Wpisz kod
Wyszukiwarka
Koszyk jest pusty.

Mówią Wieki – e-wydanie – 11/2020

BestsellerTANIEJ 5 %

11/2020

01.11.2020

polski

Oficyna Wydawnicza "Mówią Wieki"

12304018

Ocena: 5 (3 oceniających) Oceń produkt

 • PDF
 • Dostęp online PDF

Opis

Mówią wieki” to miesięcznik historyczny, który ukazuje się nieprzerwanie od 1957 r. Naszą misją jest popularyzowanie historii w oderwaniu od bieżącej polityki i taniej sensacji. Od początku, aż do dziś redaktorami i autorami są głównie polscy i zagraniczni naukowcy – historycy i specjaliści z nauk pokrewnych. Nasza redakcja nadzoruje merytoryczną stronę tekstów, dba o przystępność języka i atrakcyjną oprawę graficzną. Kierujemy nasze publikacje do prawdziwych miłośników historii i tych, którzy naszą wiedzę chcą przekazać następnym pokoleniom.

W numerze:

Hetmani to temat główny numeru listopadowego. Prof. Michał Kopczyński we wstępie pisze : opisanie wszystkich staropolskich hetmanów wymagałoby obszernego tomu, nasz cel jest skromniejszy. Przypominamy tylko kilka postaci, ale zachęcamy do własnej refleksji. Czytelnicy zanim znajdą tu syntetyczne biografie najwybitniejszy hetmanów, przeczytają o plenipotencjach tych urzędników I RP, o sposobie finansowania rozlicznych wojen i generalnie, o tej epoce w kontekście konfliktów zbrojnych i sposobach prowadzenia wojny. Piotr Kroll pisze: Hetmani RP zawdzięczali sukcesy nie tylko geniuszowi, ale także autorytetowi, jaki mieli u podkomendnych. Mimo notorycznych kłopotów z wypłacaniem żołdu potrafili nakłonić wojsko do pozostania na służbie. Wygrywali bitwy mimo małych sił i środków. Nasi autorzy to wybitni znawcy tematyki: Przemysław Gawron, Tomasz Bohun. Piotr Kroll, Tomasz Mleczek, Dariusz Milewski, Zbigniew Hundert, Karol Żółdź. (posłuchajcie też naszych podcastów w serii „Nie tylko Żółkiewski” na www.hetmanirp.pl )

Ponadto: prof. Stabryła o niezwykłej postaci starożytności jakim był Sulla, Ewa Danowska: Domy kwarantanny. Walka z zagrożeniem epidemiologicznym na wschodnich kresach RP w XVIII w.

Prof. Błażej Brzostek pisze o architekturze modernizmu w PRL : Bary kawowe, gdzie niekoniecznie pito tylko kawę. Maria Falińska o piwie i winie w epoce jagiellońskiej.

Polecamy też przejmujący w swej wymowie tekst: Chodzi nie o zlikwidowanie epidemii, lecz o zlikwidowanie Żydów. Mur wokół getta warszawskiego, pióra Martyny Grądzkiej-Rejak.

W dodatku „Ludzie i pieniądze: 1794 – 1914” wydawanym wespół z Narodowym Bankiem Polskim dwa teksty dra Kamila Kowalskiego (UŁ). Najpierw porównanie rozwoju miast odległych geograficznie, ale bardzo bliskich sobie pod względem historii w XIX wieku : polskiej Łodzi i fińskiego Tampere. Nazywane oba były, nie bez kozery. Manchesterami. Oba znalazły się wówczas pod carskim panowaniem i oba przeżyły okres niezwykłego prosperity . To nie koniecznie spodobało się wszystkim w stolicach Imperium Romanowów o czym następny artykuł tegoż Autora pt. Wojna Moskwy z Łodzią: włączenie Królestwa Polskiego do obszaru celnego Cesarstwa w 1851 r, co ułatwiało sprzedaż towarów polskich, zwłaszcza tkanin na wschodzie Rosji.

prenumerata roczna

79,80 zł 84,00 zł

Mówią Wieki - e-wydanie – 11/2020

8,07 zł 8,50 zł
?

Kup Mówią Wieki – e-wydanie – 11/2020 / e-wydanie

Forma zakupu
 

Mówią Wieki – e-wydanie – 11/2020

 • 11/2020
  • PDF
  • Dostęp online PDF
8,07 zł 8,50 zł

prenumerata półroczna

 • 6
  • PDF
  • Dostęp online PDF
42,75 zł 45,00  zł

prenumerata roczna

 • 12
  • PDF
  • Dostęp online PDF
79,80 zł 84,00  zł
Ładowanie rekomendacji…

Opinie o produkcie

Ocena: 5 (3 oceniających)

1 - 3 z 3 opinii

 • Ocena:5
  Anonim/2020-01-29

  Faktycznie bardzo dobra i miła w lekturze pozycja o tematyce historycznej, pozycja obowiązkowa dla każdego miłośnika historii i co najważniejsze to odpowiednia cena :)

 • Ocena:5
  Jacek Bober/2019-11-12

  Pozycja obowiązkowa dla miłośników historii.

 • Ocena:5
  Renata Nych/2019-08-13

  Ciekawe czasopismo. Zachęcam do zakupu!

1 - 3 z 3 opinii