Chłopki. Opowieść o naszych babkach – ebook
Autorka Służących do wszystkiego wraca do tematu wiejskich kobiet, ale tym razem to opowieść zza drugiej strony drzwi chłopskiej chałupy. Podczas, gdy Maryśki i Kaśki wyruszają do miast, by usługiwać w pańskich domach, na wsiach zostają ich siostry i matki: harujące od świtu do nocy gospodynie, folwarczne wyrobnice, mamki, dziewki pracujące w bogatszych gospodarstwach. Marzące o własnym łóżku, butach, szkole i o zostaniu panią. Modlące się o posag, byle „nie wyjść za dziada” i nie zostać wydane za morgi. Dzielące na czworo zapałki, by wyżywić rodzinę. Często analfabetki, bo „babom szkoły nie potrzeba”.
Nasze babki i prababki.
Joanna Kuciel-Frydryszak daje wiejskim kobietom głos, by opowiedziały o swoim życiu: codziennym znoju, lękach i marzeniach. Ta mocna, głęboko dotykająca lektura pokazuje siłę kobiet, ich bezgraniczne oddanie rodzinie, ale też pragnienie zmiany i nierówną walkę o siebie w patriarchalnym społeczeństwie.
„Joanna Kuciel-Frydryszak mówi prawdę. Opisuje historię wsi biedą i głodem naszych babek i rozrywa nam serca. Wstrząsająca historia polskich kobiet. Moja babka była jedną z nich”.
IZABELA KUNA
„Ta książka powinna być lekturą obowiązkową. Nie zrozumie nikt współczesnej Polski, społecznych napięć i historii własnej rodziny bez zrozumienia tego, co Joanna Kuciel-Frydryszak opisała w Chłopkach. Tej mieszaniny krzywdy od kołyski i heroizmu aż po grób. Wstrząsający obraz nieludzkiej męki codziennego życia, poniewierki, biedy, upokorzenia naszych babek i prababek. Na zegarze historii to przecież było wczoraj, dlatego siedzi w nas tyle demonów i buntu…”
JOANNA KOS-KRAUZE
„Osoby, których życie stanowiło tło dla historii powszechnie uważanych za istotniejsze, wreszcie stają na pierwszym planie. Wspaniała i poruszająca książka”.
KACPER POBŁOCKI
profesor Uniwersytetu Warszawskiego, autor książki Chamstwo
JOANNA KUCIEL-FRYDRYSZAK
dziennikarka, absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Wrocławskim. Autorka biografii Słonimski. Heretyk na ambonie, nominowanej w najważniejszych konkursach na Historyczną Książkę Roku (im. K. Moczarskiego i O. Haleckiego), cenionej biografii Kazimiery Iłłakowiczówny Iłła (Marginesy 2017), nominowanej do Nagrody im. Józefa Łukaszewicza, oraz bestsellerowej książki Służące do wszystkiego (Marginesy 2018), która znalazła się na liście dziesięciu najważniejszych książek 2018 roku dwumiesięcznika „Książki. Magazyn do Czytania” i dostała nominację do Nagrody Historycznej „Polityki” oraz Nagrody „Newsweeka” im. T. Torańskiej. Jej najnowsza książka książka to Chłopki. Opowieść o naszych babkach (Marginesy 2023).
1 - 4 z 4 opinii
- /2024-08-21
Mam poważne trudności ze zrozumieniem moich rodziców, wszechwładzy Ojca i na wszystko się zgadzającej wiernopoddańczej mu Matki. Siłą rzeczy obserwowałem ich od zawsze. Odkąd zrozumiałem jak powinien wyglądać związek dwojga kochających się ludzi, to wiem, że ich wspólne życie nie przypominało małżeństwa, a raczej relacje pana ze służbą. Ten toksyczny dla kobiety układ przerwało dopiero jej odejście w zaświaty. Od ponad dwudziestu lat już nie ma służącej. Matka odeszła, ale Ojciec wciąż ma te same odruchy, gesty, zachowania. W domu potrzebna jest kobieta, to jego słowa, nie ukochana, nie towarzyszka w życiu, nie żona, a po prostu kobieta. Po co? Trzeba przecież sprzątać, gotować, prasować, świadczyć usługi seksualne, wszystko za darmo, przecież to moja kobieta. Nie wierzę też w Ojca łzy na pogrzebie, to nie były łzy miłości, przerażenia z powodu rozłąki z ukochaną osobą, to były łzy pod tytułem co ja teraz zrobię?, kto mi posprząta, ugotuje, wyprasuje, no kto?
„Chłopki” wyjaśniły mi w zasadzie wszystko, czego dotychczas nie potrafiłem pojąć. Zrozumiałem dlaczego Ojciec jest taki, wciąż tego nie akceptuję, ale rozumiem. Wyrósł w świecie, gdzie wszyscy wokół byli tacy. Nasiąkł tym od dzieciństwa, taki przykład dali mu jego rodzice i dziadkowie.
Patriarchat to największe zło jakie mogło tylko zaistnieć wśród ludzi i niestety zaistniało, to idea, która z gruntu zakłada, że kobieta to zło, wcielenie diabła, istota gorsza. Patriarchatowi przez myśl nie przechodzi, że kobieta jest człowiekiem, ona jest drugorzędna, nic nie znacząca, dlatego potrzeba ją ujarzmić i przyjąć do swojego przybytku wraz z innym inwentarzem. To jest po prostu ohydne i niestety nawet dzisiaj pomimo zmian wcale nie jest w odwrocie, a przecież powinno być przeżytkiem minionego już dawno czasu.
Pani Joanna świetnie zgłębiła ten temat, dobrze go opisała i do tego bardzo ciekawie, dobrze się to czyta, chociaż to czego dotyczy treść wcale do dobrego nie przynależy, niemniej jednak pozwala zrozumieć o co chodzi, skąd się wzięło chociażby to, że mamy taki episkopat jaki mamy.
Warto i trzeba „Chłopki” przeczytać. - /2023-11-07
Interesuje zagadnienie ale książka to nudny gniot bez polotu. Ileż można czytać o biedzie.
- /2023-08-26
Książka pokazująca życie 100lat temu i jak wtedy wyglądały realia życia, szczególnie kobiet . To nie tak dawno i pewnie te czasy jeszcze zapisane w naszych genach. Matki i córki jako służące i z ograniczonym dostępem do edukacji..
Bardzo dobrze się ją czyta . Interesująca książka - /2023-07-02
To rzetelnie napisana książka, która opowiada wspaniałe historie o polskiej wsi i kobietach, o naszych babkach i prababkach. Nasze prababki i babki żyły w takich warunkach, które dla nas są niewyobrażalne. Doświadczały ciężkiej pracy i ciągle gnębiło ich to, skąd wziąć pieniądze na życie i utrzymanie domu. Były bezgranicznie oddane rodzinie i toczyły walkę o siebie w patriarchalnym społeczeństwie. Autorka przytacza wiele autentycznych historii z listów, pamiętników, wspomnień i artykułów prasowych. Życie na wsi różniło się zdecydowanie od tego w mieście. Dlatego wydostanie się z tego biednego środowiska, przepełnionego głodem, brudem i przemocą, było dla wielu wręcz niemożliwe. Bardzo ważna była nauka, ale niestety niedostępna dla wszystkich. Tego typu książki pozwalają nam lepiej zrozumieć naszą historię i kulturę. Dzięki nim możemy poznać życie naszych przodków i zrozumieć, jak bardzo zmieniło się nasze społeczeństwo na przestrzeni lat.
1 - 4 z 4 opinii