Droga do Domu – ebook
Droga do Domu to opowiadanie, którego akcja toczy się w 1675 r., na terenie obecnej Szklarskiej Poręby oraz jej najbliższych okolic.
Codzienne życie prostych ludzi w otoczeniu dzikiej wówczas natury, przynosi każdego dnia nowe problemy i nowe przygody. Głównym bohaterem jest Walon, potomek poszukiwaczy złota i drogocennych kamieni, który starając się pomóc sąsiadom w ich narastających kłopotach, decyduje się na wyprawę w góry. Zaszczepione w młodości przywiązanie do natury, zbliża Walona do watahy wilków, a mnożące się problemy zmuszają go do spojrzenia w przeszłość i zagłębienie się w stare tradycje Walończyków. Osnute magią i czarami przeżycia, wprowadzają bohatera do świata tajemnic oraz legend, z których jedna wiąże się z ukrytym przed laty skarbem. Wkrótce Walon zaczyna rozumieć, że wszystko to, czego uczono go w młodości miało swój ukryty cel. Jeszcze, jako chłopiec był świadomie przygotowany do pełnienia w przyszłości roli strażnika walońskiego skarbu.
Jest to książka przeznaczona dla wszystkich miłośników Karkonoszy i Gór Izerskich, których piękno, historia oraz dziwna magia przyciągają na te tereny coraz większe rzesze turystów. Czytelnik znajdzie tu przygodę, jak również fragment ocierającej się o baśń przeszłości, związanej z mieszkańcami ówczesnych Gór Olbrzymich oraz Walończykami. Ich historię tworzą nieodkryte do dzisiaj sekrety i wiara w nadprzyrodzoną moc legendarnej postaci Ducha Gór.
Dla tych, którym nie było dane obcować z malowniczymi terenami, otaczającymi Szklarską Porębę, to opowiadanie jest doskonałą okazją, aby odpocząć i pobudzić wyobraźnię, mogącą w przyszłości zaprowadzić ich do tego, bogatego w burzliwe dzieje i szereg tajemnic, uroczego zakątka naszego kraju.
1 - 2 z 2 opinii
- /2014-01-31
Książka fascynuje od samego początku wprowadza czytelnika w odmienny świat. Takie klimaty to prawie jak literatura Amerykańska i opowieści z Dzikiego Zachodu, ale bardziej ciekawe bo u nas i na naszych terenach. gorąco polecam
- /2013-12-25
Znakomicie napisana opowieść o ludziach, przyrodzie i górach. Dobra kompozycja fabularna przeplatana opisami okoliczności przyrody. Te ostatnie - z nutą poezji - czytałem z wielką przyjemnością, choć w młodości w lekturach szkolnych z zasady takowe pomijałem. Tutaj znalazłem w nich, ujęte w słowa wrażenia i magiczną aurę, które pamiętam z wielokrotnych wędrówek po okolicach opisanych w książce. Częścią owego magicznego wątku jest motyw "życia psychicznego" wilczych bohaterów opowieści.
Przyjemność lektury zakłócały, niestety, nierzadkie błędy korektorskie i niezręczności językowe. Może wymienione na stronie redakcyjnej Panie korektorki tak bardzo pochłonęła atmosfera i bieg opowiadania, że przestały zauważać błędy. Przydałaby się też lepsza redakcyjna adiustacja tekstu.
W sumie, mimo pewnych niedoskonałości, książka zdecydowanie warta przeczytania i to nie raz i nie dwa.
1 - 2 z 2 opinii