Wpisz kod
Wyszukiwarka
Koszyk jest pusty.

Supernawigatorzy. Jak zwierzęta odnajdują drogę – ebook

TANIEJ 7 %

David Barrie  

26.05.2021

15.10.2020

polski

329

Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego

978-83-233-7174-8

  • EPUB
  • MOBI

Opis

Przyrodnicza książka roku 2019 według „Sunday Times”

Nocne żuki wpatrzone w Drogę Mleczną toczą kulkę nawozu po linii prostej. Żółwie morskie, langusty i ćmy odnajdują drogę, kierując się polem magnetycznym Ziemi. Wieloryby zachowują niezmienny kurs, pokonując tysiące mil, a ptaki po przemierzeniu całego oceanu trafiają do swojego gniazda na maleńkiej wysepce.

David Barrie zaprasza nas do zgłębienia tajników nawigacji zwierząt i wyjaśnia, w jaki sposób stworzenia duże i małe – a wśród nich i człowiek ‒ orientują się w przestrzeni.

Autor rozmawia z naukowcami z różnych stron świata i odwołuje się do przełomowych odkryć noblistów w dziedzinie neuronauki, ukazując zadziwiające zdolności najrozmaitszych zwierząt.

Supernawigatorzy… przedstawiają cuda zwierzęcej nawigacji, byśmy mogli choć trochę zrozumieć złożoność i piękno otaczającej nas przyrody.  Przyrodnicza książka roku 2019 według „Sunday Times”

Czy wiesz, że:

  • Mrówki kierują się nie tylko słońcem, wiatrem i znakami orientacyjnymi. Wewnętrzny zegar i mechanizm liczenia kroków wskazują im, jaką pokonały odległość.
  • Motyle przelatują tysiące kilometrów, posługując się finezyjnym kompasem słonecznym.
  • Większość z nas całkowicie zarzuciła dawny zwyczaj uważnego przyglądania się otoczeniu i ciągłego – nawet nieświadomego – śledzenia, gdzie jesteśmy i dokąd zmierzamy.

 

Pisarstwo Barrie’go jest porywające i przesycone duchem przygody. Fascynująca lektura.

„Financial Times”

 

Ta książka to elegia o czasach sprzed GPS-u, który uczynił z nas wszystkich jednocześnie geniuszy i idiotów.

„Daily Express”

 

Pasjonująca lektura zarówno dla szczurów lądowych, jak i dla żeglarzy.

„Geographical Magazine”

 

David Barrie, brytyjski pisarz o bardzo urozmaiconym życiu zawodowym. Studiował psychologię eksperymentalną i filozofię na Uniwersytecie Oksfordzkim. Potem pracował między innymi jako marynarz pokładowy na promie, dyplomata, analityk służb wywiadowczych, menedżer kultury i działacz na rzecz reform społecznych.  Jest członkiem Royal Institute of Navigation. Supernawigatorzy. Jak zwierzęta odnajdują drogę dostała złotą nagrodę Nautulusa za rok 2019.

Supernawigatorzy. Jak zwierzęta odnajdują drogę - ebook

42,78 zł 46,00 zł
?
Ładowanie rekomendacji…

Opinie o produkcie

Ocena: 0 (0 oceniających)

Bądź pierwszą osobą, która doda opinię!