Wpisz kod
Wyszukiwarka
Koszyk jest pusty.

Do granic negocjacji. Historia Zespołu Filmowego "X" Andrzeja Wajdy (1972-1983) – ebook

CENA NEXTO

Anna Szczepańska  

25.11.2021

25.11.2021

polski

242

Universitas

978-83-242-3258-1

Ocena: 5 (1 oceniający) Oceń produkt

  • PDF
  • EPUB
  • MOBI

Opis

Tematem książki Do granic negocjacji jest jedenastoletnia historia Zespołu Filmowego „X” Andrzeja Wajdy, założonego w 1972, rozwiązanego w 1983 roku. Celem rozważań autorki jest zrozumienie i wyjaśnienie czytelnikowi podziału kompetencji między władzą polityczną a filmowcami wypracowanego w systemie kinematografii polskiej lat siedemdziesiątych XX wieku, a zarazem przestrzeni negocjacji zakładanej przez ten podział. Analiza 82 filmów wyprodukowanych w Zespole „X” dla kina i telewizji została uzupełniona i wzmocniona przez badania archiwalne oraz wywiady z filmowcami i politykami. Autorka przedstawia i wyjaśnia udział filmowców w tworzeniu nowego języka filmowego, zmierzającego – wbrew wszelkim ograniczeniom – do opisu rzeczywistości. Wielkim atutem książki jest połączenie zachodniej perspektywy, reprezentowanej przez autorkę, z wnikliwym zrozumieniem systemowej niepowtarzalności PRL-u.

Książka Anny Szczepańskiej wpisuje się w coraz żywiej się rozwijający krąg „badań produkcyjnych”, przedkładających ponad „opis końcowego produktu” charakterystykę fascynującego procesu tworzenia filmu. Nakreślona tu historia Zespołu „X” układa się w wielowątkową narrację, z której – zależnie od zainteresowań czytelnika – można wydobywać najróżniejsze wątki. Ciekawe, że właśnie autorka przybywająca z Francji podjęła żmudne badania w naszych archiwach krajowych, a potem przeprowadziła dziesiątki rozmów z naszymi artystami. Możemy teraz i my korzystać z rezultatów jej pracy.    

Prof. dr hab. Tadeusz Lubelski     

Do granic negocjacji. Historia Zespołu Filmowego "X" Andrzeja Wajdy (1972-1983) - ebook

16,20 zł 18,00 zł

Cena Klubowicza Nexto Premium

10,80 zł 18,00 zł
?
Ładowanie rekomendacji…

Opinie o produkcie

Ocena: 5 (1 oceniający)

1 - 1 z 1 opinii

  • Ocena:5
    Alek/2023-10-18

    Historia zespołu filmowego X kierowanego przez Andrzeja Wajdę , w którym wyprodukowano wiele ważnych filmów w latach 70., przedstawia skomplikowaną grę, jaką prowadzili artyści z władzą komunistyczną. To bardzo ciekawy przyczynek do historii filmu w PRL-u, szerzej: do historii PRL-u.

1 - 1 z 1 opinii