Wyszukiwarka
Koszyk jest pusty.

Józef MOZGA. Twórca „Wesołego Autobusu” – ebook

ebooki: Józef MOZGA. Twórca „Wesołego Autobusu” – ebook
CENA NEXTO
Józef MOZGA. Twórca „Wesołego Autobusu” – ebook
Ten produkt możesz kupić jeszcze taniej – Zobacz

CENA NEXTO

Maria Kwiatkowska  

28.08.2024

polski

54

Łódzkie Towarzystwo Naukowe

978-83-60655-91-7

  • PDF
Opis

Podstawowym źródłem wiedzy o moim Ojcu, oprócz własnych wspomnień, była monografia Franciszka Stolarskiego „Godzianów. Z życia społecznego i gospodarczego wsi”1. Nazwisko Józef Mozga (syn Franciszka) pojawia się w niej kilkanaście razy. Dowiaduję się z niej, że Ojciec podczas nauki u krawca w Skierniewicach nadal był silnie związany z Godzianowem i Kołem Młodzieży Wiejskiej i co sobotę wędrował pieszo 12 kilometrów, aby spędzić wolne dni z przyjaciółmi w Kole. Stał się jednym z najaktywniejszych jego członków. Był ponadto prezesem Rady Nadzorczej miejscowej Spółdzielni Spożywców. W czasie okupacji niemieckiej, będąc księgowym w Spółdzielni Mleczarskiej wchodził w skład komendy obwodowej Batalionów Chłopskich oraz pełnił funkcję szefa informacji i kolportażu, a po wybuchu Powstania Warszawskiego w 1944 r. był redaktorem tygodnika konspiracyjnego „Na Własnym Zagonie”. Wydano ogółem 18 numerów tego pisma. Wiadomości zdobywano z nasłuchu radia, w którym uczestniczył Ojciec najczęściej z Józefem Krysiakiem (studentem prawa z siedleckiego). Uczestniczył także w powielaniu gazetki.

Dzięki pracy Ojca w Spółdzielni Mleczarskiej część produktów, głównie masło, szło na cele konspiracyjne. Wysyłano paczki żywnościowe, których odbiorcami byli między innymi pisarze Maria Dąbrowska i Jerzy Zawiejski oraz aktorzy Henryk Ładosz i Stanisław Stępkowski.

Na terenie Godzianowa podjęto także dyskusję na temat tajnego nauczania. Jak podaje F. Stolarski, zainicjował ją w rozmowie z Józefem Mozgą Władysław Cichocki z Łaniąt w powiecie kutnowskim, który do Godzianowa przyjechał w kwietniu 1941 r. Obaj znali się dobrze,gdyż byli wychowankami tego samego rocznika Uniwersytetu Ludowego w Gaci Przeworskiej. W czasie rozmowy z Wojciechem Gruzielem (nauczycielem) powstał projekt zorganizowania na terenie Godzianowa tajnego gimnazjum. Zebranie w tej sprawie odbyło się w połowie września 1941 r. Ojciec był w klasie najstarszym 31-letnim słuchaczem. Nauka w szkole była płatna, a Ojciec pełnił funkcję skarbnika.

W książce F. Stolarskiego znajduje się także opis budowy „glinianki”, w oparciu o który przedstawiłam we wspomnieniach historię jej powstania. Wykorzystałam również fragment odnoszący się do „Wesołego Autobusu”.

Cena Klubowicza Nexto Premium?

12,96 zł 21,60 zł
Najniższa cena z ostatnich 30 dni: 15,12 zł
i
Józef MOZGA. Twórca „Wesołego Autobusu” - ebook
19,90 zł 21,60 zł
Najniższa cena z ostatnich 30 dni: 15,12 zł
Ładowanie rekomendacji…
Opinie o produkcie
Ocena:

Bądź pierwszą osobą, która doda opinię!