Wpisz kod
Wyszukiwarka
Koszyk jest pusty.

Posłaniec św. Antoniego z Padwy. Magazyn Franciszkański – eprasa – 2-3/2023

CENA NEXTO

2-3/2023

08.12.2023

08.12.2023

polski

Wydawnictwo Bratni Zew

2391-7458

 • PDF
 • Dostęp online PDF

Opis

Wydawcą czasopisma Posłaniec św. Antoniego z Padwy. Magazyn Franciszkańskiod 2019 r. jest Bratni Zew Spółka z o.o., będąca własnością Prowincji św. Antoniego i bł. Jakuba Strzemię Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych (Franciszkanów). Treści, którymi się dzielimy, zakorzenione są w Bożym Słowie. Przywołujemy słowa samego św. Antoniego, słowa z Katechizmu Kościoła Katolickiego, słowa z dokumentów papieskich. Dzielimy się świadectwami i przemyśleniami osób, które doświadczają łaski Bożej. Prezentujemy rozmowy z ciekawymi ludźmi, które mogą być inspiracją dla innych. Pokazujemy miejsca, które traktujemy jako nasze, bo związane z historią i duchowością franciszkańską. Przywołujemy też postacie świadków wiary, a szczególnie św. Franciszka z Asyżu, którego św. Antoni z Padwy był duchowym synem. Magazyn obecnie ukazuje się jako półrocznik: w czerwcu na św. Antoniego oraz w grudniu na Boże Narodzenie.

W numerze:

Od ostatniego numeru Posłańca minęło już trochę czasu. Dziękujemy Wam, drodzy Czytelnicy za  cierpliwość w oczekiwaniu na ten numer, który łączy w sobie dwa kolejne, ale przez to jest też poszerzony. Temat przewodni to egzorcyzm św. Antoniego i reguła franciszkańska. Tradycja benedyktyńska ma znany krzyż św. Benedykta, a tradycja franciszkańska ma – nie aż tak rozpowszechniony – egzorcyzm św. Antoniego. Dlatego chcemy przyjrzeć się mu, przypomnieć o jego wymowie, aby ta antyfona liturgiczna stała się i Wam bliższa, i by mogła służyć jako modlitwa w szczególnie trudnych chwilach. Natomiast reguła franciszkańska w tym roku jest wyjątkowym przedmiotem zainteresowania z powodu 800-lecia jej powstania, oficjalnie zatwierdził ją papież Honoriusz III bullą z dnia 29 listopada 1223 roku. Według niej żyją do dziś męskie zakony franciszkańskie.

Myśląc o regule zakonnej, uświadamiamy sobie, że nie tylko życie człowieka, ale również cały świat stworzony, materialny i duchowy podlega pewnym regułom, prawom, zasadom. Bóg wszystko stworzył w sposób doskonały, ale nie pozbawił swoich stworzeń wolności. Aniołowie i ludzie odpowiadają na wezwania Boga, podporządkowując się Jego mądrości, albo też sprzeciwiając się jej. Stąd też mamy upadłych aniołów, którzy na różne sposoby próbują zwodzić człowieka i odciągać od Boga, który daje mu ocalenie. Wśród aniołów wiernych Bogu mamy swoich sprzymierzeńców, ponadto Kościół jest naturalnym środowiskiem łaski i wsparcia szczególnie poprzez sakramenty i sakramentalia, wśród których mamy błogosławieństwa, poświęcone medaliki, obrazki. Jednym z nich jest też egzorcyzm św. Antoniego, który przypomina nam, że źródłem zwycięskiej mocy w duchowej walce jest krzyż Chrystusa i Słowo Boże. O tym wszystkim dowiadujemy się i z Katechizmu Kościoła Katolickiego i z dokumentów papieskich. Przypominają nam o tym historie i słowa naszych patronów: św. Franciszka i św. Antoniego.

Również my, ciesząc się wolnością daną nam przez Boga, odpowiadamy na Jego wezwania i w trudnych momentach nie poddajemy się zniechęceniu czy smutkowi. Pamiętamy bowiem, „że Bóg z tymi, którzy Go miłują, współdziała we wszystkim dla ich dobra” (Rz 8,28), i że „tym właśnie zwycięstwem, które zwyciężyło świat, jest nasza wiara” (1J 5,4). Moc naszej wiary nie jest w nas, ale w Jezusie, w którego wierzymy i w którym pokładamy nadzieję, a który sam nas zapewnia: „To wam powiedziałem, abyście pokój we Mnie mieli. Na świecie doznacie ucisku, ale miejcie odwagę: Jam zwyciężył świat” (J 16,33).

Dobrej, owocnej lektury! Niech dobry Bóg napełnia + Was pokojem!

 

Andrzej Zając OFMConv, redaktor naczelny

Posłaniec św. Antoniego z Padwy. Magazyn Franciszkański - eprasa – 2-3/2023

23,65 zł 24,90 zł
?

Kup Posłaniec św. Antoniego z Padwy. Magazyn Franciszkański – eprasa – 2-3/2023 / eprasa

Forma zakupu
 

Posłaniec św. Antoniego z Padwy. Magazyn Franciszkański – eprasa – 2-3/2023

 • 2-3/2023
  • PDF
  • Dostęp online PDF
23,65 zł 24,90 zł

Prenumerata roczna

 • 4
  • PDF
  • Dostęp online PDF
42,75 zł 45,00  zł
Ładowanie rekomendacji…

Opinie o produkcie

Ocena: 0 (0 oceniających)

Bądź pierwszą osobą, która doda opinię!