Wpisz kod
Wyszukiwarka
Koszyk jest pusty.

Westerplatte – ebook

CENA NEXTO

Jacek Komuda  

04.09.2019

04.09.2019

polski

512

Fabryka Słów

9788379644438

Ocena: 4 (1 oceniający) Oceń produkt

  • EPUB
  • MOBI

Opis

Westerplatte, Wolne Miasto Gdańsk, 1 września 1939, godzina 5:32.

Po krótkiej, półgodzinnej walce, kapituluje polska składnica tranzytowa, zdobyta z zaskoczenia przez niemiecką kompanię szturmową wspieraną ostrzałem pancernika Schleswig-Holstein. Ostatnia placówka potwierdzająca prawa Rzeczypospolitej do Gdańska okazuje się bardzo łatwą zdobyczą. Żołnierze są nieprzygotowani do obrony, dowódcy brak woli walki. Sprzeczne rozkazy łamią morale załogi w pierwszych chwilach wojny. Nad koszarami zawisa złowrogi sztandar ze swastyką. Niemcy świętują szybkie przyłączenie Gdańska do Rzeszy…

Tak wyglądałaby historia obrony Westerplatte, miejsca gdzie zaczęła się II wojna światowa, gdyby nie dramatyczne decyzje i rozkazy wydane przez jednego z dowódców, który wbrew wszystkim zdecydował się walczyć. Gdyby nie poświęcenie i krwawy trud jego żołnierzy, którzy bez rozkazów zdecydowali się pozostać na stanowiskach, aby przywitać Niemców seriami kul zamiast białych flag. Załogi składnicy, jaka w nieludzkim wysiłku, łamiąc rozkazy, buntując się i stawiając desperacki opór, postanowiła za wszelką cenę bronić ostatniego skrawka polskiego wybrzeża w Gdańsku.

Oto książka o żołnierzach z Westerplatte. Powieść historyczna oparta na najnowszych pracach historycznych odsłaniających dramatyczne i nieznane tajemnice siedmiodniowej, bohaterskiej obrony Składnicy Tranzytowej w Gdańsku. Miejsca, gdzie padły pierwsze strzały rozpoczynające II wojnę światową. Miejsca szczególnego dla wszystkich Polaków; gdzie żołnierz polski pokazał, że honor i godność nie mają ceny, a Niemcy słono zapłacili za swoją butę i pewność siebie.

Kto był prawdziwym bohaterem Składnicy Tranzytowej w Gdańsku? Komu naprawdę zawdzięczamy fakt, że placówka nie padła po pierwszym ataku? Jakie tajemnice obrony przez lata pozostawały nieodkryte? Tego wszystkiego dowiecie z „Westerplatte” Jacka Komudy.

Westerplatte - ebook

31,32 zł 33,68 zł
?
Ładowanie rekomendacji…

Opinie o produkcie

Ocena: 4 (1 oceniający)

1 - 1 z 1 opinii

  • Ocena:4
    Tomasz Wojtaś/2019-11-06

    Trochę się bałem tej pozycji, teraz takie tematy są na topie. Żołnierze wyklęci, te sprawy. Książka dobra, nie znakomita ale dobra. Przypomniały mi się stare czasy serii z tygrysem. Akcja poprowadzona wartko, sprawnie, najlepsze wzorce literatury wojennej zostały zastosowane. Ale jest i łyżka dziegciu. Komuda postanowił wpleść w akcję wątki poruszone (czy wręcz wymyślone ku czemu bardziej się skłaniam) przez pewnego rewizjonistę historycznego z Gdańska i jednak pewne detale pozostawiają niesmak. Można było napisać literaturę faktu bez wplatywania w to wszystko quasi sensacyjnych ploteczek rodem z pudelka.

1 - 1 z 1 opinii