Wpisz kod
Wyszukiwarka
Koszyk jest pusty.

Przerwane igrzyska. Niezwykli sportowcy II Rzeczypospolitej – ebook

TANIEJ 7 %

Gabriela Jatkowska  

19.12.2017

19.12.2017

polski

Wydawnictwo Naukowe PWN

978-83-01-19661-5

Ocena: 5 (1 oceniający) Oceń produkt

  • EPUB
  • MOBI

Opis

Kto był ojcem polskiego sportu?

Czy najpopularniejsza lekkoatletka II RP była mężczyzną?

Jak pływak został agentem?

Dlaczego wybitnego piłkarza skazano na zapomnienie?

Jak zdjęcie z Hitlerem ratowało życie?

Książka przedstawia sylwetki dziewięciu znanych polskich sportowców, których szczyt kariery przypadł na dwudziestolecie międzywojenne, a pasmo ich największych sukcesów gwałtownie przerwała II wojna światowa. Co ich łączy? Silne osobowości i fascynujące życiorysy: tajemnica, dramat, osobista tragedia. Niejednokrotnie życie prywatne tych bohaterów było ciekawsze od ich kariery sportowej albo chociaż równie ciekawe. Losy wielu z nich uwikłane są w wydarzenia wojenne: jedni walczyli w powstaniu, inni zostali brutalnie rozstrzelani, inni… okazali się zdrajcami. Wszystkich charakteryzowało jedno – bezwarunkowa miłość do sportu.

Autorka z zacięciem dziennikarki śledczej opowiada nam o losach przedstawicieli różnych dyscyplin, zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Dzięki niej mamy szansę poznać panoramę polskiego sportu w okresie międzywojennym. Dociera do relacji prasowych z tamtego okresu, sięga po pamiętniki, wspomnienia, opowieści przyjaciół, rodziny. Odkrywa przed nami nie tylko sportowca na podium, lecz także człowieka z krwi i kości.

Prezentujemy czytelnikowi postaci niezwykłych ludzi: wszechstronnego i odnoszącego sukcesy w wielu dziedzinach Wacława Kuchara, pierwszej polskiej złotej medalistki olimpijskiej Haliny Konopackiej, wielokrotnego mistrza i rekordzisty w biegach Janusza Kusocińskiego, wybitnej lekkoatletki Stanisławy Walasiewicz, skoczka narciarskiego Stanisława Marusarza, tenisistki Jadwigi Jędrzejowskiej, pływaka Jerzego Iwanowa-Szajnowicza, piłkarza Ernesta Wilimowskiego oraz oszczepniczki Marii Kwaśniewskiej. Razem z autorką śledzimy nie tylko ich sukcesy sportowe – rekordy, medale, tytuły olimpijskie – lecz także życie codzienne, losy wojenne i powojenne. Książka przyciągnie więc nie tylko pasjonatów sportu i jego bogatej historii w odradzającej się Polsce, lecz także miłośników literatury biograficznej zainteresowanych tymi jednymi z najciekawszych z postaci polskiego międzywojnia.

Informacja o autorze/ redaktorze:

Gabriela Jatkowska – absolwentka politologii na Uniwersytecie Warszawskim, dziennikarka. Specjalizuje się głównie w tematyce kryminalnej oraz warszawskiej. Jej drugą ogromną pasją jest sport i jego historia. Założycielka i pierwsza redaktor naczelna kryminalno-literackiego czasopisma „Pocisk”, związana z miesięcznikami „Skarpa Warszawska”, „Reporter – magazyn kryminalny”, dztakże z magazynem piłkarskim „FourFourTwo”. Autorka wielu artykułów na temat dawnych spraw kryminalnych i historii sportu, a również książki Echa dawnej Warszawy. Kryminalne opowieści (2016).

Przerwane igrzyska. Niezwykli sportowcy II Rzeczypospolitej - ebook

45,57 zł 49,00 zł
?
Ładowanie rekomendacji…

Opinie o produkcie

Ocena: 5 (1 oceniający)

1 - 1 z 1 opinii

  • Ocena:5
    Renata Jezior/2020-12-22

    Przyznam się, że zaczynając ją miałam duże wątpliwości czy nie porywam się z motyką na księżyc. W zasadzie temat sportu i sportowców nie jest moim ulubionym tematem, ale postanowiłam zaryzykować. I dobrze zrobiłam. Książkę czyta się na prawdę dobrze, a sportowcy tam opisani poruszają i porusza ich życie. Czasami było one śmieszne ( z naszego, współczesnego punktu widzenia) - np. skoczkowie skaczący w garniturach i pantoflach, żeby dobrze wyglądać, a czasami tragiczne - np. losy Jana Kusocińskiego, Stanisławy Walasiewiczówny. Dopiero przeczytawszy tą książkę uzmysłowiłam sobie jak wiele zabrała nam II wojna światowa. Zabrała nam nie tylko pewną kulturę, cofnęła nas ekonomicznie, ale także pozbawiła nas wspaniałych sportowców, a innym odebrała możliwość rozwoju, czyli ich życie. Książka godna polecenia.

1 - 1 z 1 opinii