Droga do imperium. Początki Wielkiej Brytanii 1603-1707 – ebook
Opis
Po Brexicie powróciło pytanie o niepodległość Szkocji, a odpowiedź na nie przestała być oczywista. Ale jak miałaby wyglądać niezależność kraju, który posiada przecież instalacje brytyjskiego arsenału nuklearnego? Od stuleci Anglia i Szkocja zastanawiają się: „razem czy osobno”? Cofnijmy się w czasie i sprawdźmy, jak zaczęła się ich wspólna droga!
Paweł Burdzyński w e-booku „Droga do imperium. Początki Wielkiej Brytanii 1603-1707” opisuje relacje dwóch całkowicie odmiennych ludów, które przed wiekami połączył jeden władca. Wydawać by się mogło, że Anglia i Szkocja, z racji swojego specyficznego położenia geograficznego, łatwo znajdą wspólny interes.
Nic bardziej mylnego!
Anglicy uważali Szkotów za dzikusów, którzy najadą Anglię, aby zabierać z trudem wypracowane bogactwa. Szkoci widzieli Anglików jako uciążliwego starszego brata, który wtrąca się we wszystko i narzuca swoje zdanie. Oba ludy różniły obyczaje, kwestie religijne, prawodawstwo i wiele innych spraw.
Dlaczego więc Szkocja i Anglia weszły na trwającą ponad sto lat drogę, prowadzącą do integracji?
Jakie trudności musieli przezwyciężyć władcy, dążący do zjednoczenia Wysp Brytyjskich?
Czy któryś z wyspiarskich krajów mógł zaskakująco połączyć się z kontynentalną Francją?
Poznaj odpowiedzi na te, i wiele innych pytań. Prześledź trudną historię relacji angielsko-szkockich. Kup e-booka "Droga do imperium. Początki Wielkiej Brytanii 1603-1707" i zrozum korzenie współczesnej Wielkiej Brytanii!
Paweł Burdzyński — Od kilkunastu lat mieszka w Szkocji, którą przemierzył wzdłuż i wszerz. Tradycję i historię tego kraju stara się przybliżyć polskim odbiorcom, m.in. na swym blogu. W kręgu jego historycznych zainteresowań znajduje się świat anglosaski oraz wczesnośredniowieczna kultura Piktów. Autor w wolnych chwilach chodzi po górach oraz fotografuje.
Spis treści
Słowo wstępne
Wprowadzenie – historyczne tło wydarzeń
Część I: Świt Wielkiej Brytanii (1603–1625)
Część II: Odwrót od elżbietańskiej konstytucji (1625–1688)
Część III: Od podziałów do wspólnoty interesów (1688–1707)
Bibliografia
Opinie o produkcie
Bądź pierwszą osobą, która doda opinię!