Wpisz kod
Wyszukiwarka
Koszyk jest pusty.

Wendyjska Winnica: Cierpkie grona – ebook

TANIEJ 7 %

Zofia Mąkosa  

08.06.2017

10.05.2017

polski

496

Książnica

9788324582648

Ocena: 5 (1 oceniający) Oceń produkt

 • EPUB
 • MOBI

Opis

Epicka opowieść z czasów wojny - rodzinne więzy, siła miłości, determinacja kobiet.

Rok 1938. W Chwalimiu, wsi położonej na niemiecko-polskim pograniczu, żyją ostatni potomkowie Wendów — Słowian, którzy osiedli tu przed dwoma wiekami. W tym urokliwym i spokojnym miejscu mieszkają Marta Neumann, gorliwa luteranka, która desperacko próbuje utrzymać gospodarstwo odziedziczone po przodkach, jej córka Matylda i kuzynka Janka Kaczmarek. Życie na prowincji wydaje się toczyć niezmiennym rytmem wyznaczanym przez pory roku, jednak wielka polityka wkracza w dylematy dnia powszedniego. Ideologia faszystowska i zbliżająca się wojna nie pozostają bez wpływu na relacje międzyludzkie i budzą poczucie zagrożenia. Mieszkająca w Berlinie szwagierka Marty usiłuje przeżyć i uchronić swoje dzieci przed prześladowaniami nazistów, a Janka Kaczmarek zostaje aresztowana i oskarżona o szpiegostwo. Wreszcie pewnego dnia wojna puka do drzwi samych Neumannów i nie oszczędza im niczego.

Autorka plastycznie i wiarygodnie odtwarza rzeczywistość prowincji i stolicy III Rzeszy w przededniu i w trakcie drugiej wojny światowej, ukazując przy tym ludzki los w uniwersalnym ujęciu.

Wendyjska Winnica: Cierpkie grona - ebook

29,67 zł 31,90 zł
?
Ładowanie rekomendacji…

Opinie o produkcie

Ocena: 5 (1 oceniający)

1 - 1 z 1 opinii

 • Ocena:5
  Wiesława Kamińska/2019-07-16

  Ta książka, to bardzo ciekawy i umiejętnie przeprowadzony pomysł na książkę, w której historia miesza się z fikcją. To cicha lekcja wspomnień z czasów wojennych. I chociaż akcja powieści rozgrywa się głównie w wiejskiej scenerii, pisarka potrafiła zmyślnie, krok po kroku, do sielskiej niemieckiej wioski wprowadzać powiew wojennego niepokoju.
  Rodzina Neumanów musi mierzyć się nie tylko z wojną, która przecież niby jest daleko, ale i z tęsknotą za bliskimi ludźmi, których jest ciągle coraz mniej...
  Autorka skłania do nieco innego spojrzenia na wojnę, bo oto głównymi bohaterami powieści są Niemcy. Niemiecka ludność cywilna, która padła ofiarą wielkiej polityki i Berlina w takim samym stopniu, jak ludność innych narodowości, bo strach przed wojną i troska o to, co kochamy, wszędzie jest taka sama. Marta Neuman stoi na straży starego czasu, chce wydać córkę za mąż, chcę dbać o zwierzęta w gospodarstwie, zbierać plony z pola i kochać, ale jej plan chwieje się w posadach, bo wojna kradnie wszystko…
  Bardzo ciekawa lektura.

1 - 1 z 1 opinii