Wpisz kod
Wyszukiwarka
Koszyk jest pusty.

Mówią Wieki – e-wydanie – 10/2019

BestsellerTANIEJ 5 %

10/2019

01.10.2019

polski

Oficyna Wydawnicza "Mówią Wieki"

12304018

Ocena: 5 (2 oceniających) Oceń produkt

 • PDF
 • Dostęp online PDF

Opis

Mówią wieki” to miesięcznik historyczny, który ukazuje się nieprzerwanie od 1957 r. Naszą misją jest popularyzowanie historii w oderwaniu od bieżącej polityki i taniej sensacji. Od początku, aż do dziś redaktorami i autorami są głównie polscy i zagraniczni naukowcy – historycy i specjaliści z nauk pokrewnych. Nasza redakcja nadzoruje merytoryczną stronę tekstów, dba o przystępność języka i atrakcyjną oprawę graficzną. Kierujemy nasze publikacje do prawdziwych miłośników historii i tych, którzy naszą wiedzę chcą przekazać następnym pokoleniom.

W numerze:

Nr 10/19

 W tym numerze można znaleźć teksty dotyczące niemal wszystkich epok, ale najbardziej reprezentowany jest okres tuż po I wojnie światowej. Plebiscyt na Górnym Śląsku, a w tle ostra rywalizacja między sojusznikami - Francją i Wielką Brytanią to temat opracowany przez francuskiego  historyka Frederica Dessberga.  Mateusz Ratyński opisuje podróż posłów PSL- Piast do Ameryki i ich próbę nawiązania kontaktów z Polonią. Bardzo ważny i wciąż aktualny temat reparacji wojennych porusza prof. Wojciech Morawski, o zapisach traktatu wersalskiego pisze: ich skutki okazały się na tyle negatywne, że światowa opinia publiczna odrzuciła możliwość ich powtórzenia po kolejnej wojnie.

Epoka starożytna reprezentowana jest przez artykuł Anny Stanisławskiej Demetriusz Zbawca i Rzym. O wiekach średnich przeczytamy w tekście Sposoby średniowiecznych kobiet na podkreślenie urody. O słynnej z urody żonie Zygmunta Augusta czytamy w innym artykule : pisano już o wielu możliwych przyczynach śmierci Barbary Radziwiłłówny, sugerując otrucie, syfilis czy raka szyjki macicy. Prof. Aleksander Wasiutyński ma odmienną koncepcję – zapalenie jamy otrzewnej wywołane aplikowaniem do pochwy mieszków wypełnionych rozmarynem. Maciej Jasiński przygląda się postaci arianina Stanisława Lubienieckiego, astronoma z XVII w, , który … właściwie astronomem nie był. Jednej z najstarszych polskich formacji wojskowych poświęcony jest artykuł Blaski i cienie pospolitego ruszenia. Jacek Kobus w artykule Hippika polska analizuje m.in. słynny obraz Rembrandta Jeździec polski.

Rosyjski historyk Aleksandr Gogun opisuje brzemienne w skutki wydarzenia sprzed 90. lat w artykule Plenum na drodze do Wielkiego Głodu. Jak Stalin zmierzał, ku „wielkiemu przełomowi”.    

Ponadto 3 teksty z pogranicza historii i historii sztuki: prof. Jan K. Ostrowski pisze o kresowym Czortkowie, Piotr Niziołek o bazylice św. Rocha w Białymstoku, a Tomasz Flasiński o zabytkach Ugandy.

W stałym dodatku Pieniądz i społeczeństwo na ziemiach polskich powstającym we współpracy z Narodowym Bankiem Polskim dwa teksty o XVII i XVIII wiecznej Polsce. Michał Bąk opisując przemysł prywatny w czasach Stanisława Augusta stwierdza między innymi: autentyczne pasy pochodzące ze Słucka były rzadkością, większość z nich była produkowana we Francji, bądź w Wenecji i sprowadzana do Polski. Świadczy to najdobitniej o słabości polskiego przemysłu, skoro towar tak jednoznacznie kojarzony z polską szlachtą w dużej mierze nie pochodził z kraju.

Michał Szukała analizuje rynek finansowy I Rzeczypospolitej w artykule Targowisko próżności? Lwowska „giełda szlachecka” w XVII i XVIII wieku.

prenumerata roczna

79,80 zł 84,00 zł

Mówią Wieki - e-wydanie – 10/2019

8,07 zł 8,50 zł
?

Kup Mówią Wieki – e-wydanie – 10/2019 / e-wydanie

Forma zakupu
 

Mówią Wieki – e-wydanie – 10/2019

 • 10/2019
  • PDF
  • Dostęp online PDF
8,07 zł 8,50 zł

prenumerata półroczna

 • 6
42,75 zł 45,00  zł

prenumerata roczna

 • 12
79,80 zł 84,00  zł
Ładowanie rekomendacji…

Opinie o produkcie

Ocena: 5 (2 oceniających)

1 - 2 z 2 opinii

 • Ocena:5
  Jacek Bober/2019-11-12

  Pozycja obowiązkowa dla miłośników historii.

 • Ocena:5
  Renata Nych/2019-08-13

  Ciekawe czasopismo. Zachęcam do zakupu!

1 - 2 z 2 opinii