Wpisz kod
Wyszukiwarka
Koszyk jest pusty.

Nomadland – ebook

BestsellerTANIEJ 7 %

Jessica Bruder  

21.04.2021

21.04.2021

polski

280

Czarne

9788381912457

Ocena: 5 (1 oceniający) Oceń produkt

  • EPUB
  • MOBI

Opis

Ich oszczędności wyparowały po kryzysie w 2008 roku lub z powodu różnych życiowych wypadków. Zamiast przejść na zasłużoną emeryturę, żegnają się z wygodnym życiem przedstawicieli klasy średniej, które wiedli dotąd. Sprzedają domy, bo nie mogą ich już utrzymać, przesiadają się do kamperów, przyczep, vanów czy pikapów i ruszają w drogę. Jeżdżą od stanu do stanu w poszukiwaniu dorywczej pracy – na kempingach, przy zbiorach owoców i warzyw, w centrach logistycznych Amazona.

Dla wielu firm to pracownicy doskonali. Są wytrwali, odpowiedzialni, doświadczeni, bardzo zdeterminowani. Przywożą ze sobą cały swój dobytek, zmieniając postoje przyczep w efemeryczne miasteczka robotnicze, które pustoszeją, kiedy kończy się praca. Nigdzie nie zostają wystarczająco długo, żeby stworzyć związek zawodowy.

Niektórzy uważają ich za bezdomnych, ale koczownicy nowej ery nie lubią tej łatki. Mówią o sobie: bezmiejscowi. Twierdzą, że wyrwali się z niewoli czynszów, świadomie wypisali z zepsutego, demoralizującego systemu. Wielu nauczyło się cieszyć nową wolnością. Nawiązują przyjaźnie, dzielą się doświadczeniami, pomagają sobie nawzajem.

Czas zapiąć pasy! Dzięki Jessice Bruder możemy dołączyć do nomadów i wyruszyć na włóczęgę po innej Ameryce.

„Workamperzy, wędrowni robotnicy, rozproszone plemię. Krzywdzeni i poniżani, wyrzuceni poza nawias społeczeństwa, a mimo to dumni i pełni nadziei, że kiedyś przestaną być obywatelami „Ameryki, o której wszyscy zapomnieli”. Reportaż Bruder to nie tylko opowieść o współczesnych nomadach, ale też o niewolniczej pracy, Amazonie, końcu ery emerytur, nierównościach i nowej walce klas. Przejmująca i niezbędna.” Grzegorz Wysocki, „Gazeta Wyborcza”

Nomadland - ebook

33,39 zł 35,90 zł
?
Ładowanie rekomendacji…

Opinie o produkcie

Ocena: 5 (1 oceniający)

1 - 1 z 1 opinii

  • Ocena:5
    Sylwanka/2021-07-31

    Świetny reportaż o życiu mieszkańców Ameryki Północnej - o współczesnych nomadach przemierzających Stany w pogoni za pracą. Wskutek krachu z 2008 r. albo innych okoliczności życiowych, porzucają oni swoje dotychczasowe życie, przesiadając się do kamperów, vanów czy innych pojazdów i ruszają w drogę. Z perspektywy pracodawców - są oni pracownikami doskonałymi - wytrwali, doświadczeni i zdeterminowani. Niektórym czytelnikom może się wydawać, że wiodą idealne, beztroskie życie. Tymczasem, poza oczywistymi plusami, takimi jak wolność i częste podróże, są też minusy takiej sytuacji. W książce odnajdujemy ciekawy opis zjawiska ludzi wykluczonych, wśród których mamy cały przekrój społeczeństwa - od byłych dyrektorów poprzez szeregowych pracowników aż do osób bez wykształcenia i zawodu. Wszyscy stali się nomadami - z powodu błędnych decyzji inwestycyjnych, problemów z leczeniem czy dramatów osobistych. Reportaż pokazuje, że wprawdzie Ameryka słusznie nazywana jest krajem możliwości, ale też bywa bezwzględna dla tych, którym się nie powiedzie. A granica oddzielająca te dwie sytuacje może być bardzo cienka.

1 - 1 z 1 opinii