Sekrety Biblii – ebook
Czy naprawdę znasz Biblię? Masz ją na półce, słuchasz w niedzielę czytań, ale czy rozumiesz biblijne przesłanie? Pismo Święte zawiera wiele tajemnic, ukrytych sensów, kodów kulturowych zaszyfrowanych w pozornie łatwym tekście. Profesor Anna Świderkówna odsłania przed czytelnikiem nieznany świat Biblii, przybliża nieprzetłumaczalne fragmenty, przedstawia konteksty kulturowe i historyczne, dzięki którym lektura Pisma Świętego staje się głębsza i pełniejsza.
Książka została przygotowana na podstawie konferencji wygłoszonych przez profesor Annę Świderkównę w Centrum Kultury Chrześcijańskiej w Krakowie w 1996 r.
Anna Świderkówna (1925–2008) – profesor Uniwersytetu Warszawskiego, historyk literatury, filolog klasyczny, papirolog, biblistka, tłumaczka, pisarka, popularyzatorka wiedzy o antyku i Biblii. Brała udział w Powstaniu Warszawskim jako sanitariuszka. Była więźniarką niemieckiego obozu jenieckiego. Stypendystka rządu francuskiego w Instytucie Papirologii paryskiej Sorbony. Autorka wielu książek o tematyce biblijnej.
- /2014-06-08
Prosty język, dotyka cennych rzeczy w Piśmie, pokazuje niuanse których zwyczajny czytelnik Pisma nie zna.
- /2013-10-04
Biblia to Księga nie tylko konfesyjna ale obowiązkowa dla każdego człowieka, który chce uchodzić za kulturalnego. Książka prof. Świderkównej to jakby mapa po tajnikach tej naiważniejszej Księgi świata.
- /2013-06-05
Bardzo dobra pozycja, która w zrozumiałym i bardzo przyjaznym języku przybliża nam tajniki i zawiłości Biblii. Tę lekturę winien zgłębić każdy, kto w miarę poważnie traktuje zagadnienia religii, kogo interesuje jej historia. Wspaniała praca i tylko pogratulować autorce oraz podziękować za trud włożony w to opracowanie.
- /2013-01-14
"Sekrety Biblii" to kolejna książka p. Anny Świderkówny wprowadzająca w lekturę Biblii - jest ona wartościowa zarówno dla kompletnych laików, jak i dla osób, którym wydaje się, że znają Biblię "jak własną kieszeń". Pani profesor nie jest zawodowym teologiem, ale filologiem - znawcą języków i kultury starożytnej, jednak to, co pisze na temat Biblii ma wartość i naukową, i teologiczną. W zasadzie powinno być: "mówi", nie "pisze", ponieważ książka jest zapisem mówionych konferencji, co bardzo dobrze wpływa na styl - czyta ją się niemal jednym tchem. Zamiast nudnego wykładu na temat jakiegoś jednego tekstu mamy podejście "przekrojowe" - pani profesor omawia pewien temat i związane z nim teksty. A omówienie tematu pociąga za sobą pokrewne zagadnienia - na przykład przy okazji rozdziału "Ewangelia szkołą modlitwy" Autorka zahacza o kwestie wiary (tak jak ją rozumie Biblia!), o obecność (lub nieobecność?) w Biblii prawdy o Trójcy Świętej, o potrzebę postawy swoistej bezczelności (dosłownie po hebrajsku: "hucpa"!) względem Boga, która wcale nie jest wyrazem braku wiary, ale wręcz przeciwnie - silnej wiary! Jednym słowem - lektura warta polecenia dla każdego, kogo choć trochę interesuje Biblia i zagadnienia duchowości.
- /2012-12-20
Większość z nas nie zna Biblii. Wysłuchujemy w kościołach czytań ewangelicznych, ale do znajomości Biblii jest nam daleko. Aby poznać Biblię trzeba bardzo dużo wiedzy, wysiłku, chęci i czasu. Trzeba zrozumieć ludzi którzy żyli kilkanaście wieków przed nami. To jest trudne. Książeczka napisana ładnym stylem. Widać erudycję autorki. Nic w tym dziwnego. Jest przecież historykiem, biblistą. W skrócie przedstawia zagadnienia dotyczące posłuszeństwa, relacji z Bogiem, znaczenie niektórych przypowieści. Potrafi zainteresować czytelnika. Zmusza do myślenia.
1 - 5 z 7 opinii