Wpisz kod
Wyszukiwarka
Koszyk jest pusty.

Gambit orangutana – ebook

BestsellerCENA NEXTO

Kasper Bajon  

28.09.2022

28.09.2022

polski

328

Czarne

9788381915793

Ocena: 4 (1 oceniający) Oceń produkt

  • EPUB
  • MOBI

Opis

Podczas głośnego turnieju szachowego w Nowym Jorku w 1924 roku polski szachista Ksawery Tartakower zagrał przeciwko Gézie Maróczyemu nieregularne otwarcie, przesuwając piona z pola b2 na b4. Na pytanie, dlaczego je wybrał, odpowiedział, że był to rezultat konsultacji z orangutanem, przed którego klatką spędził czas podczas przedpołudniowej wycieczki do słynnego zoo na Bronksie. Odtąd nazywał je „debiutem orangutana”.

Szachy to gra, którą inspiruje życie – i która bywa inspiracją. Dla tych, którzy sami nie grają, są intrygujące i tajemnicze. Kasper Bajon pisze o przede wszystkim złotej epoce polskich szachów, arcymistrzu Akiwie Rubinsteinie, Karolu Irzykowskim, Janie Karskim i Józefie Piłsudskim, o polskich mistrzyniach z okresu międzywojnia oraz o szachach w getcie. Pisze także o Vladimirze Nabokovie i Walterze Benjaminie, bo po literackiej szachownicy przemieszcza się ruchem skoczka, odnajdując szachowe tropy w sztuce i życiu, własnym i wielkich tego świata.

Gambit orangutana - ebook

37,11 zł 39,90 zł
?
Ładowanie rekomendacji…

Opinie o produkcie

Ocena: 4 (1 oceniający)

1 - 1 z 1 opinii

  • Ocena:4
    Alek/2022-11-09

    Ten zbiór erudycyjnych esejów o królewskiej grze zawiera sporo informacji o życiu najwybitniejszego polskiego szachisty, Akiwy Rubinsteina, dostajemy też sporo ciekawych informacji o polskim życiu szachowym. Dla mnie w książce za mało było treści szachowych, za dużo erudycyjnych popisów autora, niemniej to może być ciekawa pozycja dla miłośników królewskiej gry.

1 - 1 z 1 opinii