Wpisz kod
Wyszukiwarka
Koszyk jest pusty.

Kapitał ludzki i innowacyjność w układach regionalnych – ebook

TANIEJ 7 %

Maciej Jagódka  

20.12.2021

20.12.2021

polski

244

Poltext

978-83-8175-341-8

  • PDF

Opis

Ostatnie lata przynoszą interesujące dyskusje nad koncepcjami rozwoju cywilizacyjnego, a w dobie dominującej ingerencji transformacji cyfrowej w procesy innowacji gospodarczej rola człowieka w przemianach technologicznych – zarówno w sferze gospodarczej, jak i społecznej – nabiera szczególnego znaczenia.

Monografia jest odpowiedzią na zwiększającą się rolę i miejsce kapitału ludzkiego w modelach rozwoju regionalnego w kontekście nowych wyzwań, takich jak: kryzysy ekonomiczne, kryzysy w sferze wartości, zwiększające się nierówności rozwojowe na świecie, megatrendy, takie jak metropolizacja, zmiany technologiczne oraz kolejne fale rewolucji przemysłowych. Książka proponuje oryginalne, modelowe podejście do pomiaru kapitału ludzkiego i innowacyjności oraz relacji między tymi kategoriami w wymiarze regionalnym i lokalnym. Powiązania te autor monografii poddaje empirycznej weryfikacji na bazie bogatego zbioru informacji statystycznych z wiarygodnych źródeł, między innymi z Eurostatu i GUS-u.


Oceny kapitału ludzkiego i innowacyjności poszczególnych regionów stają się ostatnio ważnym obszarem polityki gospodarczej i regionalnej, dlatego wybór podjętego tematu należy uznać za udane zamierzenie badawcze.

Autor przedstawia bardzo bogaty zestaw zmiennych (cech) diagnostycznych dotyczący kapitału ludzkiego regionów Unii Europejskiej, Polski oraz powiatów i gmin województwa małopolskiego w latach 2004–2018. Na szczególne wyróżnienie zasługuje przedstawiona przez autora koncepcja agregatowego indeksu kapitału ludzkiego, obejmująca m.in. prezentację metody Hellwiga, metody składowych głównych, metody Mazziota-Pareto oraz metody TOPSIS. Określają one wysokie walory metodologiczne podjętych badań, a szeroki zakres prac obliczeniowych stanowi mocną stronę monografii. Atutem rozprawy jest część ilustracyjna (liczne tabele i rysunki).

Rozległość badań w ramach oceny zależności oraz zróżnicowań regionalnych w obrębie kapitału ludzkiego i innowacyjności oraz ich wyniki budzą uznanie dla twórczego wysiłku autora głównie ze względu na walory metodologiczne, stanowiąc oryginalny wkład autora do badań regionalnych.           
- z recenzji prof. dr. hab. Zygmunta Szymli

Kapitał ludzki i innowacyjność w układach regionalnych - ebook

55,71 zł 59,90 zł
?
Ładowanie rekomendacji…

Opinie o produkcie

Ocena: 0 (0 oceniających)

Bądź pierwszą osobą, która doda opinię!