Darowizna na wypadek śmierci w perspektywie prawnoporównawczej – ebook
Monografia omawia instytucję darowizny na wypadek śmierci w prawie polskim, która została poszerzona o analizę prawonoporówanwczą i historycznoprawną. Zamiarem autora było kompleksowe przedstawienie instytucji darowizny na wypadek śmierci oraz znalezienie odpowiedzi na wyzwania, które mogą pojawić się wraz ze stosowaniem tego środka prawnego w praktyce.
Prezentowana publikacja stanowi monografię o darowiźnie na wypadek śmierci, która dotyka trzech aspektów związanych z tą instytucją prawną.
- Po pierwsze, w monografii przedstawiono analizę instytucji darowizny na wypadek śmierci w prawie polskim ze szczególnym uwzględnieniem orzecznictwa oraz kwestii dopuszczalności tego środka prawnego w prawie polskim. W publikacji opisano relację darowizny na wypadek śmierci do zapisów testamentowych oraz dziedziczenia. Ponadto przedstawiono problematykę odpowiedzialności obdarowanego na wypadek śmierci za długi spadkowe oraz za zapłatę zachowku.
- Po drugie, darowiznę na wypadek śmierci oraz wyzwania, które wynikają z jej stosowania w prawie polskim osadzono na tle zagranicznych porządków prawnych takich jak m.in. prawo austriackie, prawo niemieckie, prawo szwajcarskie, prawo angielskie. Takie podejście stanowi próbę poszerzenia argumentacji oraz zbudowania szerszego kontekstu w celu lepszego zrozumienia funkcji darowizny na wypadek śmierci w porządku prawnym.
- Po trzecie, w monografii przedstawiono darowiznę na wypadek śmierci w kontekście historycznoprawnym, ale podchodząc do tego w sposób dogmatyczny. Doświadczenie historyczne potraktowano jako potencjalny zbiór przypadków prawnych, które mogą służyć do rozwiązywania współczesnych problemów, obecnych w przeszłości na tle już nieobowiązujących regulacji, ale konstrukcyjnie zbieżnych z prawem współczesnym.
Monografia jest przeznaczona dla prawników zajmujących się prawem spadkowym, w szczególności może być przydatna w praktyce notarialnej, jak i orzeczniczej sędziów sądów powszechnych. Zainteresuje ona również osoby naukowo zajmujące się prawem spadkowym, w szczególności prowadzące badania prawnoporównawcze nad tą gałęzią prawa prywatnego.
Bądź pierwszą osobą, która doda opinię!