Wpisz kod
Wyszukiwarka
Koszyk jest pusty.

Od jednego Lucypera – ebook

BestsellerCENA NEXTO

Anna Dziewit-Meller  

15.07.2020

15.07.2020

polski

304

Wydawnictwo Literackie

9788308071618

Ocena: 5 (1 oceniający) Oceń produkt

  • EPUB
  • MOBI

Opis

Kopalnia przeszłości i niedomówień

Opowieść o historii małej, wielkiej i tej niesłusznie pomijanej

Powieść o rodzinie, Śląsku i kobietach

Holandia, początek XXI wieku. Katarzyna pracuje na uniwersytecie, wiodąc życie współczesnej emigrantki. Jest samodzielna, wykształcona, ma terapeutę i panią do sprzątania. Wyjeżdżała z kraju z nadzieją na europejskie standardy traktowania, karierę naukową i ucieczkę od rodziny, z której na dobrą sprawę została jej już tylko babcia. Wydaje się więc, że wszystko poszło po jej myśli… Może z wyjątkiem zaburzeń odżywania, z którymi wciąż nie może się uporać.

Śląsk, schyłek lat czterdziestych XX wieku. W chorzowskich zakładach azotowych trwa mordercza walka o realizację planu trzyletniego. W wysiłkach o przyszłość swoją i ludowej ojczyzny nie ustaje Marijka, marząca o tym, by zostać przodownicą pracy. Na jej oczach formuje się nowy świat, w którym postawna dzioucha upatruje szans na awans społeczny, wyrwanie się spod kurateli matki i szczęście u boku ukochanego Alozja. I wszystko wskazuje, że powinno się udać. Do czasu.

Marijka nigdy nie dowie się o istnieniu Kasi, a Kasia natrafi na ślad Marijki przypadkiem, gdy zobaczy tajemniczą postać na fotografii ukrywanej przez babcię. Po latach i pewnej szczególnej rozmowie telefonicznej postanowi zrozumieć dlaczego. Wyruszy do kopalni rodzinnej przeszłości i wdrapie się na hałdę wieloletnich niedomówień, z której rozpościera się perspektywa od współczesnego wybrzeża Morza Północnego, po PRL-owskie koryto rzeki Rawy.

Śledząc historię górniczej rodziny, Anna Dziewit-Meller opowiada o mrocznych latach czterdziestych ubiegłego wieku, klasowej emancypacji i problemach, które dotykają nas dziś. Nade wszystko brutalnie szczerze i niezwykle empatycznie mówi o tym, co wciąż niesłusznie pomijane: o udziale kobiet w małej i wielkiej historii.

Od jednego Lucypera - ebook

29,76 zł 32,00 zł
?
Ładowanie rekomendacji…

Opinie o produkcie

Ocena: 5 (1 oceniający)

1 - 1 z 1 opinii

  • Ocena:5
    Tomasz Budyta/2020-10-19

    Wszyscy mamy przed oczami stereotypowy obraz śląskiej kobiety – silnej, rosłej, organizującej dom i życie całej rodziny w tym męża – górnika. Sagę o losach kilku pokoleń takich kobiet kreśli Anna Dziewitt – Meller. Kobiet niezależnych, posiadających swoje marzenia i plany na życie, które weryfikuje śląska, a czasem nawet po prostu polska rzeczywistość. Oś narracji stanowią przeplatające się historie dwóch podobnych, chociaż żyjących w różnych epokach bohaterek. Oto Marijka – typowa śląska silna baba, która w swoich marzeniach o niezależności korzysta z tego, co kobietom ofiarowuje wczesny PRL, a potem staje się przypadkową ofiarą tego systemu. Z drugiej strony Kasia, dwa pokolenia dalej, w pełni świadoma praw kobiet i realizująca w swoim życiu postulaty równości płci, nie może wyrwać się psychicznie ze śląskiej mentalności i lęków. Aż.... no właśnie. Dość optymistyczne jak na nastój całej książki zakończenie, stawia przed czytelnikiem mnóstwo pytań o nasz stosunek do przeszłości, o to jak ona rzutuje na nas i czy warto walczyć ze spadkiem po poprzednich pokoleniach.

1 - 1 z 1 opinii