Twierdza szyfrów – audiobook
Akcja książki rozgrywa się pod koniec II wojny światowej - jest styczeń 1945 roku. Z ośrodka kryptologicznego, jaki Niemcy założyli w Jeleniej Górze, przenosząc tam tajny oddział Pers "Z" z bombardowanego Berlina, młody naukowiec Hugo Jörg zostaje oddelegowany do zamku Czocha, miejsca osłoniętego największą tajemnicą.
Jak mówi profesor Schauffler, szef ośrodka: Pers "Z" ma jądro tak tajne, że nawet on wszystkiego nie wie. W zamku Niemcy umieścili zespół naukowców i urządzenie, które potrafi odczytywać radzieckie szyfry tzw. jednorazowe. Stało się to możliwe w wyniku nagminnego nieprzestrzegania przez radzieckich szyfrantów w okresie wielkich klęsk przełomu lat 1941/42 podstawowej zasady jednorazowego użycia tych szyfrów.
Niemcy uzyskują dostęp do największych tajemnic. Radziecki wywiad podejmuje próby zdobycia tego urządzenia. Do wyścigu włącza się wywiad aliancki, którego zespół, Target Intelligence Committee (TICOM), dowodzony przez komandora Howarda Compaigne'a, dociera do zamku dzięki pomocy Jörga. Jednakże nad sytuacją panuje szef ochrony tej najtajniejszej placówki, SS-Obersturmbannführer Globcke. Czy on, wykorzystując uczucia i słabości swoich przeciwników, wygra?
Akcja powieści, oparta na faktach, rozgrywa się:
- w Nowym Jorku, gdzie działają radzieccy szpiedzy i wykradają atomowe tajemnice, korzystając z naiwności naukowców zatrudnionych w Las Alamos,
- w Paryżu, skąd wyrusza misja TICOM,
- w zamku Czocha,
- w tajemniczym podziemnym kompleksie "Riese" w Górach Sowich, którego częścią są lochy zamku Książ. Tam też pozostaje ukryta największa tajemnica drugiej wojny światowej
Książka w formie zrealizowanego z rozmachem słuchowiska.
- /2017-02-14
Samą powieść polecam gorąco, lepiej ją jednak przeczytać. Większość nie jest czytana przez Wołoszańskiego, tylko dwóch pozostałych lektorów, którzy robią to przeciętnie, a poza tym nie podoba mi się forma - słuchowisko za względu na dźwięki w tle, ale nie ma podziału na role i poszczególne fragmenty są po prostu czytane przez lektorów. Stąd ocena dostateczna - za czytanie, a nie treść.
- /2012-03-03
Wołoszański jak zwykle fascynuje połączeniem narracji faktem z fikcja. Gorąco polecam.
- /2012-02-22
Świetnie czytane, świetna książka. Podział na głosy daje wrażenie słuchowiska. Efekty dźwiękowe dodają smaczku, choć na tyle jest ich mało, aby nie przesadzić. Wcześniej widziałam film, więc efekty skrzypnięcia drzwi i trzeszczenie schodów, powodują, że zamek Czocha stoi przed oczami jak żywy.
Książka lepsza od filmu. No i udział pana Wołoszańskiego dodaje książce uroku. Następny będzie Ostatni bastion. - /2011-12-15
Rewelacja! Treść świetna podobnie jak realizacja i narracja. Mój ośmiolatek też się wciągną w opowieści o Jorgu. Ja sam słuchałem już kilka razy, tak mnie zakręciła historia opowiedziana w tej książce, że już zaliczyłem nocleg w Zamku Czocha i wiem, że nie była to moja ostatnia wizyta w tamtej okolicy.
- /2011-10-28
Bardzo podobała mi się mp3.
1 - 5 z 15 opinii