Wpisz kod
Wyszukiwarka
Koszyk jest pusty.

Przewóz – ebook

BestsellerCENA NEXTO

Andrzej Stasiuk  

28.04.2021

28.04.2021

polski

400

Czarne

9788381912402

Ocena: 5 (1 oceniający) Oceń produkt

  • EPUB
  • MOBI

Opis

Gorący czerwiec 1941 roku. Jasne księżycowe noce, niskie bagienne łąki, cienisty sad i zimna żyła rzeki, która podzieliła świat na pół. Na jednym brzegu Niemcy, żelazny wąż czołgów, ciężarówek, maszyn. Na drugim Rosjanie. Pośrodku wiejski przewoźnik, który z jednego brzegu na drugi wozi nocą każdego, kto zapłaci. Żydowskie rodzeństwo, które w drodze do wyśnionej Ziemi Obiecanej, chowa się w stodole tuż obok kałuż świńskich wnętrzności. Chłopcy z partyzantki, wierzący jeszcze, że wojna jest przygodą, wykonują wyroki, których nie rozumieją. Ich dowódca czeka na rozkazy. Zanim nadejdą, każe liczyć czołgi i nad kolejnym butelkami bimbru, wśród roju much przekonuje, że już wkrótce będzie po kolana brodził we krwi wrogów. Wszyscy przychodzą do kobiety, przykucniętej, bosej, hardej. Czekają, upał mąci umysły.

A pewien mały chłopiec widzi, słyszy i zapamiętuje to wszystko: grzmot nadlatujących samolotów, drżenie ziemi. Po latach narrator próbuje opowiedzieć historię, której nie opowiedział mu ojciec.

Przewóz - ebook

37,11 zł 39,90 zł
?
Ładowanie rekomendacji…

Opinie o produkcie

Ocena: 5 (1 oceniający)

1 - 1 z 1 opinii

  • Ocena:5
    Alek/2021-12-26

    Pisze Stasiuk o pograniczu niemiecko-sowieckim w czerwcu 1941, w przededniu inwazji Niemców na Sowiety, a rzecz cała dzieje się nad Bugiem – rzeką graniczną. Mamy tam obrazy namacalne, których prawie można dotknąć: upał, kurz, słońce, żólto-zielone pola. Książka ma wielu bohaterów, którzy w czasie wojny zostają poddani próbie: jedni okazują się być przyzwoici, z innych wychodzą bestie. Jest to świetnie napisane, wysokiej próby literatura, oby takiej więcej.

1 - 1 z 1 opinii