Bękarty pańszczyzny – ebook
Do czego doprowadzić mogą głód i ciężka praca? I kiedy wyzysk staje się nie do zniesienia?
W swojej najnowszej książce Michał Rauszer odpowiada na te i inne pytania, a także analizuje historyczny fenomen buntów chłopskich. Wykorzystując interdyscyplinarne narzędzia, przygląda się wybuchającym w całej Europie antyfeudalnym wojnom chłopskim i dziewiętnastowiecznej rabacji galicyjskiej.
Rauszer nie rozpatruje tych wydarzeń w kategoriach spontanicznych czy zorganizowanych wystąpień politycznych, nie ogranicza się również do stworzenia kroniki walki klasowej. Bunty chłopskie okazują się bowiem jednym z kluczowych procesów konstruowania kultury oporu, która w swoich zróżnicowanych i determinowanych historycznie przejawach może być inspirująca także dzisiaj.
1 - 1 z 1 opinii
- /2021-02-05
Książka opowiada o pańszczyźnie w Polsce szlacheckiej z punktu widzenia chłopów. Autor koncentruje się na formach oporu chłopów wobec pańszczyzny. Pisze o ucieczkach z dóbr zbyt ostrych panów, o buntach i powstaniach chłopskich, w tym o rabacji galicyjskiej z 1846 r. Sporo też jest o stosunkach chłopów z panami i o zniesieniu pańszczyzny przez zaborców w XIX wieku. Bardzo to ciekawe opowieści, książka godna polecenia.
1 - 1 z 1 opinii