Wpisz kod
Wyszukiwarka
Koszyk jest pusty.

Spotkania z Lalką. Mendel studiów i szkiców o powieści Bolesława Prusa – ebook

CENA NEXTO

Józef Bachórz  

13.01.2016

15.12.2015

polski

Słowo/obraz terytoria

978-83-7453-387-4

Ocena: 5 (1 oceniający) Oceń produkt

 • EPUB
 • MOBI

Opis

"O ile losem większości dzieł literackich w miarę upływu lat obecności na rynku czytelniczym bywa przygasanie i blaknięcie, to w kolejnych publikacjach komentatorów Lalka obrasta w kolejne znaczenia, które mogłyby być traktowane jako znak. Znak nieustannego „przyrastania” sensów tej niezwykłej powieści. Dzieje jej recepcji świadczą o tym dowodnie. Przy końcu XIX wieku mało kto uważał ją za dzieło wybitne […]. Zmiana generalna stosunku do Lalki i jej twórcy nastąpiła dopiero za sprawą krytyków młodopolskich. Po ich opiniach już nie brzmiał nieoczekiwanie w okresie międzywojennym tytuł artykułu Jana Lechonia w „Wiadomościach Literackich” (1932): Wielki Prus. Na początku wieku XXI staje się jasne, że spośród powieści polskich wieku XIX Lalka wyrasta nad przeciętność nie tylko swojego czasu macierzystego i że znajduje to wyraz w fascynacjach nią kolejnych pokoleń pisarzy, krytyków i historyków literatury, jak również w przekładach na języki obce."

Spotkania z Lalką. Mendel studiów i szkiców o powieści Bolesława Prusa - ebook

29,76 zł 32,00 zł
?
Ładowanie rekomendacji…

Opinie o produkcie

Ocena: 5 (1 oceniający)

1 - 1 z 1 opinii

 • Ocena:5
  Regina Nagadowska/2017-08-10

  Studia zebrane w tej książce powinny być przeczytane przede wszystkim przez nauczycieli języka polskiego (nie tylko w liceum) i traktowane jako odtrutka na tak zwane mądrości internetowe.Może wtedy skończyłaby się praktyka czytania powieści Prusa jak prymitywnej telenoweli. Bo to wcale nie opowieść o tym, kto kogo kocha, a kto - nie.
  Nie ze wszystkimi tezami badacza trzeba się od razu zgadzać i w tym tkwi zaleta tej książki: można sobie poćwiczyć mózg, wyszukując w powieści fragmenty, które jego rozumowanie obalają.
  A na dodatek wszystkim współczesnym użytkownikom języka przydałaby się porządna lektura artykułu o tytulaturze. Może wtedy zniknęłoby to koszmarne nadużywanie form "pan/pani".

1 - 1 z 1 opinii