Wpisz kod
Wyszukiwarka
Koszyk jest pusty.

Mówią Wieki – e-wydanie – 1/2020

BestsellerTANIEJ 5 %

1/2020

01.01.2020

polski

Oficyna Wydawnicza "Mówią Wieki"

12304018

Ocena: 5 (3 oceniających) Oceń produkt

 • PDF
 • Dostęp online PDF

Opis

Mówią wieki” to miesięcznik historyczny, który ukazuje się nieprzerwanie od 1957 r. Naszą misją jest popularyzowanie historii w oderwaniu od bieżącej polityki i taniej sensacji. Od początku, aż do dziś redaktorami i autorami są głównie polscy i zagraniczni naukowcy – historycy i specjaliści z nauk pokrewnych. Nasza redakcja nadzoruje merytoryczną stronę tekstów, dba o przystępność języka i atrakcyjną oprawę graficzną. Kierujemy nasze publikacje do prawdziwych miłośników historii i tych, którzy naszą wiedzę chcą przekazać następnym pokoleniom.

W numerze:

Gospodarka europejska w epoce napoleońskiej to główny temat numeru styczniowego. Prof. Wojciech Morawski przedstawia tu krótką, ale dogłębną analizę tego zagadnienia w kontekście bezustannych wojen: przez cały czas zaangażowane były w nie dwa główne mocarstwa Europy Zachodniej: Francja i Wielka Brytania. Musiało to doprowadzić do zmiany struktury gospodarczej kontynentu oraz sieci jego powiązań z resztą świata. Peter Hicks opisuje mało znaną sprawę nie do końca legalnej operacji tuzów finansjery europejskiej, która miała sfinansować wojnę Albionu z Francją i Hiszpanią. Sposób realizacji i końcowe jej rezultaty autor skomentował : w świecie wielkiej finansjery interes narodowy ustępuje partykularnym interesom balansującym na granicy legalności i moralności.

Anna Sumisławska opisując rytuały w starożytnej Grecji stwierdza: biorąc pod uwagę elementy obrzędów, jak krew, ogień czy krzyk, musiały być to wydarzenia wstrząsające i chaotyczne, które niekoniecznie odpowiadają harmonijnej wizji starożytnej Grecji. Robert Suski rozprawia się na dobre z mitem jakoby cesarz Kaligula mianował senatorem swego ulubionego konia.

Kobieta – wrota piekieł to tytuł tekstu o poglądach średniowiecznych mędrców na temat niewiast. Autorka Anna Głusik okrasza swój tekst licznymi cytatami z epoki, m.in.: każdą kobietę powinna napawać obrzydzeniem sama myśl, że jest kobietą. O kobietach przeczytamy też w artykule Magia i czarownice w Prusach Królewskich w XVII wieku. Przyjemniejsze aspekty życia w dawnej Polsce w tekście Marii Falińskiej Staropolski cenzus piwa. c.d.n.!

XIX wiek. Piotr Szlanta o niedoszłej wojnie w Europie w roku 1875. Jan Błachnio o początkach turystyki górskiej i alpinizmu. Piotr Korczyński o Johnie Wesleyu Powellu – amerykańskim obrońcy Indian i Murzynów, a także zdobywcy Wielkiego Kanionu Kolorado.

W XIX stuleciu zaczyna się historia, którą opowiada Maciej Krawczyk, ale w dużej części dotyczy dziejów najnowszych: Procesy polityczne w USA – krótka historia impeachmentu. Ponadto: O polskiej służbie medycznej w północnej Korei w 1953 roku. O wcale niebłahej historii kroju czcionki numerów na warszawskich tramwajach i autobusach. O wrześniowych bojach brygady płk. Stanisława Maczka pisze Aleksander Socha.

Tomasz Bohun w tekście Schizofrenia bezobjawowa pisze: Bolszewicy kalkulowali, że eliminacja przeciwników politycznych za pomocą „metody psychiatrycznej” w psychiatrycznym gułagu będzie miała równie dobre efekty jak katorga w rzeczywisty obozie. Ten artykuł to początek cyklu felietonów różnych autorów, pod wspólnym nagłówkiem VARIA

prenumerata roczna

79,80 zł 84,00 zł

Mówią Wieki - e-wydanie – 1/2020

8,07 zł 8,50 zł
?

Kup Mówią Wieki – e-wydanie – 1/2020 / e-wydanie

Forma zakupu
 

Mówią Wieki – e-wydanie – 1/2020

 • 1/2020
  • PDF
  • Dostęp online PDF
8,07 zł 8,50 zł

prenumerata półroczna

 • 6
42,75 zł 45,00  zł

prenumerata roczna

 • 12
79,80 zł 84,00  zł
Ładowanie rekomendacji…

Opinie o produkcie

Ocena: 5 (3 oceniających)

1 - 3 z 3 opinii

 • Ocena:5
  Anonim/2020-01-29

  Faktycznie bardzo dobra i miła w lekturze pozycja o tematyce historycznej, pozycja obowiązkowa dla każdego miłośnika historii i co najważniejsze to odpowiednia cena :)

 • Ocena:5
  Jacek Bober/2019-11-12

  Pozycja obowiązkowa dla miłośników historii.

 • Ocena:5
  Renata Nych/2019-08-13

  Ciekawe czasopismo. Zachęcam do zakupu!

1 - 3 z 3 opinii