Gwiazda zaranna – audiobook
Zbiór dziewięciu opowiadań napisanych w latach 1945-55, po części autobiograficznych. Pierwsze dwa (Pielgrzymka do Warszawy, Nocne spotkanie) opowiadają o podróży Autorki pociągami z Dąbrowy Zduńskiej do Warszawy i z powrotem w czasie przybierającej ofensywy wojsk polskich i radzieckich na Berlin.
Jesionka to opowiadanie gosposi Autorki o spotkanej na Polach Mokotowskich kobiecie, która straciła bliskich i wszystko poza tytułową nową jesionką. Bohaterką kolejnych dwóch opowiadań (Dziecko, Poranek w Ogrodzie Zoologicznym) jest mała Dosia, prowadząca dojrzałe, jak na swój wiek, rozmowy. W opowiadaniu Pani Zosia Autorka wspomina z panią Turską losy przyjaciółki – Zofii Latowskiej, a w Tu zaszła zmiana opisuje, zmieniający się na przestrzeni lat, widok z okna swojego warszawskiego mieszkania przy ulicy Polnej.
Klemens Łochojski jest bohaterem opowiadania Trzecia jesień, w którym próbuje znaleźć sobie miejsce w nowej, powojennej rzeczywistości. Wesele na wsi to natomiast barwny opis mieszkańców wsi Pawłowice w czasach I połowy lat 50.: członków dwóch rodzin, których córka (Zuzia Jasnocianka) i syn (Czesiek Ruciński) biorą ślub, oraz księdza proboszcza, skrzypka spod Błonia i innych...
1 - 1 z 1 opinii
- /2012-07-25
Tom opowiadań Marii Dąbrowskiej „Gwiazda zaranna” jest obrazem Polski tuż powojennej – ostatnie opowiadanie „Na wsi wesele” pochodzi z roku 1954. Pisarka sięga do swoich wspomnień wojennych, zwłaszcza tych z powstania warszawskiego, utrwala losy ludzi znajomych i znanych ze słyszenia. Sugestywnie przedstawia cały trud życia w tamtych czasach, jeszcze pełnych chaosu, biedy. Jej teksty są również świadectwem nowej epoki: Dąbrowska życzliwie pisze o żołnierzach Armii Czerwonej, o radzieckiej przewadze nad Niemcami, która doprowadziła do wyzwolenia ojczyzny. Ale jednocześnie napomyka mimochodem o maruderach, okradających zrujnowane mieszkania. Przedstawia zmiany, jakie zachodzą na polskiej wsi: przejmowanie pańskich pałaców i tworzenie rolniczych spółdzielni. Lecz podkreśla umiejętnie zacofanie, niewiedzę ludzi i prawdziwy stan ówczesnych wiosek. Dąbrowska jest mistrzynią realistycznej prozy: niezwykle spostrzegawcza, czuła na szczegóły, emocjonalna także w opisach przyrody, otoczenia. W opowiadaniach portretuje swoich bohaterów, potrafi w kilku zdaniach utrwalić fizjonomię i główne cechy charakteru postaci. Twórczość Dąbrowskiej zaliczamy już do klasyki polskiej literatury i choćby z tego powodu należy docenić jej sprawność warsztatową, a także językową; polszczyzna pisarki jeszcze długo będzie czytelna dla miłośników jej prozy. Opowiadania czyta aktorka, Beata Rakowska, w sposób stonowany, bez nachalnej interpretacji. Dla mnie jedyną wadą audiobooka było to, że ostatnie nagranie trwa ponad trzy godziny, a jest to jeden plik mp3. Nie na każdym urządzeniu odtwarzającym da się szybko powrócić do miejsca, w którym przerwało się słuchanie. Ale to wada bardzo wielu audiobooków.
1 - 1 z 1 opinii