Wpisz kod
Wyszukiwarka
Koszyk jest pusty.

Sprawa honoru. Dywizjon 303 Kościuszkowski. Zapomniani bohaterowie II wojny światowej – ebook

BestsellerTANIEJ 7 %

Stanley Cloud   Lynne Olson  

22.08.2018

22.08.2018

polski

Marginesy

978-83-65973-69-6

Ocena: 5 (1 oceniający) Oceń produkt

 • EPUB
 • MOBI

Opis

Pasjonująca historia polskich pilotów, których odwaga i męstwo przyczyniły się do uratowania Anglii w czasie bitwy powietrznej w 1940 roku. To także opowieść o zaskakującej zdradzie, jakiej dopuścili się alianci pod koniec II wojny światowej.


Losy pięciu pilotów słynnego Dywizjonu 303, którzy weszli do grona najbardziej bohaterskich i skutecznych lotników II wojny światowej. Źródłami są nieoficjalny dziennik dywizjonu, pełen osobistych relacjami ze starć z nieprzyjacielem, oraz z listy, wywiady, wspomnienia, opowieści i fotografie.

Towarzyszymy pilotom w czasie szkolenia przed wojną, ich dramatycznej ewakuacji do Francji, a później do Wielkiej Brytanii, w której – początkowo pogardliwie potraktowani przez RAF – odegrali kluczową rolę w bitwie o Anglię, a ich brawura i umiejętności w bezpośrednich starciach na śmierć i życie z niemieckimi messerschmittami przeszły do legendy. Poznajemy także ich powojenne losy, gdy marzenia o niepodległości zostały brutalnie rozwiane, a Polska oddana Związkowi Radzieckiemu.
Sprawa honoru odkrywa historię Polski w czasie II wojny światowej i dzieje wielotysięcznej armii żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych walczących u boku aliantów. Opowiada o bezustannych zmaganiach z Hitlerem i Stalinem, długiej walce o niepodległość i o oszustwie, które boleśnie dotknęło Polskę.

Wspaniała historia, wspaniale opowiedziana. Opowieść o bohaterstwie i zdradzie, którą czyta się z wypiekami na twarzy. Ta książka powinna ukazać się dawno temu. Norman Davies

Zdumiewające dzieło! Lynne Olson i Stanley Cloud przedstawiają nam fascynującą relację ze świetnie udokumentowanej śmiałej, bohaterskiej walki grupy polskich pilotów wojskowych i poprzez ich losy ukazują w skrócie trudną i bolesną historię Polski i Europy w czasie drugiej wojny światowej. Ryszard Kapuściński

Fascynująca opowieść o męstwie jednostek i politycznej zdradzie. Staje w jednym szeregu z najnowszymi bestsellerami o żołnierzach drugiej wojny światowej. Zbigniew Brzeziński

Olson i Cloud uczynili historię pilotów tematem fascynującej, napisanej z pasją relacji o zdradzie, jakiej wobec Polski dopuściły się Wielka Brytania i Stany Zjednoczone. Andrew Nagorski, „Newsweek” 

To nie tylko hołd złożony polskim pilotom, ale – w szerszym aspekcie – dobitne oskarżenie pragmatyzmu politycznego Wielkiej Brytanii i Ameryki, które w późniejszej fazie wojny odwróciły się od Polski, tchórzliwie próbując udobruchać Stalina. Wciągnięci w opis jednostkowych losów Polaków, którzy ewakuowali się z kraju w 1939 roku, by walczyć u boku aliantów, zagłębiamy się w tragiczną opowieść o politycznej zdradzie i ciosie w plecy. „The Times of London”

Sprawa honoru. Dywizjon 303 Kościuszkowski. Zapomniani bohaterowie II wojny światowej - ebook

33,39 zł 35,90 zł
?
Ładowanie rekomendacji…

Opinie o produkcie

Ocena: 5 (1 oceniający)

1 - 1 z 1 opinii

 • Ocena:5
  Karol Piętka/2018-09-02

  Znakomita książka. Choć często wydaje się, że może istnieć tylko jedna, prawdziwa prawda, to doświadczenie pokazuje nam, że często istnieje wiele stron politycznej monety. Polityka działa na kilku różnych poziomach, sprawiając, że prawda jest rzeczą względną i zależy od punktu widzenia. Smutno patrzeć na Polaków, którzy dali z siebie tak wiele, aby poprzeć wyższą prawdę, a znaleźli się w rzeczywistości, której nie mogli i nie chcieli przyjąć.
  W książce autorzy podają szereg faktów dotyczących Polski i jej roli w II wojnie światowej. Historia opowiedziana jest za pośrednictwem działań kilku polskich lotników, którzy służyli w RAF w bitwie o Anglię. Nie zaniedbuje działań innych Polaków, zarówno wojskowych, jak i niewojskowych.
  Polscy lotnicy w bitwie o Anglię byli prawdziwymi asami powietrznymi, co potwierdza 30-40% zestrzelonych niemieckich samolotów. Polscy żołnierze, którzy opuścili Polskę po klęsce wrześniowej, przemierzyli tysiące kilometrów, aby dostać się na zachód. Przedstawione są typowe historie z podróży przez Rumunię, aż do Morza Śródziemnego, a następnie do Afryki Północnej przed przybyciem do Anglii lub Francji. Armia Polska pod dowództwem aliantów była czwartą co do wielkości siłą zbrojną (USA, Wielka Brytania, Rosja) po stronie aliantów, a polscy żołnierze odegrali znaczące role w kilku kampaniach wojsk sprzymierzonych.
  Pierwsze dwie trzecie książki są inspirujące i przyjemne w odczuciu, przedstawiają wiele faktów o dokonaniach polskich wojskowych. Ostatnią część książki, w której Polska została wykluczona i zdradzona przez aliantów w powojennych decyzjach podjętych w Teheranie i Jałcie, czyta się dużo trudniej.
  Silny charakter, lojalność i miłość do kraju Polaków jest integralną i wzruszającą częścią tej historii.

1 - 1 z 1 opinii