Wpisz kod
Wyszukiwarka
Koszyk jest pusty.

Metody wykładni Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej – ebook

CENA NEXTO

José A. Gutiérrez-Fons   Koen Lenaerts   Alicja Sikora-Kalėda   Marek Safjan  

13.02.2024

31.01.2024

polski

268

C.H.Beck

978-83-8356-327-5

  • PDF

Opis

Publikacja stanowi tłumaczenie monografii K. Lenaerts, J. José A. Gutiérrez-Fons, Les méthodes d'interprétation de la Cour de justice de l'Union européenne (Bruylant, Bruxelles 2020) .

Przedmiotem monografii, jest wielowątkowa i zakorzeniona w orzecznictwie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej analiza metod wykładni prawa Unii z perspektywy ustrojowej. Autorzy, wybitni przedstawiciele nauki prawa Unii, dogłębnie omawiają proces kształtowania metod wykładni prawa Unii oraz, w oparciu o bogate orzecznictwo, przedstawiają ich stosowanie w praktyce Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

„Książka K. Lenaertsa i J.A. José A. Gutiérreza przybliża nas z pewnością do zrozumienia tego, czym jest obecny porządek prawny Unii, jakie są mechanizmy jego kształtowania, a także stojące przed nim wyzwania. Ważnym przesłaniem wynikającym z refleksji, które tam odnajdujemy, jest teza, że mądra i racjonalna wykładnia prawa unijnego musi być zawsze oddzielona od polityki, a jej wyniki nie wynikają z arbitralnych ocen sędziowskich, ale są rezultatem długiego procesu kształtowania się i doskonalenia metod interpretacji oraz sposobu rozumienia najważniejszych zasad i wartości, na których opiera się Unia Europejska" (z przedmowy prof. dr hab. M. Safjana).

W kompleksowy sposób monografia obejmuje następujące zagadnienia:

  • klasyczne metody wykładni, w tym wykładnię tekstualną (literalną), systemową i celowościową;
  • wykładnię prawa Unii w świetle prawa międzynarodowego oraz rolę wspólnych tradycji konstytucyjnych państw członkowskich dla kształtowania i wykładni prawa Unii;
  • wykładnię Karty Praw Podstawowych Unii Europejskiej, w tym m.in. pojęcie zakresu stosowania prawa unijnego, granice powoływania się na prawa podstawowe, relację między Kartą Praw Podstawowych a Europejską Konwencją Praw Człowieka, problematykę horyzontalnego stosowania Karty Praw Podstawowych.

Publikacja skierowana jest zarówno do teoretyków, jak i praktyków – adwokatów, radców prawnych, sędziów, a także pracowników administracji zajmujących się prawem Unii Europejskiej.

Metody wykładni Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej - ebook

179,10 zł 199,00 zł
Najniższa cena z ostatnich 30 dni: 199,00 zł

Cena Klubowicza Nexto Premium?

119,40 zł 199,00 zł
Najniższa cena z ostatnich 30 dni: 199,00 zł
i
Ładowanie rekomendacji…

Opinie o produkcie

Ocena: 0 (0 oceniających)

Bądź pierwszą osobą, która doda opinię!