Wpisz kod
Wyszukiwarka
Koszyk jest pusty.

Po dolary i wolność – ebook

TANIEJ 7 %

Dariusz Terlecki  

08.05.2019

08.05.2019

polski

Wydawnictwo Muza

978-83-287-1167-9

Ocena: 5 (1 oceniający) Oceń produkt

  • EPUB
  • MOBI

Opis

Ponad 100 lat temu miliony naszych rodaków wyemigrowały w nieznane. Byli pełni obaw, ale też nadziei na lepszą przyszłość. Do Stanów Zjednoczonych przybyły wtedy prawie trzy miliony emigrantów. To była największa emigracyjna fala, jaka kiedykolwiek w historii odpłynęła z terenów polskich. Z chłopów – do niedawna jeszcze pańszczyźnianych – stawali się obywatelami najsilniejszego już wkrótce kraju na świecie, dumnymi fundatorami imponujących kościołów. Prababcie i pradziadkowie dzisiejszej Polonii.

Jest to opowieść w konwencji reportażu, a motywem przewodnim - losy pradziadka, który wraz z żoną i synkiem, po lepsze jutro, z falą emigrantów, wyruszył w daleką podróż przez Atlantyk. Poznajemy niezwykłe historie, jak cała wieś składała się na opłacenie kosztów wyjazdu, a samą podróż organizował miejscowy proboszcz. W poszukiwaniu śladów swojego przodka autor dotarł też do wielu miejsc w Stanach Zjednoczonych, które niegdyś uchodziły za „małą Polskę”, rozmawiał również z wieloma osobami polskiego pochodzenia.

Losy Polaków w Ameryce to fascynująca a niekiedy dramatyczna historia.

Po dolary i wolność - ebook

37,11 zł 39,90 zł
?
Ładowanie rekomendacji…

Opinie o produkcie

Ocena: 5 (1 oceniający)

1 - 1 z 1 opinii

  • Ocena:5
    Renata Jezior/2020-08-26

    Bardzo ciekawa książka na temat losów naszych rodaków, którzy zdecydowali się na emigrację do Stanów Zjednoczonych na przełomie wieków XIX i XX. Jest to książka częściowo historyczna, częściowo osobista (autor szuka śladów swojego pradziadka za daleką wodą) lecz napisana bardzo ciekawie. Przyznam się że nigdy nie interesowałam się tematem emigracji, że tylko słyszałam o tym co nie co, jednak po tej na prawdę ciekawej lekturze mam ochotę trochę bardziej zgłębić temat. Ciekawe w niej są nie tylko wątki historii poszczególnych osób, ale również i budynków - w tym przypadku polskich kościołów.
    Pozycja na prawdę godna polecenia.

1 - 1 z 1 opinii