Wpisz kod
Wyszukiwarka
Koszyk jest pusty.

Skazane na zapomnienie. Polskie aktorki filmowe na emigracji – ebook

TANIEJ 5 %

Michał Pieńkowski   Grzegorz Rogowski  

29.03.2017

polski

361

Wydawnictwo Muza

978-83-287-0466-4

  • EPUB
  • MOBI

Recenzja pochodzi z czasopisma Uważam Rze Historia:

 

Zapomniane gwiazdy


Tytuł najnowszej książki Rogowskiego może być nieco mylący, autor bowiem nie ogranicza się jedynie do przedstawienia czytelnikowi wojennych i powojennych losów aktorek dwudziestolecia. Pierwszych kilkadziesiąt stron poświęca na prezentację świata filmu w II Rzeczypospolitej. W rozdziale „Hollywood nad Wisłą” ciekawie pisze o gwałtownym rozkwicie polskiej kinematografii, niezwykłej popularności największych gwiazd ekranu, przede wszystkim zaś o tętniącej życiem towarzyskim Warszawie – z rosnącą liczbą kin, teatrów, kawiarni, dancingów, kabaretów i rewii. Wszystko skończyło się wraz z wybuchem wojny. W 2015 r. Grzegorz Rogowski podjął się niebywałego zadania: w poszukiwaniu śladów życia bohaterek przemierzył ponad 12 tys. km, odwiedzając Nowy Jork, Rochester, San Francisco i San Jose. Dotarł do rodzin aktorek, spisał ich wspomnienia i zebrał bezcenne zdjęcia dokumentujące prywatne życie gwiazd polskiego ekranu – tych „skazanych na zapomnienie”. W książce mamy więc portrety siedmiu niezwykłych kobiet: Zofii Nakonecznej (niestety, zaginęły wszystkie filmy z jej udziałem), Nory Ney (zagrała m.in. „Głosie pustyni”, zmarła w 2003 r. w Encinitas w Kalifornii), Renaty Radojewskiej (wystąpiła m.in. w „Niedorajdzie”, zmarła w 1985 r. Nowym Jorku), Jadwigi Smosarskiej (królowej przedwojennego kina polskiego), a także Janiny Wilczówny, Tamary Wiszniewskiej i Leny Żelichowskiej. Zaproszony przez autora do współpracy filmograf Michał Pieńkowski w końcowej części książki opowiada o dorobku polskiego kina międzywojennego, pracach nad jego dokumentacją i cyfryzacją ocalałych taśm filmowych. Bardzo polecam.

 

Agnieszka Niemojewska


Opis

"Wrzesień 1939 roku był dla wielu gwiazd polskiego filmu przedwojennego ostatnim aktem w ich karierze. W obliczu zupełnie nowej dramatycznej rzeczywistości niemało artystów zdecydowało się na emigrację. Tam zderzyli się z prozą życia, daleką od tej w przedwojennej Polsce. Niestety, niemal wszyscy odeszli w zapomnieniu tysiące kilometrów od ojczyzny.

Książka przypomina polskie aktorki filmowe, które zmarły na emigracji. Są to: Renata Radojewska, występowała m.in. w „Zapomnianej melodii”, zmarła w Nowym Jorku, nie miała dzieci, nie wiadomo gdzie jest pochowana; Tamara Wiszniewska, zagrała m.in. w „Trędowatej”, „Ordynacie Michorowskim”, „Dziewczętach z Nowolipek”, zmarła w Rochester , żyje jej córka Irena Race i wnuki; Nora Ney, fenomen polskiego kina przedwojennego, wystąpiła m.in. w filmach: „Gorączka złotego”, „Policmajster Tagiejew”, „Głos pustyni”, „Doktór Murek”, zmarła w 2003 roku w Encinitas w Kalifornii, żyje córka Joanna Ney; Zofia Nakoneczna, nie miała szczęścia, zaginęły wszystkie filmy, w których zagrała, w USA przez pewien czas występowała w Polskim Teatrze Artystów, zmarła w 1979 roku, nie została żadna pamiątka po utalentowanej aktorce i jej mężu, potentacie prasowym z Krakowa Mieczysławie Dobiji, małżeństwo nie miało dzieci, rozmyła się historia ich życia.; Lena Żelichowska, zaliczana do największych gwiazd filmu i teatru, była wszechstronna, wystąpiła m.in. w filmach: „Granica”, „Żołnierz królowej Madagaskaru”, „O czym marzą kobiety”, „Szpieg w masce”, żona malarza Stefana Norblina, zmarła w 1958 roku, żyje jej syn Andrzej Norblin. Prochy aktorki i jej męża zostały sprowadzone do Polski i złożone na warszawskich Starych Powązkach (2012 rok); Janina Wilczówna, zagrała m.in. w filmach: „Bolek i Lolek” i „Doktór Murek”, zmarła w 1979 roku w Dallas. Ostatnia bohaterka książki to Jadwiga Smosarska , jej biografia jest ogólnie znana, autor publikacji wypełnił pewną lukę w emigracyjnym życiu aktorki przedstawiając jej korespondencję z Janem Lechoniem.

W 2015 roku Grzegorz Rogowski podjął się niebywałego zadania, w poszukiwaniu śladów życia bohaterek przemierzył ponad 12 tysięcy kilometrów odwiedzając Nowy Jork, Rochester, San Francisco, San Jose. Dotarł do rodzin aktorek, spisał ich wspomnienia i zebrał bezcenne zdjęcia dokumentujące prywatne życie gwiazd polskiego ekranu. Zaproszony przez autora do współpracy filmograf Michał Pieńkowski, w rozdziale otwierającym publikację szuka odpowiedzi na pytanie: Jak wyglądała droga przyszłych artystek do kariery? W końcowej części książki pisze o dorobku polskiego kina międzywojennego i pracach nad jego dokumentacją. Książka jest obszerną opowieścią o kulisach życia teatralnego i filmowego w międzywojennej Polsce. "

Skazane na zapomnienie. Polskie aktorki filmowe na emigracji - ebook

37,90 zł 39,90 zł
?
Ładowanie rekomendacji…

Opinie o produkcie

Ocena: 0 (0 oceniających)

Bądź pierwszą osobą, która doda opinię!