Wpisz kod
Wyszukiwarka
Koszyk jest pusty.

W papier ognia nie zawiniesz. Wiktora Kryszczukajtisa zbiór satyrycznych felietonów i czarnych reportaży z czasów PRL-u – ebook

TANIEJ 7 %

Wiktor Kryszczukajtis  

21.12.2020

21.12.2020

polski

124

Liberum Verbum

978-83-66358-71-3

  • EPUB
  • MOBI

Opis

"W papier ognia nie zawiniesz" z pozoru jest zwykłym zbiorem artykułów prasowych (felietonów i reportaży) z lat 1955-1977, dobranym według kodu, znanego chyba tylko Joannie Kryszczukajtis-Szopie, i podzielonym na część satyryczną i kryminalną, żeby można było się pośmiać albo poczuć dreszczyk emocji, albo jedno i drugie. Naprawdę jednak to przemyślny zabieg, dzięki któremu Czytelnik, poznając lub przypominając sobie PRL, mimowolnie zreflektuje się, że ten odległy czas, bezpowrotnie miniony(?), wydaje się jakby znajomy. Czy to możliwe?
"W papier ognia nie zawiniesz" to pouczająca lektura, która pozwala zobaczyć czasy, kiedy to na każdym kroku objawiała się wszechwładza „jedynej słusznej partii”, co dostrzec można nawet w reportażach kryminalnych. I choć minęło już wiele dziesięcioleci, a spora część populacji naszego kraju PRL zna już tylko ze słyszenia, to ci, którzy je (te czasy) pamiętają, nie będą mogli oprzeć się wrażeniu, że słyszą właśnie chichot historii… A sam Autor – Wiktor Kryszczukajtis – gdyby dożył schyłku roku 2020., miałby gotowy materiał i zapewniony etat. Można książkę czytać i bez paraleli, sycąc się kolorytem tamtych lat i walorami poznawczymi. To książka adresowana w równej mierze do Milenialsów, pokolenia Z, jak i do „zgredów”, czyli ich rodziców i dziadków.

 

Wiktor Kryszczukajtis – (1922 – 2012) absolwent Korpusu Kadetów marszałka Józefa Piłsudskiego we Lwowie; żołnierz Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie (II Dywizja Strzelców Pieszych), uczestnik walk za wolność Polski i Francji; uhonorowany medalem francuskiego Ministerstwa Obrony. Dziennikarz, pisarz, publicysta, autor kilkuset publikacji prasowych, felietonista; senior Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Autor książki pt.: „Jego ekscelencja Miasto” (1967). Wieloletni redaktor śląskiej „Trybuny Robotniczej”, odznaczony Złotą Odznaką Zasłużonego w Rozwoju Województwa Katowickiego.

Joanna Kryszczukajtis-Szopa – dziennikarka, anglistka, homeopata, członkini Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Publikowała w prasie, promowała polski film za granicą; autorka książek: „Szyfrowane drogi”, „Agenci, szpiedzy, żołnierze” oraz „Homeopatia bez tajemnic”. Miłośniczka przyrody, muzyki i dobrego filmu. Dumna matka czterech dorosłych synów.

W papier ognia nie zawiniesz. Wiktora Kryszczukajtisa zbiór satyrycznych felietonów i czarnych reportaży z czasów PRL-u - ebook

27,34 zł 29,40 zł
?
Ładowanie rekomendacji…

Opinie o produkcie

Ocena: 0 (0 oceniających)

Bądź pierwszą osobą, która doda opinię!