Wpisz kod
Wyszukiwarka
Koszyk jest pusty.

Praskie święta radości, czyli zasada Don Giovanniego – ebook

CENA NEXTO

Jacek Pomorski  

04.08.2021

01.01.2021

polski

135

PIW - Państwowy Instytut Wydawniczy

978-83-8196-258-2

  • EPUB
  • MOBI

Opis

Damsko-męskie zawirowania sprawiają, że główny bohater ucieka z Warszawy do czeskiej Pragi, z którą ma romans od Aksamitnej Rewolucji w 1989 roku. W ironicznej literackiej grze, którą są Praskie święta radości, czyli zasada Don Giovanniego, „złote miasto” staje się sceną, planem filmowym i akuszerką narodzin książki. Kluczem są na nowo odczytana postać Don Giovanniego z głośnej praskiej opery z 1787 roku, a także postaci Mozarta, Hrabala, Kafki. W motywach ich dzieł przeglądają się męskie marzenia i wrażliwość, zmieniające się role kobiet i mężczyzn doby feminizmu. Tak jak w oknach praskich pałaców i kamienic, tramwajów, w premierze słynnego Divadlo pod Palmovkou, w kuflach i butelkach czeskiego piwa.

 

Praskie święta radości to szalona wyprawa przez czeską stolicę, marzycielska i jednocześnie nasycona głęboką wiedzę o cudownym mieście nad Wełtawą, pełna fantastycznych przygód i spotkań, z Hrabalem, Mozartem i jego Don Giovannim, Miłoszem i innymi sławnymi postaciami z literatury, muzyki i historii. Jest to olśniewająca fantasmagoria, pisana z ironią i dowcipem. Świetna lektura pachnąca wielką miłością do stolicy Czech i jej mieszkańców. Nie wyobrażam sobie lepszego i zabawniejszego przewodnika po Pradze i jej cudownych knajpach.

Martin Pollack, pisarz austriacki, tłumacz m. in. Ryszarda Kapuścińskiego

 

Zalogowałam się w tej historii od pierwszego zdania. To jest opowieść o męskiej wrażliwości. Polecam!

Małgorzata Sikorska-Miszczuk, dramatopisarka, librecistka

 

Z niezwykłym smakiem i wielką erudycją, z ironią, ale i pogodą ducha, autor opowiada o Europie, Mitteleuropie. Od Don Giovanniego po Hrabala. Główny bohater to wieczny wędrowiec po szlakach między Pragą a Wiedniem. Praskie to także świetny portret polskiej inteligencji.

Jerzy Stuhr, aktor, reżyser

 

Po przeczytaniu Praskich świat radości natychmiast chcę się jechać do Pragi. Mężczyzna w kryzysie egzystencjalnym, warszawiak, odkrywa przed nami stolicę Czech, z którą ma romans, rozmyślając o życiu, o kobietach – żonie, córce, matce, innych. O pożądaniu. O pragnieniu pisania, kochania, życia. Jak zapomnieć o przemijaniu? Może nad kufelkiem piwa w towarzystwie wyśnionych kompanów – Don Giovanniego, Kafki, Hrabala? Ta książka jest jak szalona przejażdżka tramwajem numer 10 na Libeń – miesza się zwykłe życie i magia. Ach, jechać takim tramwajem i przeżyć nagłe olśnienie szczęścia! Czasami tyle wystarczy, by odnaleźć sens.

Paulina Reiter, „Wysokie Obcasy”

 

Co mają wspólnego Faust, Don Giovanni i Bohumil Hrabal? Warszawski koneser praskiej kultury i piwa zaprasza czytelników na intelektualną karuzelę w Pradze.

Anna Šašková Plasová, tłumaczka czeskiego wydania

Praskie święta radości, czyli zasada Don Giovanniego - ebook

30,60 zł 34,00 zł
Najniższa cena z ostatnich 30 dni: 30,60 zł

Cena Klubowicza Nexto Premium?

20,40 zł 34,00 zł
Najniższa cena z ostatnich 30 dni: 30,60 zł
i
Ładowanie rekomendacji…

Opinie o produkcie

Ocena: 0 (0 oceniających)

Bądź pierwszą osobą, która doda opinię!