Wpisz kod
Wyszukiwarka
Koszyk jest pusty.

Pożegnanie z Marią i inne opowiadania – audiobook

Odtwórz fragment:

audiobooki: Pożegnanie z Marią i inne opowiadania – audiobook
Ten produkt możesz kupić jeszcze taniej – Zobacz

BestsellerCENA NEXTO

Tadeusz Borowski  

Praca zbiorowa  

21.12.2021

21.12.2021

polski

10 godz. 41 min.

PWH Siedmioróg

978-83-8279-294-2

  • MP3

Opis

Pożegnanie z Marią i inne opowiadania Tadeusza Borowskiego należą do wielkich literackich świadectw o II wojnie światowej. Opowiadania, oparte na autobiograficznych wspomnieniach autora, łączy postać Tadka, głównego bohatera, a zarazem narratora, który w pierwszej osobie opisuje swoje doświadczenie więźnia obozu koncentracyjnego. Opowiadania napisane są metodą behawiorystyczną, opisują wyłącznie zachowania i zewnętrzne reakcje ludzi, których los połączył w skrajnie nieludzkim doświadczeniu. Widzimy różne zachowania, od całkowitej bierności po próby dostosowania się i przetrwania za wszelką cenę. Ale widzimy o wiele więcej. Wstrząsające dzieło Borowskiego ukazuje wpływ doświadczenia obozowego na psychikę i moralność człowieka, stanowi wielką literacką próbę obiektywnej odpowiedzi na pytanie, czy po takim doświadczeniu jak Auschwitz można jeszcze powrócić do normalnego życia.

Pożegnaniu z Marią i innych opowiadaniach zostały zebrane zarówno opowiadania ze zbioru Pożegnanie z Marią (1947) – Pożegnanie z MariąU nas w AuschwitzuDzień na HarmenzachProszę państwa do gazuŚmierć powstańcaBitwa pod Grunwaldem, jak i z tomu Kamienny świat (1948) – Krótka przedmowaKamienny światOpowiadanie z prawdziwego życiaŚmierć SchillingeraCzłowiek z paczkąKolacjaMilczenieSpotkanie z dzieckiemKoniec wojnyIndependence DayPodróż pulmanemDziewczyna ze spalonego domuOdwiedziny, a także kilka opowiadań Borowskiego dołączonych do Pożegnania z Marią w późniejszych wydaniach: Chłopiec z BibliąLudzie, którzy szliMuzyka w HerzenburguOfensywa styczniowa.

Lektura w szkole średniej

W znakomitej interpretacji Andrzeja Wasilewskiego, literackie świadectwo o doświadczeniu obozowym staje nam przed oczyma w całej swojej dramaturgii i grozie. Niezwykły talent aktorski lektora kreuje jak żywych bohaterów opowiadań, buduje klimat, pozwala nam przeżyć i przemyśleć wielkie historyczne doświadczenie, którego ofiarami i świadkami byli nasi ojcowie lub dziadkowie.

Lektura w szkole średnia

Pożegnanie z Marią i inne opowiadania - audiobook

22,79 zł 24,50 zł
?
Ładowanie rekomendacji…

Opinie o produkcie

Ocena: 0 (0 oceniających)

Bądź pierwszą osobą, która doda opinię!