBI

Recenzja pochodzi z czasopisma Uważam Rze Historia:

 

GROM dla zuchwałych

 

O czym marzył chłopak z prowincji na początku lat 90., tuż po ustrojowej transformacji? Taki, który nie miał wykształcenia i „ustawionych” rodziców, a praca w fabryce w ogóle go „nie kręciła”? Chciał iść do wojska – najchętniej do komandosów. To bowiem była szansa, by się wyrwać za granicę (na misje) i „coś” w życiu osiągnąć. Właśnie jednym z takich chłopaków był wtedy autor: zanim został operatorem GROM – elitarnej jednostki wojskowej, której żołnierze biorą udział w najtrudniejszych misjach – był dekarzem, ślusarzem, spawaczem, kelnerem, a nawet drobnym przemytnikiem. W książce „Ostatnich gryzą psy” opisał całą tę drogę ku służbie – językiem prostym i często „mięsistym”, niczym z „Krolla” (1991 r.) Władysława Pasikowskiego. Dla mnie jednak najciekawsze okazały się początkowe rozdziały, gdzie Naval wspomina swoje dzieciństwo: to świadectwo ważne z historycznego punktu widzenia. Opisał lata 70. na polskiej prowincji – dzieciaki biegające po okolicy do późnego wieczora, wspinające się po pobliskich drzewach, ale też często ciężko pracujące (autor pierwszą „wypłatę” dostał w wieku czterech lat – za pracę przy truskawkach cioci) – to ich hartowało. Naval ze szczegółami opowiedział o swojej zasadniczej służbie wojskowej w Lublińcu i morderczych treningach, dzięki którym przeszedł ostrą selekcję do jednostki GROM, gdzie służył przez 14 lat. W kolejnych rozdziałach „Ostatnich gryzą psy” dowodzi, że życie chłopaka z prowincji „wcale nie musi być nudne, wystarczy mieć cel i do niego dobry plan”. Za swoją służbę był wielokrotnie odznaczany, w tym m.in. Krzyżem Komandorskim Orderu Krzyża Wojskowego (przyznawanym za czyn wybitnego męstwa połączony z narażeniem życia) i Złotą Odznaką GROM.

 

Agnieszka Niemojewska


Opis

Prawdziwe wspomnienia GROM-owca o szczęściu, jakie trzeba w życiu mieć, bo nie zawsze chęci i umiejętności pozwalają, by osiągnąć obrany cel. Ale to też obraz determinacji i ciężkiej pracy, dzięki której, początkowe niepowodzenie przekuwa się w sukces.

Na stronach tej książki znajdziecie fizyczny wysiłek do bólu po krew, nie znajdziecie jednak chwili zwątpienia i poddania się. W książce nie ma gotowej recepty na sukces, jak autor często poważa, każdy ma inna drogę do celu, ale jest w niej nadzieja, że jak on dał radę, to czemu wy macie nie dać!

Naval nie zawsze był operatorem GROMu. By nim się stać w jego przypadku trzeba było być wcześniej dekarzem, ślusarzem, spawaczem, kelnerem, a i drobnym przemytnikiem. Taka była jego droga, inni chłopcy byli wcześniej technikami szkół rolniczych, prokuratorami, strażakami, a nawet trafił się architekt, być żołnierzem tej Jednostki, to bycie żołnierzem uniwersalnym, dla każdego dobrego chłopaka jest w GROMie miejsce. Te nabyte czasami mimowolnie w cywilu umiejętności pozwalają przejść selekcję i kurs podstawowy. Ale to nie koniec, zdradzi wam, że selekcja w GROMie trwa wiecznie.

Ta książka zabierze was w podróż w czasie, od zwykłego mało miejskiego dzieciństwa po ciężką pracę w zespole bojowego w GROMu.

Naval opowiedział wam wcześniej swą historię jak „Przetrwać Belize”, ale by móc poznać sztukę przetrwania w ekstremalnych warunkach belizeńskiej dżungli, nusiał wcześniej przetrwać… Starsze siostry, szkołę zawodową, zasadnicza służbę wojskową w Lublińcu, misję w Libanie, pracę robotnika i strażnika w fabryce, selekcję, usunięcie z kursu podstawowego w GROMie i polityczne zawirowanie w około GROMu. To żadne bohaterstwo, to życie, dla tego warto przeczytać tę książkę! Ona pokaże Ci że i Twoje życie wcale nie jest nudne i że warto mieć cel, a do niego dobry plan.

Ostatnich gryzą psy - ebook

25,20 zł 28,00 zł
Najniższa cena z ostatnich 30 dni: 28,00 zł

Cena Klubowicza Nexto Premium?

16,80 zł 28,00 zł
Najniższa cena z ostatnich 30 dni: 28,00 zł
i
Ładowanie rekomendacji…

Opinie o produkcie

Ocena: 0 (0 oceniających)

Bądź pierwszą osobą, która doda opinię!