Wpisz kod
Wyszukiwarka
Koszyk jest pusty.

Zbrodnia Stalina w Katyniu i jej następstwa od roku 1940 do dziś – ebook

TANIEJ 7 %

Peter Johnsson  

28.01.2019

polski

199

Akcent

978-83-943728-5-9

  • EPUB
  • MOBI

Opis

Peterowi Johnssonowi udało się, w oparciu o dokumenty dostępne od kilkudziesięciu lat, w fascynujący sposób opisać historię zbrodni w Katyniu. Książka jest, jak podawały pierwsze szwedzkie recenzje, nie tylko relacją wydarzeń, jest opowieścią o tym, jak można używać historii lub jej nadużywać. Czytelnik śledzi przebieg wypadków od początku, od wybuchy II wojny światowej, aż do rozpraw sądowych w Strasburgu. Autor opisuje przebieg rozpraw w Trybunale w Norymberdze, jak również dobrze udokumentowane badania z połowy lat 50. przeprowadzone przez amerykański Kongres.

Peter Johnsson jest w Szwecji jednym z najbardziej znanych znawców Polski i Europy Wschodniej. W latach 1980–2015 pracował jako korespondent dla skandynawskich mediów: 30 lat dla gazety „Göteborgs-Posten”, 15 lat dla kanałów szwedzkojęzycznych fińskiego Yle – publicznego nadawcy radiowo-telewizyjnego. Od roku 1984 mieszka na stałe       w Warszawie. Wydał kilka książek o Polsce i Ukrainie, m.in. obszerną Historię Polski, jak również pierwszą w języku szwedzkim Historię Ukrainy. Ostatnia książka to Polen! Quo Vadis? O Polsce w dzisiejszej Europie. Peter Johnsson współpracuje również m.in. z Forum for Living History w Sztokholmie i ze Szwedzkim Instytutem ds. Międzynarodowych.

Prezentowana obecnie polskim czytelnikom książka Zbrodnia Stalina w Katyniu została w roku 2010 wyróżniona przez szwedzkie gazety „Svenska Dagbladet” i „Aftonbladet” jako jedna z trzech najlepszych książek roku w dziedzinie literatury faktu. Za swoją działalność i zaangażowanie na rzecz Polski Peter Johnsson otrzymał w tym samym roku Nagrodę Polonii Szwedzkiej przyznawaną przez redakcję „Nowej Gazety Polskiej”.
Peter Johnsson pisze prawdę po cichu. Pisze w zwięzłym i rzeczowym stylu, właściwym, kiedy wielkie oskarżycielskie słowa straciłyby swój sens. Jego książka jest mocną porcją prozy faktu. - „Sydsvenska Dagbladet”

Peter Johnsson napisał wyśmienitą książkę, opartą na źródłach krytycznych, która z konsekwentną ostrością odsłania jeden z najbardziej kontrowersyjnych mitów epoki zimnej wojny i odkrywa prawdę o tej ohydnej zbrodni. - „Svenska Dagbladet”

Peter Johnsson, zagraniczny korespondent gazety „Göteborgs-Posten”, autor książki Historia Polski, pisze o Katyniu prosto – od początku do końca. Wszystkie makabryczne detale są skondensowaną lekcją o tym, jak robi się historię, jak się jej nadużywa. - „Helsingbors Dagblad”

Lektura książki sprawia, że włos się jeży na głowie, rodzi się uczucie głębokiej tragedii. Książka stawia wiele pytań     o praktykę polityki, jej moralność – pytań aktualnych również dzisiaj. - „Norrländska Socialdemokraten”

Peter Johnsson napisał znakomitą książkę o zbrodni Stalina w Katyniu. Przedstawia niezaprzeczalne dowody, że rozkaz wykonania zbrodni wydał sam Stalin. - „Upsala Nya Tidning”

Książka zawiera zdjęcia archiwalne oraz ilustracje Aliny Maliszewskiej.

Zbrodnia Stalina w Katyniu i jej następstwa od roku 1940 do dziś - ebook

23,03 zł 24,76 zł
?
Ładowanie rekomendacji…

Opinie o produkcie

Ocena: 0 (0 oceniających)

Bądź pierwszą osobą, która doda opinię!